Usvojiteljima dati plaćeno odsustvo: Institucije moraju izvršavati obaveze koje su u interesu djece
Problemi usvojitelja i hranitelja u FBiH ne završavaju se onog trenutka kada u njihove porodice dođu novi članovi. Naime, adaptacija djeteta na novu sredinu veoma je važna za njihov daljnji razvoj i u tom smislu je usvojiteljima i hraniteljima potrebno omogućiti pravo na plaćeno odsustvo.
Period adaptacije
Alma Kratina, zastupnica DF-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, govorila je o potrebi rješavanja ovog pitanja na jednoj od sjednica Predstavničkog doma, te je od Veska Drljače, federalnog ministra rada i socijalne politike, zatražila da se ono riješi.
Ako bi se kroz radno zakonodavstvo i utvrdilo pravo na plaćeno odsustvo usvojiteljima za vrijeme cjelokupnog ili dijela “adaptacionog perioda”, i dalje bi ostalo otvoreno pitanje načina finansiranja, tvrdi Drljača- Vlada FBiH je prilikom razmatranja ranije dostavljenih inicijativa prepoznala potrebu da se usvojiteljima omogući da se tokom obaveznog adaptacionog perioda, koji je propisan Porodičnim zakonom FBiH, u potpunosti posvete maloljetnom djetetu koje usvajaju, ostvare s njim kvalitetnu emotivnu vezu i na taj način zadovolje potrebe i interese maloljetnog djeteta, te mu olakšaju privikavanje na novu porodicu. U tom smislu je izražena spremnost da se ovo riješi te iniciraju izmjene i dopune relevantnih propisa i upute u parlamentarnu proceduru. Međutim, prilikom razmatranja načina realizacije ovog pitanja ustanovljeno je da je potrebno napraviti odgovarajuće analize i dodatne procjene uticaja propisa, s obzirom na to da se radi o sistemskom pitanju u nadležnosti više institucija koje se ne može riješiti kroz izmjenu jednog propisa. Ako bi se kroz radno zakonodavstvo i utvrdilo pravo na plaćeno odsustvo usvojiteljima za vrijeme cjelokupnog ili dijela “adaptacionog perioda”, i dalje bi ostalo otvoreno pitanje načina finansiranja ovog prava, odnosno moralo bi se utvrditi na čiji teret bi se isplaćivala naknada plaće za vrijeme korištenja istog, pojašnjava Drljača.
Utvrđeno je, kako kaže, da se radi o pravu za koje se ne bi nužno moglo smatrati da proizlazi iz stanja socijalne potrebe, zbog čega je upitno da li bi isto moglo biti obuhvaćeno propisima iz oblasti socijalne zaštite, nego bi njegovo finansiranje eventualno moglo biti vezano za one izvore u koje usvojioci, odnosno budući usvojioci redovno uplaćuju pripadajuće poreze i doprinose.
– Ukoliko bi se pravo usvojitelja na plaćeno odsustvo i ugradilo u propise iz oblasti socijalne zaštite, imajući u vidu da je njima regulisano i pravo na naknadu za vrijeme porođajnog odsustva, to isto ne bi bilo moguće bez konsultacija sa kantonima, a u skladu sa ustavnom podjelom nadležnosti u ovoj oblasti. Ovo ministarstvo smatra najsvrsishodnijim da se ovo pitanje rješava kroz naredne izmjene i dopune relevantnih propisa, kada bi se razmotrilo i pitanje uvođenja prava usvojitelja na plaćeno odsustvo tokom adaptacionog perioda, smatra Drljača.
Kratina za Oslobođenje kaže da je plaćeni dopust s posla za usvojitelje djece starije od godinu, ali i hranitelje od momenta dolaska djeteta u posvojiteljsku, odnosno hraniteljsku porodicu neophodan za uspješniji period adaptacije djeteta na novu sredinu i u najboljem je interesu djeteta.
Ustavne nadležnosti
– To je jasno u svom mišljenju i preporuci rekao i Ured ombudsmana za ljudska prava. Istina, pitanje posvojiteljstva i hraniteljstva su različite stvari sa različitim procedurama. No, šta treba da bude zadaća federalnog Ministarstva rada i socijalne politike i kantonalnih ministarstava, odnosno vlada u cjelini? Pa valjda da rade u najboljem interesu djece i da kao institucije zaštite one koje je država dužna zaštititi, a ne da se neprestano vodi bitka s obzirom na zajedničke ustavne nadležnosti odakle će se obezbijediti novac za te namjene. Federalni nivo se pravda nemanjem novca za te namjene, a kantoni bez ikakve odgovornosti i obaveze da nalaze opravdanja, jednostavno izraze mišljenje da to ne mogu ispoštovati. I tako, dok niotkuda nema novca kako bi usvojitelji i hranitelji u periodu kad dijete stigne u porodicu bili bar neko vrijeme posvećeni djeci, institucije države sve manje ispunjavaju svrhu svog postojanja, a ljudi nam sve više odlaze tražeći sigurnost za sebe i djecu daleko od BiH, rekla je Kratina.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE