Zbog straha od recesije cijena nafte pala na najniži nivo od aprila 2021. godine

Zbog straha od recesije cijena nafte pala na najniži nivo od aprila 2021. godine

Cijene nafte nastavile su padati u ponedjeljak, pavši više od 2 posto jer su eskalacije trgovinskih napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine potaknule strahove od recesije koja bi smanjila potražnju za sirovom naftom, dok OPEC+ priprema povećanje ponude.

Referentne vrijednosti za naftu Brent i WTI pale su na najniži nivo od aprila 2021. godine.

Cijene nafte Brent pale su za 1,61 dolar, ili 2,5%, na 63,97 dolara po barelu u 13:01 GMT, a cijene američke West Texas Intermediate nafte pale su za 1,64 dolara, ili 2,7%, na 60,35 dolara.

Nafta je pala za 7 posto u petak jer je Kina povećala carine na američku robu, eskalirajući trgovinski rat koji je doveo ulagače do cijene u većoj vjerovatnosti recesije. Prošle su sedmice Brent i WTI izgubili 10,9%, odnosno 10,6%.

“Neizvjesnost oko tarifne politike – to je još uvijek vrlo prisutno. Imate brojne banke s Wall Streeta koje ruše ekonomske izglede i prozivaju mnogo veće vjerovatnosti recesije”, rekao je Harry Tchilinguirian iz Onyx Capital Groupa.

Goldman Sachs je u ponedjeljak prognozirao 45 posto šanse za recesiju u SAD-u u sljedećih 12 mjeseci i revidirao je prema dolje svoje projekcije cijena nafte. Citi i Morgan Stanley također su smanjili svoje izglede za Brent. JPMorgan je prošle sedmice rekao da vidi 60 posto vjerovatnosti recesije u SAD-u i globalno.

Saudijska Arabija je u nedjelju najavila oštro smanjenje cijena sirove nafte za azijske kupce, spustivši cijenu u maju na najnižu razinu u četiri mjeseca.

“To je demonstracija uvjerenja da će carine naštetiti potražnji za naftom, To pokazuje da Saudijci, baš kao i svaki čovjek i njegov pas, očekuju da će ravnoteža ponude i potražnje biti ugrožena te su prisiljeni sniziti svoje službene prodajne cijene”, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.

Odgovarajući na carine američkog predsjednika Donalda Trumpa, Kina je u petak rekla da će nametnuti dodatne namete od 34 posto na američku robu, potvrđujući strahovanja ulagača da je počeo pravi globalni trgovinski rat.

Uvoz nafte, plina i rafiniranih proizvoda dobio je izuzeća od Trumpovih sveobuhvatnih novih carina, no te bi politike mogle potaknuti inflaciju, usporiti ekonomski rast i intenzivirati trgovinske sporove, opterećivajući cijene nafte.

Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell rekao je u petak da su Trumpove nove carine “veće od očekivanog” te da će vjerovatno biti takve i ekonomske posljedice.

Dodajući silazni zamah, skupina OPEC+ koja se sastoji od Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika odlučila je unaprijediti planove za povećanje proizvodnje. Grupa sada namjerava vratiti 411.000 barela dnevno na tržište u maju, u odnosu na prethodno planiranih 135.000 barela dnevno.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE