WHO: Pandemija će dugo trajati, bitno je ulagati dugoročne napore za borbu
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) održala je sastanak kojeg je sazvao Odbor za hitne slučajeve koji se nalazi u sklopu nje. Tom prilikom je istaknuto da se predviđa da će pandemija koronavirusa trajati duži period te su pozvali na dugoročne napore na globalnom nivou za borbu protiv nje.Na službenoj stranici WHO-a je navedeno da je u ovakvim trenucima pandemije najvažnija održivost zajednica kako regionalnih i nacionalnih tako i onih na globalnom nivou.
Nakon detaljne rasprave i iznošenja brojnih argumenata o trenutnom stanju, na sastanku je donijet zaključak da pandemija još predstavlja vanredno stanje koje je od javnog značaja za međunarodno zdravlje.
S takvim navodima se složio i generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus koji je zbog navedenog stanja 30. januara proglasio najveći stepen uzbune još u vrijeme kada je bilo manje od 100 potvrđenih slučajeva zaraze, a koronavirus nije izbio ni u jednu drugu zemlju osim Kine.
“Pandemija je zdravstvena kriza koja se događa jednom u sto godina, a njeni efekti će se osjetiti i u narednim decenijama. Mnoge zemlje koje su vjerovale da su prebrodile pandemiju i prošle najgore, sada se suočavaju s ponovnim pogoršanjem situacije. Neki koji su se ranijih sedmica dobro borili sa zarazom sada bilježe porast slučajeva, ali i smrtnih ishoda. S druge strane, oni koji su imali najgore scenarije sada su stavili koronavirus pod kontrolu”, kazao je Ghebreyesus.
Odbor za hitne slučajeve je dao niz preporuka i WHO-u i državama članicama te savjetovao u da nastavi mobilizirati globalne i multilateralne organizacije i partnere kako bi bile spremne na reakciju i borbu protiv koronavirusa.
Osim toga, pozvali su WHO da podrži države članice u pružanju zdravstvenih usluga, istovremeno ubrzavajući istraživanje i eventualni pristup dijagnostici, terapiji i vakcinama.
Savjetovano je i to da zemlje podrže navedene istraživačke napore i da se uključe u njihovo finansiranje kako bi se na taj način omogućila jednaka raspodjela terapije i vakcina, a sve to uključivanjem u Akcelerator za pristup alatima COVID-19 (ACT) koji se nalazi među ostalim inicijativama.
Naglašeno je i to da sve države moraju pojačati javni zdravstveni nadzor nad prepoznavanjem slučajeva zaraze i traženjem ostalih kontakata, što se također odnosilo i na one manje razvijene koje nemaju pristup svim potrebnim resursima, a koje su samim time ranjive i visokorizične.
Osim toga, bitno je da se obrati pažnja i na putovanja te da države u skladu s epidemiološkom situacijom donose i primjenjuju proporcionalne mjere i savjete.
Klix
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE