Usne, zubi i grudi: Albanija postaje lider u medicinskom turizmu

Usne, zubi i grudi: Albanija postaje lider u medicinskom turizmu

Nekada je to bila evropska Sjeverna Koreja, zatvorena komunistička diktatura. Ali sada Albanija mami milione turista godišnje, a sve veći dio dolazi u potrazi za blistavim osmijehom ili boljim grudima.

– Ne volim govoriti o medicinskom turizmu. Zvuči pomalo zastrašujuće, rekao je Dritan Gremi, koji vodi stomatološku kliniku u glavnom gradu Tirani.

Više volim govoriti o turizmu sreće.

Gremi je rekao da njegova klinika nudi visokokvalitetnu uslugu i opremu, zajamčenu i certificiranu prema evropskim standardima. Ali za samo po djeliću evropskih cijena.

Ima italijanske, francuske, belgijske i švicarske klijente koji su često privučeni paket aranžmanima koji uključuju troškove putovanja i smještaja.

Putovanje Stephanea Pealata u Albaniju počelo je s nadom u novi osmijeh po pristupačnoj cijeni.

On i njegov brat, iz Valencea na jugu Francuske, dugo su patili od problema sa zubima koji ih je nagnao da na složenu proceduru implantacije zuba.

– U Francuskoj smo imali početnu procjenu koja je bila vrlo, vrlo skupa. Zatim smo počeli tražiti na internetu – Bugarska, Turska, Albanija, Šanija, rekao je Pealat za AFP.

Za kliniku Gremi saznao je tokom konzultacija u Lyonu s albanskim stomatolozima.

Nakon prvog posjeta u augustu, Pealat i njegov brat bili su zadovoljni viđenim u Tirani i vratili su se u jesen.

Operacija ugradnje zubnih implantata za koju se odlučio koštala je otprilike 50.000 eura u Francuskoj, u usporedbi sa samo 13.500 eura u Albaniji.

Za Pealata to nije bila mala razlika.

– Važno je imati lijep osmijeh, rekao je.

Nathalie Gangloff, koja radi u domu za starije u Cognacu u zapadnoj Francuskoj, također je odabrala kliniku u Albaniji za liječenje svojih stomatoloških problema.

Platila je manje od 15.000 eura za zube u usporedbi s 42.000 eura koliko bi morala potrošiti u Francuskoj.

Nakon vađenja i ugradnje implantata u februaru, vratila se u Tiranu sredinom septembra na završni rad, sretna što opet ima svoj osmijeh.

– Za moj posao važno je imati lijepe zube, rekla je za AFP, rekavši da je odmah promijenila profilnu sliku na Facebooku kako bi pokazala svoj nov osmijeh.

Niski troškovi režija i niski porezi pomogli su albanskim klinikama da privuku klijente nižim cijenama.

Procjenjuje se da sektor medicinskog turizma u zemlji zarađuje između 200 i 250 miliona eura godišnje, a najmanje 50.000 Italijana svake godine posjeti Tiranu radi liječenja.

Međutim, postupci nisu bez rizika.

Voditelj albanske nacionalne udruge doktora Fatmir Ibrahimaj rekao je da se i strani i lokalni pacijenti ne bi trebali oslanjati samo na internetsko oglašavanje za kozmetičke zahvate i pripaziti gdje se podvrgavaju liječenju.

– Liječnik nije hotel s pet zvjezdica ili ni s jednom, rekao je Ibrahimaj novinarima.

– Sve više stranih turista također dolazi i na kozmetičke tretmane kako bi uljepšali svoj osmijeh, rekla je Monika Fida, dermatologinja i sveučilišna predavačica u Tirani.

Posebno su popularne injekcije hijaluronske kiseline u usne.

– Iznad svega žele se osjećati dobro i imati što prirodnije oblikovane usne, dodala je Fida, koja kaže da njezinu kliniku svake godine posjeti između 750 i 1000 stranih pacijenata.

Vera Panaitov, 60-godišnja italijanska kuharica iz Verone, prvo je došla u Tiranu srediti zube.

Ali kad je već bila ondje, odlučila se i za zahvate na grudima i struku.

– Morate biti lijepi u bilo kojoj dobi i sreću u svakom trenutku, rekla je za AFP, smiješeći se iz bolničkog kreveta, rekavši da se osjeća pomlađenom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE