U Galeriji Gradske sinagoge u Zenici otvorena izložba „creAction“
U okviru proslave Vremena stvorenog u ponedjeljak 9. rujna u 19 sati u Galeriji Gradske sinagoge u Zenici svečano je otvorena putujuća izložba creAction zahvaljujući partnerskoj otvorenosti Kenana Hodžića, tajnika Odbora za međureligijsku suradnju Zenica, Josipa Udiljaka, predsjednika Jevrejske opštine Zenica, i Belme Šarić, direktorice JU Osnovna muzička škola Zenica. Izložbu je, uz potporu američke humanitarno-razvojne agencije Catholic Relief Services – CRS, priredio Centar za mirovno obrazovanje – CMO u okviru projekta Pokret za ekološko obraćenje. Izložba creAction predstavlja umjetničku akciju u službi zaštite okoliša. Nadahnuta je enciklikom pape Franje o brizi za zajednički dom. Naziv enciklike – Laudato si’ – potječe iz Pjesme stvorova sv. Franje Asiškog na čijoj karizmi i duhovnosti, priznatoj i nadaleko izvan Katoličke crkve, počiva.
Početak samog otvorenja označio je nastup Iman Muslić, flauta IV. godina, klasa prof. Sele Vidimlić, s kompozicijom After the Ball C. K. Harris. Voditelj projekta Pokret za ekološko obraćenje i usto idejni začetnik izložbe Alen Kristićnazočne je potom u svojstvu moderatora upoznao s vizijom iz koje je proistekla izložba creAction. „Krajnje je vrijeme daupravo zaštitu okoliša prepoznamo kao najvažnije područjedijaloga religija i izgradnje mira, povlašteno mjesto natjecanja u dobru, u suvremenom svijetu suočenom s globalnom ekološkom krizom.“, poručio je Kristić.
Župnik župe sv. Ilije u Zenici fra Marko Kepić naglasio jeprijeku potrebu da konačno usvojimo pogled sv. Franje Asiškog na prirodu jer je to preduvjet da u stvorenom svijetu, u svim Božjim stvorenjima, iznova prepoznamo svoju braću i sestre. „Franjina vizija sveopćeg bratstva i sestrinstva, koja uključuje sva, pa i najmanja Božja stvorenja, proročki je poziv da se konačno oslobodimo racionalističko-utilitarističkogpogleda na prirodu koji u njoj sve, pa i drugog čovjeka,srozava u objekt naših bezgraničnih potrošačko-izrabljivačkih apetita.“, zaključio je fra Marko. Iznoseći odabrano grumenjeiz sehare islamske ekološke baštine, glavni imam Medžlisa IZ Zenica Sumedin ef. Kobilica naročito se osvrnuo na važnost vjerničkog angažmana u borbi za pravedan pristup čistoj pitkoj vodi, kao temeljnom ljudskom pravu, podsjećajući pritom da je upravo od vode, prema kazivanju Kur’ana, stvoreno sve živo.
Ukazavši na neusporediv doprinos carigradskog patrijarha Bartolomeja I. razvoju svijesti o vjerničkoj suodgovornosti za zaštitu okoliša unutar samog pravoslavlja, ali i na ekumenskom planu, paroh i starješina crkve Rođenja Presvete Bogorodice u Zenici Marko Maleš je podcrtao da bi upravo vjernice i vjernici mogli silno pridonijeti smanjenju rastućeg globalnog ekološkog duga promjenom svojih svakodnevnih potrošačkih navika na što ih, uostalom, i obvezuju veoma srodna etička, pa i ekoteološka učenja židovstva, kršćanstava i islama.
Novinarka i ekološka aktivistica UG-a Eko Forum Zenica, u čijem je osnivanju sudjelovala, Sanja Stević izrazila je uvjerenje da bi upravo vjerske zajednice mogle pružiti odlučujući doprinos zaštiti okoliša pod uvjetom da se odlučnije posvete kreativnom oživljavanju religijske ekološke mudrosti i njezinom sustavnijem prenošenju kroz sve raspoložive kanale, od lokalnih vjerskih zajednica preko religijskih medija do religijskih obrazovnih ustanova. Sličan stav iznio je i Amer Tikveša, autor izložbe i jednog dijela fotografija, pojašnjavajući svoje motive da se s Robertom Orozom, predsjednikom Ekološko-humanitarne udruge Gotuša i autorom drugog dijela fotografija, upusti u osmišljavanje izložbe creAction.
Planirano je da izložba creAction, čije grafičko oblikovanje potpisuje Ivana Ibrović, nakon njezinog zatvaranja u Zenici14. rujna, nastavi svoje putovanje, pa će tijekom Vremena stvorenog biti otvorena i u Konjicu 16. rujna u okviru tamošnjeg Festivala glumca s nadom da će doprinijeti jačanju svijesti religijskih zajednica, svakog vjernika i vjernice ponaosob, o vjerničkoj suodgovornosti za zaštitu okoliša. Zeničko otvorenje izložbe u predivnom galerijskom prostoruGradske sinagoge okončano je kompozicijom Concertino facile S. Maha koju je izvela Dalia Čišija, violina III. godina, klasa prof. Amne Bihorac.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE