Usluge autoškola poskupljuju, žene prednjače u polaganju vozačkih ispita, ali broj kandidata opada

Usluge autoškola poskupljuju, žene prednjače u polaganju vozačkih ispita, ali broj kandidata opada

Sve je manji broj građana koji se odlučuju na polaganje vozačkih ispita u Mostaru, što potvrđuju i iz pojedinih autoškola u gradu. Razlozi za ovaj trend su brojni, ali jedan od najizraženijih je kontinuirano iseljavanje cijelih obitelji iz Bosne i Hercegovine, piše Hercegovinainfo.

Bez obzira na smanjenje broja kandidata, cijene vozačkih ispita će, prema riječima stručnjaka, nastaviti rasti usljed ekonomske situacije i povećanih troškova na tržištu.

Iznenađujuće je to što, barem prema podacima pojedinih autoškola u Mostaru, žene čine većinu kandidata koji se odlučuju za polaganje vozačkog ispita. Ovaj trend se bilježi u različitim dobnim skupinama, od onih koji tek ulaze u odraslu dob, do osoba u zrelijim godinama koje se odlučuju savladati vještine vožnje.

„U svim kategorijama bilježimo smanjen broj kandidata, a glavni razlog za to su migracije. Ljudi odlaze iz zemlje u potrazi za boljim životom. To se odražava i na polaganje vozačkih ispita za kamione i automobile, gdje je broj kandidata u posljednjih deset godina drastično smanjen,“ kažu iz autoškole „Rotor“ za portal Hercegovina.info.

Cijene polaganja vozačkih ispita su u stalnom porastu, što je u skladu s rastućim troškovima goriva, dijelova i drugih potrepština za automobile. U autoškoli „Hasić 1“ navode da trenutne cijene polaganja iznose oko 1.600 KM, ali se očekuje da će s novim poskupljenjima cijene dodatno porasti.

Situacija s brojem kandidata varira, ali u autoškoli „Hasić 1“ napominju da su mlađi kandidati, pretežno u dobi od 18 do 20 godina, najčešći polagači. Zanimljivo je da trenutno više žena polaže vozački ispit nego muškaraca.

Što se tiče profesionalnih vozača kamiona, situacija je još teža. Mladi sve manje pokazuju interes za polaganje C kategorije, što nije iznenađujuće s obzirom na loše uvjete rada profesionalnih vozača u Bosni i Hercegovini. Dugi redovi na granicama i niske plaće su samo neki od razloga zbog kojih mladi ne biraju ovu profesiju, a čak i oni vozači koji ostaju u BiH, često odlaze raditi u inozemstvo.

„Mladi jednostavno nisu zainteresirani za polaganje za C kategoriju, što je razumljivo s obzirom na trenutne uvjete rada profesionalnih vozača u našoj zemlji,“ izjavio je Nikola Grbić, predsjednik Udruge prijevoznika za unutarnji i međunarodni transport RS, za Nezavisne novine. Prema njegovim riječima, niske plaće i duga čekanja na granicama su glavni razlozi za sve manji broj kandidata za ovu profesiju

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica