U sezoni godišnjih odmora brojni građani u nedoumici: Šta se smije unijeti u avion

U sezoni godišnjih odmora brojni građani u nedoumici: Šta se smije unijeti u avion

Brojni građani BiH svoje godišnje odmore provest će na destinacijama na koje će putovati zračnim putem, a jedna od najvećih nedoumica odnosi se na to šta se smije unijeti u avion, kao lični prtljag.

Među pitanjima na koja građani traže odgovore su i ona šta se smije unijeti od hrane, lijekova, cigareta i slično.

Ručni prtljag

Tako svaki avioprijevoznik propisuje veličinu i težinu prtljaga koji putnik može sa sobom ponijeti u avion.

– Ova pravila variraju ovisno o aviokompaniji i vrsti karte koju putnik posjeduje. Generalno, prtljag se dijeli na ručni (kabinski) i predati (čekirani). Putnici bi uvijek trebali provjeriti pravila aviokompanije kojom putuju prije putovanja, kako bi izbjegli dodatne troškove ili probleme na aerodromu – kazali su nam iz JP Međunarodni aerodrom Sarajevo.

Najčešće dozvoljena težina ručnog prtljaga iznosi od pet do deset kilograma, dok težina predatog prtljaga zavisi od klase u kojoj se putuje, a ona najčešće iznosi 30 kilograma za poslovnu, te 20 kilograma za ekonomsku klasu.

Darjana Maglov, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kaže nam da, kada je u pitanju zračni saobraćaj, vrijednost ličnog prtljaga kada putujete u EU je 430 eura, u odnosu na putnički, gdje je to 300 eura, a za osobe mlađe od 15 godina 150 eura bez obzira na vrstu prometa. Kod nas je 600 KM, navodi, bez obzira koji je saobraćaj u pitanju.

– Hrana koju smijete unijeti kao lični prtljag je sva ona koju planirate pojesti tokom leta i ona koju kupite u Duty free zoni. Treba se pridržavati šta je dozvoljeno unijeti u EU, jer je zabranjen unos mliječnih i mesnih proizvoda za sve putnike koji dolaze iz trećih zemalja. Hrana mora biti u originalnom pakovanju. Možete u ličnom prtljagu da imate hranu za bebe – kaže Maglov.

Prijevoz hrane

Naglašava da se carinski propisi odnose, prije svega, na prijevoz hrane prilikom putovanja iz trećih zemalja u države članice EU.

– Na takvim letovima u ručnom prtljagu zabranjen je prijevoz mesa, mliječnih proizvoda i drugih proizvoda životinjskog porijekla te povrća i voća. Kazne su različite od zemlje do zemlje gdje putujete, jer nije ista kazna ni u saobraćajnom prekršaju, pa tako ni u carinskom. Sigurno su do nekoliko stotina eura. Ali zašto da vas zbog nekoliko stotina eura boli glava – ističe Maglov.

Gotovina do 10.000 eura

– Vrijednost gotovine koju možete imati kod sebe je do 10.000 eura ili u protuvrijednosti u nekoj drugoj valuti. U svakom slučaju, svi koji se odluče na putovanje zračnim saobraćajem informacije treba da potraže od aviokompanija ili turističkih agencija u čijem aranžmanu putuju – upozorava Maglov.

Kada govorimo o akciznoj robi, odnosno duhanu i duhanskim prerađevinama, možete da ponesete 200 cigareta ili 100 cigarilosa

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica