Zahvaljujući Institutu iz Zenice, BiH na mapi država sa organizovanim preventivnim skriningom

Zahvaljujući Institutu iz Zenice, BiH na mapi država sa organizovanim preventivnim skriningom

Zahvaljujući provođenju Projekta “Od svjesnosti do liječenja: Žene glavni nosioci prava na zdravlje u BiH”, koju uz pomoć italijanskih partnera provodi Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), Bosna i Hercegovina se prvi put našla na globalnoj planetarnoj mapi država u kojima se provodi organizovani mamografski skrining program.

– Prošle sedmice u Torinu (Italija) održan je Kongres Međunarodne mreže za skrining raka (The International Cancer Screening Network (ICSN), koji je to potvrdio. Prvi put u višegodišnjem postojanju te mreže, u radu su učestvovali predstavnici iz Bosne i Hercegovine odnosno Zeničko-dobojskog kantona.

ISCN 2023 okupio je predavače i stručnjake iz cijelog svijeta. Rad i rezultate pilot-skrininga, u skladu s evropskim smjernicama u Zeničko-dobojskom kantonu, prezentirao je i tim Instituta iz Zenice.

– Gosti u Torinu bili su čelne osobe našeg kantona, premijerka ZDK Amra Mehmedić, ministrica zdravstva ZDK Tanja Radoš Kosić, direktor INZ-a Senad Huseinagić, predstavnici ZZO-a ZDK i Ministarstva, kao i tim INZ-a i Službe za promociju zdravlja i kvalitet u zdravstvu koji na terenu provodi projekt – saopćeno je.

Međunarodna mreža za skrining raka (ICSN) je konzorcij zemalja, organizacija i stručnjaka zainteresiranih za promoviranje multidisciplinarnog skrininga raka stanovništva specifičnog za kontekst kroz strategije zasnovane na dokazima. ICSN ima za cilj da procijeni provedbu skrininga na rak i raspravlja o metodama za poboljšanje kvaliteta i djelotvornosti programa.

Članovi ICSN-a su formirali interesne grupe fokusirane na ciljano istraživanje, prikupljanje podataka i procjenu strategija skrininga kao što su skrining raka grlića materice i skrining kolorektalnog karcinoma.

– ICSN je pružio priliku međunarodnim stručnjacima za razmjenu znanja, istraživačkih metoda, izazova u praksi i rezultata u oblasti skrininga raka; da odrede prioritete, razviju i krenu naprijed u nove istraživačke projekte. Bila je to prilika da i mi predstavimo šta smo uradili proteklih godina kroz projekt sa partnerima iz organizacije RE.TE – istakla je dr. Selvedina Sarajlić-Spahić, načelnica Službe za promociju zdravlja i kvalitet u zdravstvu.

Na kongresu su razmatrane desetine tema kao što su skrining zasnovan na riziku, test krvi/multi-kancer, skrining kao istraživačka platforma, nove tehnologije i skrining testovi, integracija primarne i sekundarne prevencije, alternativni pristupi implementaciji skrininga kao javnozdravstvene intervencije, najbolje prakse, problemi u komunikaciji, teško dostupne populacije/jednakost u skriningu raka, sastanak sa kliničarima, praćenje, evaluacija i osiguranje kvaliteta, te novi programi skrininga.

Kako se navodi u saopćenju za javnost, Kongres je upriličen ove godine, nakon dvije godine vanrednog zdravstvenog stanja. Okupio je stručnjake za skrining u nekoliko disciplina iz cijelog svijeta te označio svojevrsno ponovno pokretanje aktivnosti skrininga u svijetu. Okupljanje stručnjaka iz cijelog svijeta podržale su lokalne vlasti Torina i regije Piemont, inače regije partnera Kantonu.

– Uključivanje napretka u istraživanju genomike i biomarkera u proces skrininga može ponuditi nove mogućnosti za precizniju procjenu rizika i za povećanje isplativosti skrininga. Štaviše, nova era ranog otkrivanja raka pomoću krvnih testova može promijeniti paradigme skrininga raka, istaknuli su organizatori skupa u Torinu.

Doktor Mireille Brothers sa Univerzitetskog medicinskog centra Radboud (Nizozemska) do kraja ove godine predsjedava ICSN-om, nakon čega predsjedavanje preuzima dr. Miriam Elfström, sa Instituta Karolinska (Švedska).

U upravi i odborima te mreže su ljekari iz Švicarske, Španije, Ujedinjenog Kraljevstva (Velike Britanije), Nizozemske, Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Izraela, Danske, Italije i Kanade. Na skupu su se obratili stručnjaci iz Meksika, Švicarske, Italije, Britanije, Francuske, Španije, Tajvana, Kanade, Nizozemske, Australije, Njemačke, Finske, Južne Koreje, Indije, Kine, Češke, Irske, Belgije…

Nakon što je pilot-projekt mamografskog skrininga proveden i provodi se u nekoliko lokalnih zajednica u ZDK, predstavnici Instituta za zdravlje i sigurnost hrane su, tokom ove godine svoja saznanja, metode i način rada, kao i mogućnosti i benifite projekta i takvog pristupa, prezentirati u Hercegovačko-neretvanskom, Kantonu Goražde, te Tuzlanskom kantonu, kao i u Banjaluci.

– Taj učinkovitiji i bolji pristup skriningu donosi, prije svega, bolje zdravlje i rezultate u oblasti prevencije. Namjera je da se dostignuća iz Zenice i ZDK prezentiraju i drugim zainteresiranima u BiH, da zaživi i u drugim područjima države – saopćio je Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica. 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica