Voće i povrće morate oprati prije jela: Ovo je najbolji način da to napravite

Voće i povrće morate oprati prije jela: Ovo je najbolji način da to napravite

Svakodnevno jedenje voća i povrća izvrstan je način da ostanete zdravi – samo ih prvo dobro operite. Dok je većina ljudi svjesna opasnosti koje sirovo meso i riba mogu predstavljati za zdravlje, mnogi smatraju svježe proizvode “sigurnima”. Ali svake godine 1 od 10 osoba oboli jedući nesigurnu hranu – a oko 46% ovih slučajeva bolesti izazvanih hranom dolazi od jedenja povrća i voća.

Činjenica je da se većina svježih proizvoda uzgaja na otvorenom gdje ih bilo ko ili bilo što — poput insekata i ptica — može dotaknuti. To znači da, osim prljavštine, neoprani proizvodi mogu sadržavati razne potencijalno štetne tvari — uključujući bakterije, gljivice, viruse i pesticide.

Svježi proizvodi također mogu postati kontaminirani tokom pakiranja, pripreme ili skladištenja. Čak i proizvodi uzgojeni u staklenicima hidroponski mogu sadržavati klice i pesticide.

Pranje voća i povrća je od velike važnosti za sigurnost hrane. Ali koji je najbolji način da to učinite?

Pranje vaših proizvoda

Prvo operite ruke. Sprječava klice na vašoj koži da zagade proizvod koji čistite.

Najjednostavniji i najsigurniji način pranja svježih proizvoda je ručno, pod hladnom, tekućom vodom. Trljajte voće i povrće rukama kako biste uklonili prljavštinu, pesticide i neke površinske klice. Perite dok površina više ne izgleda prljavo. Ako ćete namirnice namakati u vodi, svakako koristite čistu zdjelu umjesto sudopera – koji može biti pun bakterija.

Nikada nemojte prati proizvode deterdžentom ili izbjeljivačem jer je kora nekog voća i povrća porozna i može upiti te kemikalije. To ne samo da bi moglo promijeniti njihov okus i teksturu, već bi ih moglo učiniti i nesigurnima za jelo.

Postoje neke sigurne hemijske metode za čišćenje voća i povrća. Ocat i soda bikarbona mogu se koristiti za pranje svježih proizvoda. Oni mogu smanjiti bakterije i pesticide na proizvodima.

Za pranje octom možete koristiti destilirani slad, jabukovaču ili vinski ocat. Upotrijebite samo pola šoljice octa na šoljicu vode, natapajući proizvode uz povremeno miješanje dvije do tri minute. Zatim isperite u svježoj hladnoj vodi najmanje jednu minutu.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica