U Sloveniji se uvodi novi doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje
Dopunsko zdravstveno osiguranje postaje obavezno od 1. januara 2024. godine. Većina stanovnika više neće plaćati račune svaki mjesec. Provjerili smo šta promjena znači za osiguranike, piše N1 Slovenija.
Poslanici su usvojili zakon kojim se dopunsko zdravstveno osiguranje menja u obavezni doprinos . Iznos će biti isti za sve – 35 eura, a obračunavat će se od 1. januara 2024. Objašnjavamo šta promjene u praksi znače za osiguranike.
Kada će zakon stupiti na snagu?
Zakon će stupiti na snagu 1. januara 2024. godine. To znači da će posljednja uplata ‘starog’ dopunskog osiguranja biti za decembar ove godine.
Početak implementacije pomjeren je sa prvobitno planiranog 1. septembra na 1. januar 2024. godine, kako bi se Zavod zdravstvenog osiguranja (ZZZS) i Finansijska uprava (Furs) tehnički pripremili za sve promjene.
Koliko će koštati osiguranje po novom sistemu?
Paušalni obavezni zdravstveni doprinos plaćat će se u jedinstvenom fiksnom iznosu od 35 eura. U zakonu je zapisano da će se usklađivati jednom godišnje, uzimajući u obzir rast prosječne bruto plate u Sloveniji u prethodnoj godini, iznos će odrediti ministar zdravlja.
Doprinos se neće povećavati 2024. godine, prvo prilagođavanje će biti u februaru 2025. Ali do tada će, prema uvjeravanjima Vlade, već biti sprovedena zdravstvena reforma koja će uvesti drugačiji, solidarniji sistem, a doprinos u sada legalizovanom obliku biće ukinut.
Šta ako do sada nisam platio dopunsko osiguranje?
Oni koji ranije nisu bili dodatno osigurani sada će plaćati 35 eura mjesečno (obavezno) zdravstveno osiguranje. Prema procjenama, oko pet posto stanovništva nije dodatno osigurano.
Ne namjeravam plaćati dodatno osiguranje u narednim mjesecima. Hoće li to uticati na visinu premije za obavezni zdravstveni doprinos?
Do stupanja na snagu novog zakona i dalje je na snazi zakonska regulativa prema kojoj osiguranik koji prestane da plaća dopunsko osiguranje ostaje bez punog pokrića medicinskih usluga i mora ih dodatno platiti. Više o tome možete pročitati u članku Šta se dešava ako odustanete od dopunskog zdravstvenog osiguranja .
Budući da je zakonom propisan fiksni iznos premije od 35 eura, neplaćanje postojećeg dopunskog zdravstvenog osiguranja do 31. decembra 2023. neće uticati na iznos novog doprinosa nakon 1. januara 2024. godine.
Da li ću i novi doprinos platiti direktnim zaduženjem?
Za većinu osiguranika izmjenom se ukida mjesečno plaćanje rata i uspostavlja automatizirani sistem. Nakon promjene, osoba od koje primate primanja (platu, penziju) će vam odbiti doprinos u iznosu od 35 eura.
Samozaposleni će novi doprinos uplatiti direktnim depozitom ili direktnim transferom. Njihova mjesečna uplata za obavezno zdravstveno osiguranje zdravstvenoj kasi bit će tako veća za 35 eura, a obračunavat će je Finansijska uprava (Furs).
Neki stanari uplaćuju i tekuće obavezno zdravstveno osiguranje u iznosu od nešto više od 30 eura direktno ZZZS-u, uplatnicom ili transferom. To su nezaposleni koji nisu prijavljeni na zavodu za zapošljavanje i nisu obuhvaćeni doprinosima, kao i, na primjer, studenti koji su na pauzi. Za njih će se mjesečna premija povećati za 35 eura. Od 1. januara 2024. na ZZZS će na jednoj uplatnici biti doznačeno nešto više od 65 eura.
Hoće li mi novi doprinos biti odbijen od plate?
Da. Poslodavac će od bruto plate zaposlenih odbiti novi doprinos od 35 eura.
Hoće li se novi doprinos uzimati od moje penzije?
Da. Ako ste penzioner koji ste do sada sami plaćali premiju jednom od tri osiguravajuća društva, na primjer depozitom ili kreditom na određeno vrijeme, Zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje Slovenije (Zpiz) sada će izmiriti premiju za vama, a isplaćena penzija će biti 35 eura niža.
Čak i penzioneri koji do sada nisu imali dopunsko zdravstveno osiguranje dobiće 35 eura nižu penziju.
Zpiz već izmiruje premije za dopunsko zdravstveno osiguranje sa tri osiguravajuća društva za više od 210.000 ljudi. Za njih neće biti praktičnih promjena, jedino će Zpiz umjesto jednoj od tri osiguravajuća društva plaćati ZZZS-u 35 eura mjesečno.
Hoću li zbog promjene imati manju platu?
Da. 35 eura će se odbiti od bruto plate prije nego što se neto uplata prenese na vaš transakcijski račun. Isplata će biti niža za toliko. Novi doprinos će takođe uticati na porez na dohodak i više koristiti bogatima nego siromašnima. Pročitajte više u ovom članku .
U Ministarstvu zdravlja pojašnjavaju da će posle 1. januara zaposleni biti u boljem položaju nego što su bili ranije.
“Budući da se obavezni zdravstveni doprinos uplaćuje iz bruto plate (oračunavaće ga poslodavac) i budući da će zbog toga biti umanjena poreska osnovica, zaposleni će plaćati manji porez na dohodak nego do sada. Tako će realno plaćati manje od 35 eura i imati veći raspoloživi prihod u odnosu na sada, kada iz neto plate plaća 35,67 eura”, napisali su.
Primalac sam novčane socijalne pomoći, ratni veteran, zarobljenik… Kako će moje zdravstveno osiguranje biti pokriveno po novom sistemu?
Dopunsko zdravstveno osiguranje za neke grupe je pokriveno iz državnog budžeta. To su pritvorenici, zatvorenici, maloljetnici u domu za prevaspitavanje, pacijenti na obaveznom psihijatrijskom liječenju i obaveznom liječenju od zavisnosti od alkohola i droga. Iz budžeta se pokriva i razlika za socijalno ugrožene, koji ispunjavaju uslove za ostvarivanje novčane socijalne pomoći, i njihove osigurane članove porodice. Budžet pokriva i dopunsko zdravstveno osiguranje vojnih i civilnih invalida rata, kao i ratnih veterana i žrtava ratnog nasilja.
MARKETING
U gore navedenim slučajevima, novi doprinos će pokriti i budžet.
Nezaposlen sam, prijavljen sam na zavodu za zapošljavanje i primam naknadu za nezaposlene. Ko će mi platiti novi doprinos?
Doprinose za nezaposlena lica koja primaju naknadu obračunava i plaća Zavod za zapošljavanje. To će biti slučaj i sa novim prilogom.
Ko će plaćati novi doprinos za djecu i mlade?
Medicinske usluge za djecu, učenike i studente do 26 godina koji se redovno školuju u potpunosti su pokrivene obaveznim zdravstvenim osiguranjem. Pokriva i usluge za djecu i mlade sa smetnjama u fizičkom i mentalnom razvoju i sa nesretnim ozljedama glave i oštećenjem mozga. Ove grupe neće plaćati novi doprinos.
Hoće li promjena uticati na moja prava?
Zdravstvena prava se neće mijenjati, uvjerio je ( sada na odlasku ) ministar zdravlja Danijel Bešič Loredan . Kombinovano osiguranje će pokriti sve što je sada pokriveno obaveznim i dopunskim osiguranjem zajedno.
Ne očekuje se da će prikupljeni doprinosi biti dovoljni da pokriju sve troškove. Zakon predviđa budžetsku garanciju za narednu godinu u iznosu do 240 miliona eura. Očekuje se da će maksimalni iznos novca biti prebačen iz budžeta u zdravstveni fond.
Mogu li osiguravajuća društva, kojima ćemo do kraja godine plaćati dopunsko osiguranje, povećati premiju? Hoćemo li do kraja godine morati plaćati skuplje dopunsko zdravstveno osiguranje?
Vlada je u aprilu usvojila uredbu o utvrđivanju maksimalne cijene premije dopunskog zdravstvenog osiguranja . Kod sva tri osiguravajuća društva, Vzajemna, Triglav i Generali, premija može iznositi maksimalno 35,67 eura do 31. decembra 2023. godine.
Šta je sledeće?
Prema riječima predstavnika koalicije, novo skuplje obavezno osiguranje biće pretvoreno u solidarni doprinos, tako da će siromašni plaćati manje, a bogati više. “U skladu sa koalicionim opredjeljenjima, do kraja 2024. godine pripremit ćemo sveobuhvatnu obnovu finansiranja zdravstvenog sistema, koja će uključivati ukidanje ili transformaciju nepravednog dopunskog zdravstvenog osiguranja”, rekla je zastupnica Svobode Tamara Kozlovič .
“Mi samo ukidamo dopunsko zdravstveno osiguranje tako što ga prebacujemo na obavezno i zamjenjujemo zajedničkim oblikom doprinosa. Kao socijalisti, naravno, očekujemo da ćemo se na jesen okupiti u koaliciji oko 1. tačke dnevnog reda, a to je nastavak projekta dopunskog zdravstvenog osiguranja i prelazak od nacionalizacije do njegove likvidacije“, rekao je Miha Kordiš. poslanik s ljevice .
Socijaldemokrati su istakli i da je to privremeno rješenje i da bi što prije trebalo uvesti solidarni doprinos. Loredan Bešič je rekao da se usvajanjem zakona otvaraju vrata traženju nacionalnog konsenzusa “o tome kako ćemo svi zajedno finansirati zdravstveni sistem od 2025. godine“.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE