Zašto niko od 16 policijskih agencija u BiH ne privodi Dodika?

Naredba Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanjem centralne potjernice za Miloradom Dodikom, Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem izdata je prije više od 10 dana. Ali, od tada vidimo da se Dodik slobodno kreće i po Bosni i Hercegovini, a ide i van granica Bosne i Hercegovine. Stevandić je također putovao van granice BiH. Lejla Memčić, novinarka BIRN-a, kazala je kako javnost s opravdanjem može postaviti pitanje da li su svi zaista jednaki pred zakonom.
“Dakle, 16 policijskih agencija u BiH dobilo je nalog da uhapsi Dodika, Viškovića i Stevandića ukoliko ih vide, Dodik je prošle sedmice bio i u Zvorniku gdje se susreo sa policijskim komesarom i sa policijskim službenicima. Naravno, nije bio uhapšen kao što već vidimo, nisu postupili po nalogu Tužilaštva. Tu se otvara još jedno pitanje, a to je da li će ti policajci koji su odbili da uhapse Dodika i ostale disciplinski odgovarati. Vidimo da se oni, evo, slobodno kreću i van granica Bosne i Hercegovine i tu se otvara još jedan problem. To je šutnja institucija prema medijima i prema javnosti. Mi još uvijek ne znamo na koji način je Dodik, a i Stevandić, prošlog vikenda prešao granicu Bosne i Hercegovine. Na koji način se vratio i da li je to bilo legalno, ilegalno, helikopterom ili već kako”, rekla je Memčić u Newsroomu.
Granični prelazak bez nadzora: Dodik i Stevandić putuju bez kontrole
Dodik je iz Izraela uputio i niz skandaloznih poruka koje je objavio na mreži X. Memčić podsjeća da je Međunarodni krivični sud raspisao potjernicu za premijerom Izraela Benjaminom Netanjahuom, kao što je i Sud BiH raspisaopotjernicz za Miloradom Dodikom te da se obojica oglušavaju i ne priznaju sud koji ih je raspisao, odnosno naredio te potjernice.
“I Dodik je tu našao neko utočište, odnosno pokriće kako se na međunarodnom planu ne poštuju neki sudovi i institucije. Tako on traži podršku da ne bi poštovao državne institucije i to radi već neko vrijeme. Ali imamo još jedno pitanje – kako će se sada vratiti iz Izraela i na koji način će preći državnu granicu? Da li će institucija u tom slučaju postupiti po zakonu?”, upitala je.
Podsjetila je kako je jučer javnost obaviještena da je Granična policija BiH pokrenula internu istragu o tome kako je Dodik zaista prešao granicu, ali se nije oglasila za Stevandića niti dala bilo kakve informacije. Za policijske službenike koji se oglušavaju na naredbe Suda BiH, kazala je da mogu, osim disciplinski i krivično odgovarati jer su Sud BiH i Tužilaštvo BiH iznad Granične policije, ali i MUP-a RS.
“Bilo koji policajac koji uoči Dodika, Viškovića i Stevandića ili bilo koju osobu za koju je raspisana potjernica, a ne postupi po toj potjernici, može disciplinski odgovarati za propust rada u službi, a mogu i krivično odgovarati za neizvršavanje naredbi Tužilaštva, odnosno Suda Bosne i Hercegovine. I da li će se to desiti, vidjet ćemo”, istakla je.
Zašto još nije raspisana međunarodna potjernica?
Sve češće pitanje javnosti i kada će biti raspisana i međunarodna potjernica. Memčič ističe da već postoje uvjeti za to.
“Međunarodna potjernica se raspisuje ukoliko institucije pretpostavljaju da je neka osoba van granica Bosne i Hercegovine. Mi sigurno znamo da je Dodik trenutno u Izraelu i potjernica je već trebala biti raspisana. Ne znam zašto nije. On već tri dana nije u državi i institucije to vrlo dobro znaju. On se javno oglašava na svim društvenim mrežama.
U tom slučaju Sud BiH po naredbi Tužilaštva prosljeđuje dalje nalog Interpolu u Sarajevu koji tu potjernicu raspisuje nakon što je odobri Interpolov ured u Lionu, tako centralni Interpolov ured i svaka zemlja koja je članica Interpola, a gotovo svaka država u svijetu je članica Interpola, mora postupiti po toj potjernici i osobu sa potjernice isporučiti pravosuđu u ovom slučaju BiH”, pojasnila je.
Šansa za hapšenje u tranzitu?
Dodala je i kako je Nenad Stevandić najavio da će putovati u Moskvu i zaključuje da je teško da bi Rusija isporučila i njega i Dodika, ali da postoji način kako ih privesti i to prije ulaska u Rusiju.
“Postoji druga mogućnost ukoliko je raspisana međunarodna potjernica, a oni lete iznad neke od zemalja članica Evropske unije. Ta zemlja može natjerati tu letjelicu da sleti, avion ili bilo što i narediti da Interpol uhapsi te osobe i isporuči ih našem pravosuđu. Dakle, taj neki pravni put postoji. Međutim, da li će i ko će postupiti po toj potjernici, ako već ona bude raspisana, to je malo teško sada predvidjeti”, kazala je.
Nesklad među policijskim agencijama dodatno pogoršava situaciju
No da li je bh. pravosuđe imalo priliku da raspiše međunarodnu potjernicu još prije dva dana kada se Dodik pojavio u Beogradu na obilježavanju godišnjice NATO bombardovanja?
“Za početak, potrebno je da Sud uputi Interpolu zahtjev za raspisivanje te potjernice. U hitnim slučajevima, mislim da ne treba tu puno vremena i da se to može uraditi do Dodikovog povratka u BiH, ali zašto sud čeka još uvijek to ne možemo znati. Do jutra su se pojavile nezvanične informacije da je jedan od tužilaca skinut sa predmeta Milorada Dodika zbog propusta u tom predmetu. Tužilaštvo se još uvijek nije zvanično oglasilo. Evo čekamo i te potvrde. Da li je opet napravljen neki propust od strane tužilaštva ili suda? I to ćemo u narednom periodu vidjeti. I Stevandić je prije nekoliko dana bio tri dana u Srbiji i u tom periodu nije raspisana Međunarodna potjernica, mogla je biti raspisana”, kazala je.
Iako nas uvjeravaju da je drugačije, vidimo da saradnja između policijskih agencija i nije baš na zavidnom nivou trenutno. Memčić kaže da je to potvrdio i sam glavni tužilac Milanko Kajganić, koji je na sjednici Visokog sudskog i Tužilačkog vijeća rekao da nemaju baš dobru saradnju, prvenstveno sa SIPA-om i sa ostalim policijskim agencijama u BiH.
“Ne dostavljaju im na vrijeme izvještaje i tako dalje. Imamo, s druge strane, tu neku pravnu krizu kada institucije čekaju šta će se desiti, da vide neki raspad situacije pa onda tek tada odluče reagovati. Tu smo imali primjer privođenja, odnosno dovođenja Dodika, Stevandića i Viškovića. U međuvremenu to se nije desilo pa je raspisana potjernica pa je određen pritvor. Dakle, samo se kumuliraju te neke pravne radnje koje su trebale da se izvrše, a nijedna od njih još uvijek nije izvršena. S druge strane, imamo i tu sigurnosnu krizu. EUFOR je pojačao svoje prisustvo. Ne bi oni to tek onako radili da u BiH dođu nove snage EUFOR-a ukoliko sigurnosna kriza ne postoji. S druge strane, građani BiH žive u kolektivnom strahu već 30 godina, a posljednjih nekoliko dana još više. Niko ne zna šta će se desiti, institucije šute i to dodatno doprinosi povećanju tog straha i povećanju sigurnosne krize”, zaključila je.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE