Zapadni izvori sada tvrde da je Iran isporučio rakete bez lansera Rusiji

Zapadni izvori sada tvrde da je Iran isporučio rakete bez lansera Rusiji

Iran nije uključio mobilne lansere s balističkim projektilima malog dometa za koje je Washington prošle sedmice optužio Teheran da ih je isporučio Rusiji za upotrebu protiv Ukrajine, prema tri izvora upućena u to pitanje, tvrdi Reuters.

Izvori Reutersa, evropski diplomat, dužnosnik evropske obavještajne službe i dužnosnik SAD-a, rekli su da nije jasno zašto Iran nije isporučio lansere s projektilima Fath-360, postavljajući pitanje kada će i hoće li oružje biti operativno.

Američki dužnosnik, koji je kao i drugi izvori govorio pod uvjetom anonimnosti, rekao je da Iran nije isporučio lansere u vrijeme američke objave o iranskoj isporuci oružja. Dužnosnik evropske obavještajne službe rekao je ne navodeći pojedinosti da ne očekuju da će Iran osigurati lansere.

Reuters je prvi izvijestio o iranskom planu da pošalje rakete Rusiji. Dva stručnjaka rekla su Reutersu da bi moglo biti nekoliko razloga zašto lanseri nisu poslani. Jedan je da bi Rusija mogla planirati modificirati kamione za prijevoz projektila, kao što je učinio Iran. Drugi je da uskraćivanjem lansera Iran otvara prostor za nove razgovore sa zapadnim silama o popuštanju napetosti.

Teheran poriče da je Moskvi opskrbio rakete ili hiljade bespilotnih letjelica za koje su Kijev i zapadni dužnosnici rekli da ih Rusija koristi protiv vojnih ciljeva i za uništavanje civilne infrastrukture, uključujući ukrajinsku električnu mrežu.

Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je 10. septembra da je Iran isporučio Fath-360 Rusiji i da će ih “vjerovatno koristiti za nekoliko sedmica u Ukrajini”.

Projektil bi predstavljao dodatni izazov za Ukrajinu, koja neprestano prilagođava svoju protuzračnu odbranu inovacijama ruskih snaga. Iranska poluslužbena novinska agencija Fars kaže da projektil putuje brzinom četiri puta većom od brzine zvuka kada se približava ciljevima.

Blinken je rekao da su rakete prijetnja evropskoj sigurnosti i da će biti ispaljene protiv ciljeva kratkog dometa, što će Rusiji omogućiti da rezervira veći dio svog opsežnog arsenala za ciljeve izvan prve linije bojišnice. Fath-360 ima domet do 75 milja (121 km).

Sjedinjene Države, Njemačka, Britanija i Francuska uvele su nove sankcije Iranu, a EU je rekla da blok razmatra nove mjere usmjerene na iranski zračni sektor.

Kremlj je u to vrijeme odbio potvrditi da je primio projektile, ali je priznao da njegova saradnja s Iranom uključuje “najosjetljivija područja”.

Blinken nije rekao koliko je Fath-360 Iran isporučio Rusiji niti kada su poslani.

Reuters je putem podataka o brodskom prometu utvrdio da je ruski teretni brod koji je pod sankcijama Washingtona, Port Olya-3, nekoliko puta između maja i 12. septembra plovio između iranske luke Amirabad na Kaspijskom moru i ruske luke Olya.

Fabian Hinz, stručnjak za iranske projektile s Međunarodnog instituta za strateške studije, rekao je da ne može potvrditi da je Teheran zadržao lansere. Za ispaljivanje balističkih projektila potrebni su posebno dizajnirani lanseri.

Prema Hinzu, jedan od razloga zašto Iran nije poslao lansere mogao bi biti taj što civilni kamioni koje je Iran modificirao za lansiranje ovih i drugih projektila nisu dovoljno robusni za djelovanje na neravnom terenu tokom oštre ukrajinske zime. Iran modificira kamione koje proizvode Mercedes i druge kompanije i pretvara ih u lansere projektila koji se lako maskiraju, rekao je. To sugerira, nastavio je, da bi Rusija mogla modificirati vlastita vozila vojne klase.

“Komercijalni, standardni Mercedesov kamion jednostavno nije tako sposoban za terensku vožnju”, rekao je

David Albright, bivši nuklearni inspektor UN-a koji vodi Institut za znanost i međunarodnu sigurnost, također nije mogao reći je li Iran isporučio lansere.

No, istaknuo je da će se novi iranski predsjednik, Masoud Pezeshkian, i drugi iranski dužnosnici sastati s evropskim dužnosnicima na marginama Opće skupštine UN-a sljedećeg tjedna u New Yorku kako bi testirali potencijal za diplomaciju o teheranskom nuklearnom programu, regionalnim napetostima i drugim sporovima.

“Moglo bi biti da oni (Iran) koče lansere kako bi osigurali malo prostora za ove razgovore. Može se zamisliti da bi, ako iranske rakete padaju (na Ukrajinu), došlo do osude na Općoj skupštini”, naveo je.

No bio je skeptičan prema bilo kakvom napretku, rekavši kako sumnja da će Iran učiniti potrebne kompromise.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE