Zločini u BiH: Sistemski problem, a ne samo pojedinačni slučajevi

Zločini u BiH: Sistemski problem, a ne samo pojedinačni slučajevi

Nakon tragičnih događaja u Sanskom Mostu, gdje je trostruki ubica iz škole preživio operaciju i sada se nalazi izvan životne opasnosti, stručnjaci upozoravaju na duboke društvene probleme koji su doveli do ovog zločina. Naime, trostruko ubistvo u Srednjoj mješovitoj školi, gdje je školski domar Mehemed Vukalić ranjen, ukazuje na ozbiljne društvene patologije.

Prema riječima psihologa Ibrahima Prohića, ponavljanje sličnih zločina ukazuje na duboki društveni problem.

„Ako se zlo ponavlja u različitim oblicima, to nije slučajno. Moramo shvatiti da se radi o sistemskom problemu, a ne samo o pojedinačnim slučajevima. Naše društvo treba razumjeti da su ovakvi incidenti rezultat društvenih patologija“, ističe Prohić.

On dodaje da je društvena reakcija neadekvatna i da se zlo obično tretira ad hoc, dok se poslije vraća u staro stanje.

Sociolog Vladimir Vasić slaže se s Prohićem, navodeći da su ubistva u BiH rezultat višedecenijskog zanemarivanja problema.

„Naša postkonfliktna zajednica suočava se s velikim socio-ekonomskim izazovima. Siromaštvo, nezaposlenost i tranzicioni period doprinose patološkom stanju pojedinca“, objašnjava Vasić za Oslobođenje.

On smatra da je nužno posvetiti se uzročnim faktorima i mentalnom zdravlju, te dodaje da se ne pokreću adekvatne akcije za kontrolu nelegalnog oružja koje često završava u rukama ljudi s labilnim mentalnim stanjem.

Stručnjaci također ističu da su socijalni i psihološki problemi u društvu često zanemareni.

„Postoji potreba za sistematskim pristupom prevenciji nasilja, ali trenutno nedostaju projekti i akcije koje bi se bavile ovim pitanjem“, naglašava Prohić. On ističe da je nasilje postalo norma, te da se svakodnevno sije mržnja koja postaje dominantna emocija u javnom prostoru.

Vasić dodaje da je traljav sistem jedan od faktora koji pogoršava situaciju.

„Gledamo ljude u 60-ima koji su prošli rat, a nikada nisu dobili potrebnu socijalnu i psihološku zaštitu. Sistem zanemaruje probleme običnog čovjeka, a to stvara opasnu okolinu za život“, upozorava Vasić.

Prema riječima Prohića, za ozdravljenje društva potrebno je eliminirati govor mržnje, prijetnje i nasilje. On ukazuje na nedostatak adekvatnih reakcija od strane vlasti i državnih struktura, te apelira na hitnu promjenu pristupa kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica