Učenici bez ocjena, nastavnici bez ideja: Svi glume normalnost u nenormalnim uslovima i okolnostima
Bliži se kraj polugodišta i povećava pritisak na mališane koji su se u septembru, nakon skoro dvije godine online nastave, vratili u školske klupe.
Razumijevanja za sve nedostatke online nastave, nesavladano gradivo, nenaučene i neobjašnjene lekcije nema niko. Svi glume normalnost u nenormalnim uslovima i okolnostima. Pojedini nastavnici su do novembra/decembra doveli učenike bez ijedne ocjene, ali su zato kao novogodišnju jelku okitili raspored pisanih provjera u drugoj polovini novembra i tokom decembra, piše Oslobođenje.
ŠTURO I NEJASNO
Na web portalima osnovnih škola istaknuti su kalendari pisanih provjera za ovu školsku godinu i svima je vidljivo da se testovi, pisane provjere, kontrolni radovi daju čak i u posljednjoj sedmici nastave.
Šest ocjena iz jednog predmeta stvara preveliko opterećenje učenicima, a vjerujemo i nastavnicima, kažu u Vijeću roditelja KS-a
– Samo nekoliko nastavnika sa nama razgovara, vježba, zanima ih naše mišljenje. Svi ostali samo diktiraju novo gradivo, vrlo šturo, nejasno i kao po nekom šablonu, a onda nam na kraju polugodišta daju dva-tri testa i nemamo vremena ispraviti ocjene. Ako sam na svakom času prisutan, zašto nemam nijednu ocjenu od 1. septembra do kraja novembra? Znate koliko gradiva je ispredavano u tom periodu i sada će nam nastavnik dati jedan-dva testa čiji rezultati bi trebali biti mjerilo našeg znanja. Mislim da je većina nastavnika nemaštovita, nema želju da razgovara sa nama, da čuje naša mišljenja, da se vrati nekoliko puta na neke stvari koje nam nisu jasne, da improvizuje čas. Najlakše je diktirati dva-tri mjeseca i na kraju dati pisanu provjeru, ističe maturant jedne osnovne škole.
I Vijeće roditelja KS-a je na sastanku u Ministarstvu za odgoj i obrazovanje KS-a reagovalo zbog nepoštivanja pravilnika, a u vezi sa zakazivanjem testova i ispitivanjem u toku jedne sedmice.
– Šest ocjena iz jednog predmeta stvara preveliko opterećenje učenicima, a vjerujemo i nastavnicima. Djeca su maksimalno opterećena, što negativno utiče na njih. Posebno moramo voditi računa da su se nakon skoro dvije godine vratili na redovnu nastavu, te da je preporuka bila da se tokom septembra ne vrši ocjenjivanje. Ako uzmemo u obzir i redovnu online sedmicu, u nekim školama i dvije sedmice u toku jednog polugodišta, te da je veliki broj učenika bio u izolaciji, često i cijela odjeljenja, od Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a smo tražili odgovor da li se može nešto uraditi po tom pitanju, rekli su iz Vijeća roditelja KS-a.
Iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje su istakli da primjena pravilnika u ovom periodu, broju ocjena i intenzitet ocjenjivanja predstavljaju veliko opterećenje kako učenicima tako i nastavnicima i to svakako treba relaksirati. Treba dodatno dati instrukciju, naveli su iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje.
KVIZOVI ZNANJA
A u informaciji koja je iz Ministarstva poslana svim školama je, između ostalog, navedeno da se u Priručniku za organizaciju i realizaciju odgojno-obrazovnog procesa u okolnostima pandemije Covid-19, prilikom ocjenjivanja i vrednovanja učeničkih znanja ocjenjuju projektni zadaci, istraživački radovi, eseji, kvizovi znanja, kao i cjelokupan učenikov rad i zalaganje, odnosno da se zaključna ocjena prema navedenoj Instrukciji može izvesti na osnovu dvije ocjene bez obzira na sedmični fond časova nastavnog predmeta. Navedeno je sve što se na većini časova ne primjenjuje i ne poštuje.
– Mišljenja smo da će odgovarajućom primjenom navedenih dokumenata učenici imati vremena za postizanje kvalitetnijih rezultata, te da će biti više motivisani za postizanje boljih ishoda u učenju, u odnosu kada bi njihovo opterećenje bilo usmjereno na pripreme za veći broj testova i usmenih ispitivanja, naveli su iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE