Uzimanje obroka u ovo doba dana može ubrzati proces starenja

Uzimanje obroka u ovo doba dana može ubrzati proces starenja

Kada smo pretrpani obavezama vrlo je teško držati se uobičajene rutine, što znači da ćemo za obrok vjerovatno moći izdvojiti svega nekoliko slobodnih minuta. Ipak, unošenje hrane u ovo doba dana može ubrzati proces starenja našeg tijela.

Vrsta navike spomenuta iznad ne samo da će vas ostaviti gladnima tokom cijelog dana, već je novo istraživanje nedavno objavljeno u časopisu Science pokazalo da zapravo može ubrzati starenje.

Istraživači sa Univerziteta u Teksasu Southwestern Medical Center u Dallasu pogledali su dvije skupine životinja – one koje su jele kad god su htjele, kao i koliko su željele, i one koje su hranjene dijetama s ograničenim unosom kalorija u određeno vrijeme.

Otkrili su kako je druga skupina, tj ona koja je jela u određeno vrijeme, živjela skoro 20 posto duže od onih koji su jeli kad god i šta god žele, prenosi Eat This.

“Kada jedete ranije, vaše tijelo ima više vremena da probavi vašu hranu i iskoristi energiju iz te hrane”, kaže Onyx Adegbola, doktor medicine i naučnik.

S druge strane, Adegbola kaže: “Kada jedete kasnije, vaše tijelo pokušava probaviti hranu dok spavate, što može dovesti do problema kao što su probavne smetnje ili refluks kiseline.”

Adegbola također napominje da je “prirodni sat tijela, ili cirkadijalni ritam, reguliran oslobađanjem određenih hormona i na njega također utječe kada osoba jede”. Očigledno, “ćelije tijela troše manje energije kada ne rade toliko naporno, tako da akumuliraju manje oštećenja i ‘istroše se’ kada se ne koriste toliko.”

Osim toga, liječnik objašnjava da je “cirkadijalni ritam unutrašnji sat koji regulira kada se osjećamo budni ili pospani”, i da je “pod utjecajem stvari poput svjetla i tame, hrane i vježbanja i stresa”. https://60294ebe74d1f526494a4b18f6913bd5.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Važno je napomenuti da kada jedemo kasno navečer (ili blizu vremena kada bismo trebali spavati), to može narušiti naš cirkadijalni ritam i otežati odlazak u krevet.

Zauzvrat, “ovo može dovesti do problema poput nedostatka sna, što je povezano sa zdravstvenim problemima poput gojaznosti, srčanih bolesti i dijabetesa”, zaključio je Adegbola.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica