Voće i povrće na pijacama skuplje i do 70 posto: Ko će praviti ajvar i džemove kad su cijene evropske, a plaće bosanske
Gradske pijace širom BiH u znaku su zimnice. Povrća i voća ne manjka, ali je činjenica da je znatno skuplje u odnosu na prošlu godinu. Pojedino voće i povrće skuplje je i do 70 posto, a tome su, kazali su nam na mostarskoj Tržnici, kumovali nepovoljni vremenski uvjeti.
Budući da su kućni budžeti sve tanji, brojni građani koji su navikli na pravljenje vlastite zimnice pitaju se koliko im je to isplativo kada naprave računicu.
Kupovna moć
– Iskrena da vam budem, mislim se hoću li praviti ajvar. Godinama to radim, usto napravim i poneku teglu džema, ali ajvar je na prvom mjestu. Paprike roge su vrlo skupe, pa i patlidžani. Kada tome dodam ulje, saransak (bijeli luk, op. a.), potrošnju struje, sav moj trud, jer onaj ko pravi ajvar, zna o čemu govorim, ne znam koliko se isplati. Evo, vidim, tegla od kilogram domaćeg ajvara košta 12 KM – kazala nam je jedna Mostarka.
Pojedini prodavači su svjesni, kako su nam kazali, slabe kupovne moći građana, kao i činjenice da će zimnicu ove godine samo rijetki pripremiti.
Zbog visokih cijena na pijacama mnogi se odlučuju otići do veletržnice u Čapljini. U konačnici, to im je isplativije.
Kako nam je rekao Marijan Brajković iz Poljoprivredne zadruge Višići, cijene povrća i voća, definitivno, jesu više u odnosu na prošlu godinu, ali su na to utjecali svi ulazni parametri. Ipak, paradajz, paprike, među kojima i roge, prodaju na tržištu bez većih poteškoća.
Sivo tržište
– Činjenica je da je na gradskim pijacama voće i povrće uglavnom skuplje između 20 i 30 posto u odnosu na cijenu proizvođača. To su tzv. druge i treće ruke, da ne kažem famozno sivo tržište – rekao nam je Brajković.
Na mostarskoj pijaci paprike roge se prodaju po cijeni između 3 i 4 KM, a „obične“ i patlidžani su 3 KM. Bijeli luk po kilogramu košta 10 KM, a kupus od 1,5 do 2 marke. Kilogram šljiva, koje su trenutno najtraženije voće, košta između 3 i 3,5 KM.
Avgust bolji od lanjskog
Trgovci su nam kazali da je tokom avgusta prodaja bila znatno bolja. Potvrđuju to i podaci Federalnog zavoda za statistiku, prema kojima je vrijednost prodaje poljoprivrednih proizvoda na pijacama, odnosno tržnicama u FBiH u avgustu iznosila 2.207.836 KM. To je povećanje za 34 posto u odnosu na lanjski avgust. U ukupnoj proizvodnji prednjačilo je povrće i voće.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE