Zašto se simptomi prehlade često pogoršavaju noću? Ljekari imaju pojašnjenje

Zašto se simptomi prehlade često pogoršavaju noću? Ljekari imaju pojašnjenje

Svi smo to prošli – po danu se nekako nosimo sa simptomima prehlade, no čim navečer legnemo na spavanje, počinjemo kašljati, napuni nam se nos, a pod pokrivačem ili drhtimo ili se znojimo.

Intenzitet simptoma prehlade i način na koji se javljaju danju i noću uveliko ovise o cirkadijanom ritmu osobe, odnosno njenom unutarnjem satu po kojem se u ciklusima od približno 24 sata odvijaju fiziološke i mentalne promjene, kao i promjene u ponašanju.

Tokom dana energija odlazi na poslovne zadatke, brigu o kući i porodici, na razbibrigu, a noću, kada tih aktivnosti nema, tijelo može usmjeriti mnogo više energije u jačanje imunosnog sistema, kažu ljekari. Preciznije, kortizol, glavni hormon stresa u tijelu, tokom dana je na višim nivoima, a poznato je da taj hormon umiruje naš imunosni sistem. Kada njegov nivo noću padnu, odbrambeni sistem radi jače, a rezultat toga je i izraženija upala.

To je potpuno normalan i nužan proces za izlječenje, no istovremeno uzrokuje pogoršanje simptoma prehlade. I vodoravan položaj čini svoje te bismo zbog njega noću mogli više kašljati i osjećati da su nam dišni putevi začepljeniji.

Kada sjedimo uspravno ili hodamo, sila teža čini svoje te potiče iskašljavanje i curenje iz nosa, odnosno otčepljivanje dišnih puteva. Međutim, kada ležimo u krevetu, gravitacija više ne pomaže, pa se sluz može nakupljati u grlu i pogoršavati kašalj, odnosno u nosu i pojačavati začepljenost.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica