Veliki kašalj i dalje hara: Bebe mlađe od tri mjeseca najrizičnija kategorija
Velika Britanija doživljava možda najveću epidemiju velikog kašlja u posljednje dvije decenije, s pet registrovanih smrtnih slučajeva među dojenčadi u Engleskoj u periodu između januara i marta.
Prema posljednjim podacima koje je u četvrtak objavila Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA), slučajevi velikog kašlja i dalje rastu, s 1319 potvrđenih u martu. Time se ukupan broj potvrđenih slučajeva tokom prvog tromjesečja 2024. godine popeo na 2793 – iako se blagi slučajevi mogu lako zamijeniti s drugim respiratornim bolestima u ranim fazama kada se infekcija može testirati, i pravi broj slučajeva vjerovatno će biti mnogo viši.
Nešto više od polovice ovih slučajeva (51%) registriran je kod osoba starijih od 15 godina koje obično imaju blagu, ali neugodnu bolest, koju karakteriziraju napadi snažnog kašlja isprekidani glasnim, visokim zvukom “povijanja” dok pokušavaju uzeti dah.
Međutim, stope slučajeva velikog kašlja ostaju najviše kod beba mlađih od tri mjeseca, koje možda uopće ne kašlju, već pomodre ili teško dišu. Oni su u najvećem riziku od teških komplikacija ili smrti.
“Iako je teško predviđati, vidimo valove velikog kašlja svake tri do četiri godine, a ti valovi mogu trajati nekoliko mjeseci, tako da neće biti sasvim neočekivano ako broj slučajeva nastavi rasti ili barem ostane na povišenim nivoima nekoliko mjeseci”, rekla je dr. Gayatri Amirthalingam, epidemiolog savjetnik u UKHSA.
“To je svakako stvarna zabrinutost, zbog čega pokušavamo podići svijest – posebno među trudnicama i roditeljima male djece – da je veliki kašalj u porastu i da je jako važno da iskoriste priliku za vakcinu”, dodaje.
Veliki kašalj – ili pertusis – uzrokuje bakterija koja se prenosi kašljanjem, kihanjem ili dijeljenjem istog prostora za disanje kao i zaražena osoba. Rane indikacije uključuju blage simptome slične prehladi, nisku temperaturu i povremeni kašalj. Oni obično traju jednu do dvije sedmice, nakon čega počinju napadaji kašlja.
Oni su češći noću i mogu biti toliko jaki da uzrokuju povraćanje ili prijelome rebara. Mogu trajati do 10 sedmica, nakon čega se postupno smanjuju. Veliki kašalj poznat je i kao 100-dnevni kašalj.
Antibiotici mogu smanjiti težinu infekcije i spriječiti njezino širenje na druge, ali treba ih početi uzimati u prve tri sedmice bolesti – idealno prije nego što počnu napadaji kašlja – dok su bakterije još u tijelu.
Vakcina ostaje najbolja odbrana. Iako je vakcinacija protiv velikog kašlja vrlo učinkovita u sprječavanju teških bolesti i komplikacija, zaštita nije doživotna. Jedna nedavna kanadska studija pokazala je da vakcine pružaju 80-84% zaštite od infekcije tokom prve četiri godine, ali nakon toga imunitet počinje slabiti.
Podsjetimo, veliki kašalj je prisutan i u Bosni i Hercegovini, ali i zemljama regije. Velike probleme su zarazne bolesti izazvale na području Tuzlanskog kantona.
N1
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE