Uvoz stoke u BiH raste, dok domaća proizvodnja stagnira

Uvoz stoke u BiH raste, dok domaća proizvodnja stagnira

Prošle godine BiH je uvezla stoku i perad u vrijednosti od 93 miliona KM, što je čak 18 puta više nego što je plasirano na inostrana tržišta. Ovakav omjer trgovine, prema stručnjacima, rezultat je višegodišnjeg ignorisanja poziva domaćih stočara za zaštitu proizvodnje, koja je danas potpuno nekonkurentna na tržištu.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), najviše novca potrošeno je na uvoz goveda, čak 55,5 miliona KM, dok je uvoz svinja iznosio 16,5 miliona KM. Osim toga, uvezeni su i konji, magarci, mule i mazge, a najveći broj uvoznih životinja stizao je iz Rumunije, Srbije, Holandije, Hrvatske, Mađarske, Češke, Belgije, Danske, Njemačke i Austrije.

U isto vrijeme, domaći proizvođači su na inostrana tržišta izvezli samo 5,14 miliona KM vrijednih životinja, a izvoz svinja nije ni zabilježen.

Osim problema sa uvozom, poljoprivrednici se suočavaju s brojnim preprekama pri izvozu svojih proizvoda, uključujući pooštrene kontrole na granicama, bespotrebne analize i birokratske prepreke. Upozoravaju da bi ozbiljne mjere zaštite domaće proizvodnje trebale biti prioritet, kako bi se stabilizovala domaća poljoprivreda i smanjio prekomjerni uvoz koji šteti proizvodnji u BiH.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE