Zmija snimljena u Sarajevu: Stručnjaci kažu da je itekako korisna životinja
Građani Sarajeva uočili su danas, 9. juna zmiju uz rijeku Miljacku na području sarajevskog naselja Otoka.
Na društvenim mrežama objavljen je snimak, a tim povodom portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Emru Hamidović, doktoricu veterinarske struke, koja je objasnila o kojoj vrsti se radi te kako se ponašati kada uočimo zmiju.
“Na snimku je smuk (Zamenis longissimus), najveća bosanskohercegovačka zmija. Ona nije otrovna i vrlo je korisna zmija koju je velika pogreška ubiti. Zmije su dio naše prirode i čim prije prihvatimo tu činjenicu, lakše i bolje ćemo reagovati kada ih sretnemo”, kazala je veterinarka.
Naša sagovornica objasnila je kako se ponašati kada uočimo smuka.
“Gmizavci izazivaju strah ili osjećaj nelagode kod ljudi, ali ne moramo nešto voljeti da bi učili o tome. Najbolje je odmaknuti se od zmije i posmatrati kako se hrani štetnim glodarima koji bi nam prouzrokovali mnogo više štete nego ta zmija. Trebamo se više fokusirati na koegzistenciju ljudi i zmija jer bi se iznenadili koliko su ti reptili korisni za našu okolinu. Dakle, najbolje se odmaknuti i ne pokušavati napraviti prvi korak jer zmija kada se osjeti ugroženo borit će se za svoj život”, zaključila je Emra Hamidović.
Podsjećamo, u Bosni i Hercegovini živi 14 vrsta zmija, od kojih su samo tri otrovnice -poskok, šarka i vrlo rijetki balkanski šargan, dok je preostalih 11 neotrovno i bezopasno. Sve tri vrste zmija otrovnica koje žive u BiH mogu se prepoznati po karakterističnoj cik-cak šari na leđima, trokutastoj glavi prije koje se tijelo jasno sužava, te po kratkom zdepastom tijelu. Po obojenosti odstupa šarka, koja može biti i potpuno crna ili imati niz isprekidanih poprečnih pruga.
Najzastupljenije neotrovne zmije su: smukulja (Coronella austriaca), smuk (Zamenis longissimus), bjelouška (Natrix natrix) i ribarica (Natrix tessellata).
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE