Zašto se skoro 20 godina povećavao jedan od ledenih pokrivača na Antarktiku
Veliki broj antarktičkih ledenih pokrivača se tope, ali je primijećeno da se jedan od njih skoro 20 godina povećavao.
Tim istraživača univerziteta Cambridge, Newcastle i Canterbury smatraju da je to posljedica promjena u vjetrovima i širenja morskog leda. Riječ je o plutajućoj ledenoj površini na istočnom antarktičkom poluotoku, koja je rasla od 2000. do 2019.
Uočeno je da je spomenuto područje bilo u, kako je istakao naučnik Julian Dowdeswell, najnaprednijem položaju od 60-ih godina kada su počela istraživanja.
Povećanje površine spomenutog ledenog pokrivača desilo se nakon što je u drugoj polovini 20. stoljeća počelo ubrzano topljenje ledenjaka na Antarktiku. Razina mora od 1880. je porasla za 21-24 centimetra, od čega se trećina desila u posljednjih 25 godina. To je ugrozilo cijelu Zemlju.
Prema rezultatima istraživanja objavljenim u naučnom časopisu Nature Geoscience, regionalni vjetrovi i morski led imali su ključnu ulogu u povećanju površine. Promjene u uslovima vjetrova iznad Vedelovog mora usmjerile su morski led ka jednom od ledenih pokrivača.
Naučnici su istakli da ovo pokazuje koliko je morski led važan za Antarktik. Gubitak antarktičkog leda se od 1992. do 2016. povećao sa 51 milijarde tona na 199 milijardi tona leda godišnje. Još nije potpuno poznato kako će topljenje leda na Antarktiku utjecati na klimu, prenosi Euronews.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE