Za čije interese ministri SNSD-a ugrožavaju zdravlje stanovnika BiH: Košarac i Amidžić sprečavaju zabranu uvoza štetne hrane

Za čije interese ministri SNSD-a ugrožavaju zdravlje stanovnika BiH: Košarac i Amidžić sprečavaju zabranu uvoza štetne hrane

Znate li da se u Bosnu i Hercegovinu uvoze žvakaće gume, slatkiši, čokolade, sladoled i drugi proizvodi koji sadrže prehrambeni aditiv titanov dioksid (E-171) čija je upotreba zabranjena u zemljama Evropske unije jer je još 2021. godine Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) objavila da ne može isključiti zabrinutost zbog genotoksičnosti titanovog dioksida (E 171) i da se on više ne može smatrati sigurnim ako se upotrebljava kao prehrambeni aditiv u hrani.

U BiH se hrana koja sadrži ovaj aditiv nesmetano uvozi i prodaje zato jer u našoj zemlji nije izmijenjen zakon koji to zabranjuje, odnosno naš zakon nije usklađen s evropskim zakonodavstvom što bi također spriječilo uvoz i prodaju takvih artikala u našoj zemlji.

Agencija za sigurnost hrane BiH na vrijeme je pripremila izmjenu zakonskih odredbi koje bi spriječile da i građanima BiH budu dostupni proizvodi koji su zabranjeni u EU, ali to ne dozvoljavaju nadležne institucije iz entiteta Republika Srpska, jer Agencija za sigurnost hrane BiH pri izmjeni bilo kojeg akta iz domena svog rada mora tražiti saglasnost entitetskih institucija i onih u Brčko Distriktu.

Iz Republike Srpske već duže vrijeme ne daju saglasnsot s kojom bi opasni aditiv E-171 bio eliminisan s tržišta BiH i na taj način ugrožavaju zdravlje svih stanovnika naše zemlje, jer takvi proizvodi su dostupni građanima na policama u trgovinama u oba entitete i u Brčko distriktu.

Agencija za sigurnost hrane BiH upoznala je na pretprošloj sjednici Vijeća ministara BiH i državnu vlast s Informacijom o problematici implementacije propisa zbog neusklađivanja s EU acquisom (zakonodavstvom). U toj informaciji jasno su pobrojani konkretni primjeri i o nesmetanom uvozu i prodaji proizvoda koji sadrže aditiv E-171 koji se ne smiju prodavati u zemljama EU.

Alarmantna informacija koju ignoriraju Košarac i Amidžić

Hoće li iko pozvati Košarca i Amidžića na odgovornost

“Njegova glavna funkcija je osigurati bijelu boju ili neprozirnost proizvoda, a uglavnom se upotrebljava u prehrambenim proizvodima koji su posebno popularni među djecom, kao što su žvakaće gume, slatkiši, čokolade i sladoled, što izaziva zabrinutost u pogledu moguće visoke izloženosti tog osjetljivog dijela stanovništva. Slijedom naprijed navedenoga, svi proizvodi koji sadrže E-171 ne mogu se više plasirati na tržište EU, dok je nažalost zbog zastarjelog bh zakonodavstva na tržište Bosne i Hercegovine još uvijek omogućeno”, upozorili su iz Agencije u svojoj informaciji.

Također, u toj informaciji su navedeni i drugi primjeri i problemi koje bi bilo jednostavno riješiti na način da se bh. zakonodavstvo u oblasti hrane uskladi s onim u EU, te se očekivalo da će Vijeće ministara BiH usvojiti tu informaciju i poduzeti potrebne korake da nadležni iz entiteta RS deblokiraju proces davanja saglasnosti Agenciji.

Međutim, ministri iz SNSD-a i to Staša Košarac i Srđan Amidžić glasali su protiv usvajanja Informacije Agencije za sigurnost hrane BiH čime je blokada nastavljena. Zapanjujuće je da su Košarac i Amidžić na ovaj način digli glas protiv povećanja sigurnosti hrane u BiH i produžili izloženost riziku građana naše zemlje od konzumiranja proizvoda koji su zabranjeni u zemljama EU.

Da je namjera SNSD-ovih Košarca i Amidžića da nastave ugrožavati živote svih građana ove zemlje pokazuje i činjenica da su oni na pretprošloj sjednici Vijeća ministara BiH glasali i protiv pravilnika Agencije za sigurnost hrane BiH za koje su saglasnost dale institucije iz entiteta RS.

Tako su Košarac i Amidžić bez ikakvog razloga spriječili usvajanje Prijedloga pravilnika o izmjenama Pravilnika o neželjenim supstancama u hrani za životinje i Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o pružanju obavijesti potrošačima o hrani.

Špekuliše se da ministar Košarac na ovaj način štiti interese lobija uvoznika hrane sa štetnim aditivima u BiH pa ih nastoji što duže održati na tržištu naše zemlje, dok je građanima onemogućeno čak da saznaju i koji su to proizvodi, jer on sprečava i usvajanje dokumenata o pružanju obavijesti potrošačima koje bi sadržavale takve informacije.

I dok Košarac i Amidžić s platama od više hiljada KM koju dobijaju zahvaljujući poreskim obveznicima mogu kupovati provjerene proizvode iz EU, građani za sada sebi mogu pomoći da izbjegavaju kupovinu svih proizvoda s aditivima oznake E 171.

Zna li Forto da mu zamjenik u njegovo ime glasa po diktatu SNSD-a?

No, nadležne institucije trebale bi se pozabaviti s time da li Košarac i Amidžić i iz kojih razloga izlažu riziku zdravlje građana BiH sprečavajući svaku aktivnost Agencije za sigurnost hrane BiH koja vodi poboljšanju kontrola u toj oblasti.

Ono što je također šokantno je to što je Košarca i Amidžića u glasanju protiv usvajanja informacije i prijedloga izmjena pravilnika koji se odnose na sigurnost hrane podržao Ognjen Janjić, zamjenik Edina Forte, ministra prometa i komunikacija BiH, jer Forto nije prisustvovao sjednici.

No, zna se da zamjenici ministara nemaju pravo glasati po vlastitom nahođenju, nego moraju glasati po instrukciji ministra ili u dogovoru s njim.

S obzirom na to da je Janjić u Fortino ime glasao na pretprošloj sjednici protiv i svih drugih tačaka protiv kojih su bili SNSD-ovi ministri , bez obzira na to što bi i bez Janjićevog glasa te tačke bile oborene, postavlja se pitanje je li Forto dao instrukciju zamjeniku da glasa po diktatu SNSD-a i ako nije, hoće li Janjić snositi odgovornost za samovolju i glasanje bez ministrove saglasnosti?

Podsjećamo, Raport je prošle sedmice pisao i o tome da u Bosni i Hercegovini, u ovoj godini nisu vršene laboratorijske analize hrane i kontrola ostataka pesticidi u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla, čime je direktno ugroženo zdravlje ljudi u našoj zemlji.

Glavni krivac za to je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstava Republike Srpske koje nije dalo saglasnost Agenciji za sigurnost hrane u BiH na Višegodišnji programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u BiH.

Iz svih ovih opstrukcija rada Agencije za sigurnost hrane BiH evidentno je da je u toku snažan udar na rad, aktivnosti i nadležnosti ove izuzetno važne državne institucije koji se direktno odražava na zdravlje svih stanovnika u BiH i zato bi taj udar neko što prije trebao zaustaviti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica