Živjeli beg i begovica!
Kantonalni odbor SDA Sarajevo, u želji da poboljša komunikaciju sa biračima, pokrenuo je podcast sadržaj.
Gošća prvog izdanja bila je prof.dr. Sebija Izetbegović. Dakle, od preko tridesetak članova Predsjedništva Stranke, članova Kolegija, preko stotinu članova Glavnog odbora Stranke, članova Savjeta SDA, direktora Centrale, članova Senata Stranke, ministara u Vijeću ministara BiH ili Vladi FBiH, nije se našao niko, baš niko, da iznese političke stavove SDA i na neki način obilježi pokretanje medija, nego je to morala uraditi supruga predsjednika stranke.
Da ne izgubimo iz perspektive, SDA se nameće kao nacionalna stranka Bošnjaka koja pledira da artikuliše politički život u Bosni i Hercegovini.
U demokratskom svijetu, teško ćemo naći ovakav primjer, gdje se politička moć i autoritet, sa oca, preko sina, prenosi na ostale članove jedne obitelji. Kako stvari stoje, na pomolu je pokušaj uspostave jedne vrste monarhijske uprave nad Bošnjacima. S obzirom da Bošanjaci sami ne upravljaju državom, nego vlast dijele sa ostala dva konstitutivna naroda i građanima, status monarha, stranačko članstvo je preformulisalo i tituliralo bračni par Izetbegović u begove. Takav žargon i nadimci, „beg“ i „begovica“, već odavno je u upotrebi na društvenim mrežama i javnom diskursu. Nije baš jasno je li nametnut spontano ili se stranački agitatori namjerno usmjeravaju da se njime služe?!
Gospođa Izetbegović obavlja posao direktorice medicinske ustanove. Iz tog razloga, često puta, kroz javni politički angažman, nameće teme koje su vezane za funkcionisanje te institucije. Zbog učestalosti teme u javnom prostoru, može se zaključiti da su nacionalna i egzistencijalna pitanja Bošnjaka svedena na status dnevnog funkcionisanja ustanove kojom gospođa Izetbegović rukovodi. Gospođa Izetbegović u modernoj historiji vjerovanto će biti obilježena i okarakterisna kao partnerica u upravljanju SDA, a time i dijela vlasti u kojoj SDA učestvuje.
Takav uticaj, najviše se osjeti na kadrovskoj politici, koja je u potpunosti svedena na ukus gospođe Izetbegović. Jasno se prepoznaju, njeni kriteriji napredovanja u službi, kao i u stranačkoj hijerarhiji. Najvažniji elementi tih kriterija su bezpogovorna i slijepa odanost.
Pokazivanje i dokazivanje te odanosti, mora biti javno, pa često i na vlastitu štetu. Odabrani kadrovi očekuju da im se vrati javno blamiranje u vidu adekvatne pozicije. U suštini, radi se o jednoj negativnoj selekciji, začaranom krugu i nepopravljivoj šteti za bošnjački narod, koju će neko, nekada, morati da nadoknadi i plati.
Politika se vodi oko svega onoga što je na horizontu gospođe Izetbegović. Teme su Klinički centar, Medincinski fakultet ili eventualno Univerzitet, ZZO.
Kadrovi koji su u prvom planu pokazuju jednu te istu paradigmu ponašanja. U njihovom stavu i javnom nastupu ima arogancije, osionosti i prepotencije (vidi primjer Zahiragić). Izvodi se zaključak, da imaju jednog uzora. Možemo samo zamisliti, kako i na koji način, tako odabrana bošnjačka elita komunicira iza zatvorenih vrata?
U svemu tome, nađe se mjesta i malograđanštini, pojavljivanju u skupocjenim modnim kreacijama, pa čak i među najugroženijim socijalnim kategorijama. Ali ne radi se ni to za badava. Takvim stajlingom, privlači se tačno određena kategorija ljudi. Osobe sklone mačizmu, javnom pokazivanju tjelesne snage, kvazi kafanskom i uličnom herojstvu. Postoje ljudi, po sarajevksim kafićima i ulicama, skloni „jalijaškom“ ponašanju, kojima se i dopadaju „političari“ tog i takvog kalibra.
Svo javno pokazivanje i javno obavljanje vjerskih obreda, nisu bile odlika kuće Izetbegović. Ali, izgleda da kuća nije odolila uticaju nazora Građevića.
Alija Izetbegović je oživljavao nacionalnu svijest svojim knjigama, citatima, govorima, javnim isupima, dok je predsjednički par profanizira, banalizira, nošenjem Guccija, Max Mare i vozikanjem mercedesa po sarajevksim trotoarima.
Gdje je danas strateško nacionalno promišljanje, gdje se razgovara o nacionalnim, političkim i ekonomskim interesima? Gdje su akademija nauka i umjetnosti, kulturna društva, gdje su politološka, sociološka, historijska istraživanja?
Gdje su intelektualci, a gdje važne teme u ovim za opstanak naroda ključnim trenutcima? Ima ih, ali ne na pravom mjestu i u pravo vrijeme. Mnogi su među članovima Predsjedništva SDA, Senata SDA, Glavnog odbora SDA. Ali, oni šute ili su ušutkani. Jednom rječju – kupljeni. Svi su izgleda podređeni uspostavi jednistvenog političkog sistema u svijetu.
Pitanje je samo šta uzviknuti? Živio kralj ili živjela kraljica, beg ili begovica? Živjela D- (dualna) SDA.
PRESS
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE