Zakazano ročište: Dvije aktivistkinje koje su se borile za spas bh. rijeka završile na sudu

Zakazano ročište: Dvije aktivistkinje koje su se borile za spas bh. rijeka završile na sudu

Kompanija ‘BUK’ d.o.o. Istočno Sarajevo, koja je u vlasništvu belgijskog ‘Green Investa’, podnijela je tužbu za klevetu protiv Sunčice Kovačević i Sare Tuševljak, mladih aktivistkinja neformalne grupe građana ‘STOP izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci’.

Kako Fena saznaje, pripremno ročište po toj tužbi trebalo bi biti održano u ponedjeljak, 24 oktobra u Osnovnom sudu u Istočnom Sarajevu.

Tim povodom, reagiralo je više od 140 bh. i međunarodnih organizacija, uputivši otvoreno pismo diplomatskim predstavnicima Belgije, šefu Delegacije EU-a u BiH i na druge relevantne adrese, izražavajući tako podršku mladim eko aktivistkinjama koje se, kako navode, suočavaju s neosnovanim optužbama.

Spomenute tužbe uslijedile su nakon što je Okružni sud u Banjoj Luci poništio ekološke dozvole za male hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci i građevinsku dozvolu za drugu planiranu malu hidrocentralu.

Između ostalih, uoči sudskog ročišta oglasio se i ‘Amnesty International’ (AI), pozivajući BUK d.o.o, hidroenergetsku kompaniju u vlasništvu belgijskog Green Investa, da povuče tužbe za klevetu protiv dviju lokalnih aktivistkinja koje su javno izrazile zabrinutost zbog potencijalnog ekološkog uticaja malih hidroelektrana u njihovom vlasništvu na Kasindolsku rijeku.

– Bh. kompanija BUK d.o.o, koja je u potpunom vlasništvu belgijske kompanije Green Invest, upravlja jednom malom hidroelektranom i planira da izgradi još dvije male hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci u Istočnom Sarajevu. Ranije ove godine, BUK d.o.o. je podnio tri tužbe za klevetu protiv dviju aktivistkinja, tražeći odštetu od 7.500 eura i prijeteći daljnjim tužbama ako aktivistkinje nastave javno govoriti o tom pitanju – navode iz AI.

Amnesty International je analizirao pravne dokumente i druge materijale vezane za ove slučajeve i zaključio da “tužbe nose obilježja strateških tužbi protiv učešće javnosti (tkz. SLAPP)”, a to, kako iz ove asocijacije navode, „podrazumijeva agresivne i nesrazmjerne odštete koje je tražila kompanija, očigledno koristeću svoju političku i ekonomsku moć da utiša glasove aktivista“.

– Tkz. SLAPP tužbe su tužbe koje nastoje utišati ili zastrašiti one koji javno kritikuju ili razotkrivaju pogrešna djela onih na vlasti, uključujući vlade i korporacije. SLAPP tužbe neopravdano ograničavaju pravo na slobodu izražavanja, mirno okupljanje i udruživanje i obeshrabruju javnost od razotkrivanja nezakonitog ponašanja onih koji su na vlasti – saopćeno je ranije iz Amnesty Internationala.

Fena

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE