Vrijedi li ulagati u velike svadbe: Jesu li svatovi uopće više isplativi?

Vrijedi li ulagati u velike svadbe: Jesu li svatovi uopće više isplativi?

Kako smo svjedoci velikih turbulencija po pitanju cijena, gdje je jedino sigurno da troškovi neće ići dolje, nego samo prema gore, postavlja se jedno od ključnih pitanja – isplati li se, s obzirom na poskupljenja usluga vezanih za organizaciju svadbi, uopće praviti velike fešte s puno ljudi?

Popularna “stolica”, odnosno cijena zakupa svadbenog salona za svečanu večeru po glavi gosta, teško se više može pronaći za 60 KM. Gotovo nemoguća misija je za taj novac dobiti željenu kvalitetu hrane, pića i usluge, a da i gosti i domaćini budu zadovoljni. Cijene koje uključuju raskošniju ponudu jela i pića i srazmjernu im kvalitetu podigli su “stolicu” na već ponegdje i 100 KM. Sve ovisi o tome koliko mladi par ili njihovi roditelji žele napraviti noć za pamćenje i ne razočarati nikoga.

Da bi svatovi bili svatovi, mladenci moraju doći u limuzini. A to košta. Od par stotina maraka pa naviše. Da bi se izbjegli dodatni troškovi, obično se pronađe neko u rodbini ili među prijateljima koji posudi svoj automobil, a za volan sjedne pouzdani prijatelj. No, “muziku” ne možete posuditi, čak i među najboljim prijateljima. Cijene svatovskih bendova odavno su izašle iz granice 1000 eura i danas ćete realnije platiti 1500 ili 2000 eura, odnosno 4000 KM, a kako je postalo moderno, usluge dodatnih svirača se dodatno i plaćaju.

Da bi sve bilo zabilježeno i da bi svake naredne godine na godišnjicu svatova svi zajedno opet gledali kako ste bili lijepi, mladi i veseli, treba osigurati fotografe i snimatelje. Tu se već morate isprsiti s najmanje 2000 KM, a ako hoćete holivudski spektakl s dronovima i koreografskim trikovima, pripremite i više. Kao što i vatrometi i prskalice također koštaju. Kao i svečano kićenje roditeljskih kuća, svadbenog salona i automobila – i tu vam treba nekoliko hiljada maraka minimum!

Mnogi još uvijek nose samo stotku u svatove, što jedva pokrije osnovni trošak večere. Bez 200 KM praktično niste mladencima učinili ništa, nego ste ih “nulirali”, u najboljem slučaju. A otići nekome u svatove i bacati na “jabuku” 250 KM plus kićenje, koje je odavno otišlo iz zone 10 KM, pa i 20 KM, sve je samo ne opterećenje na budžet.

Nuspojava svega je da se u svatove ide kao po nekoj kazni i gubi se osnovna svrha svega. Dok vi imate brigu koja vam kaže kako radite samo za tuđe poklone, mladenci se vjerojatno pitaju – ima li više smisla uopće razmišljati o tome da im  nešto i ostane?

U osnovi, neki su nam rekli da će biti sretni ako izvuku “nulu”. Ostali su spremni, riskirati, pa što bude da bude. Ipak, možda smo zaboravili, nije novac najvažniji u životu… Ili, pak, jest?

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE