U Francuskoj zatvorena još 21 džamija

U Francuskoj zatvorena još 21 džamija

Francuski ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanin (Gerald) izjavio je da je u toj zemlji zatvorena još 21 džamija koja je “pokazivala ekstremističke znakove”, prenosi Anadolu Agency (AA).

Darmanin je, gostujući na francuskoj televiziji LCI, rekao da su nedavno izvršili inspekcije u 99 džamija zbog sumnje na ekstremizam.

Neće dirati 36 džamija koje “nisu u suprotnosti sa zakonima Francuske”

Navodeći da je zatvorena 21 džamija, da se nastavlja proces zatvaranja njih šest, Darmanin je poručio da su ti koraci poduzeti na temelju “anti-separatističkog” zakona. Kritikujući republikance i desničarske ekstremiste što nisu glasali za ovaj zakon, Darmanin se pohvalio da je zahvaljujući tom zakonu prvi put u francuskoj historiji zatvoren ovoliki broj džamija.

Ističući također da nisu dirali 36 džamija koje su pregledane i za koje je utvrđeno da “nisu u suprotnosti sa zakonima Francuske”, Darmanin je rekao da su neke od njih prestale dobivati ​​sredstva izvana, a jedna džamija je smijenila imama koji je optužen za ekstremizam.

Šef francuskog MUP-a dodao je da će se inspekcijski nadzori u džamijama nastaviti. Obraćajući se muslimanima u zemlji, u kojoj se približavaju predsjednički izbori, Darmanin je poručio da u zemlji ima malo “bogomolja povezanih s ekstremizmom” i da općenito nemaju problema s muslimanima u Francuskoj.

Francuska muslimanska zajednica je najveća u Evropi

Ustavno vijeće Francuske u avgustu ove godine odobrilo je kontroverzni zakon o “anti-separatizmu” koji je kritikovan zbog marginalizovanja muslimana. Zakon je u julu usvojila Narodna skupština, uprkos snažnom protivljenju desničarskih i ljevičarskih poslanika. Vlada tvrdi da zakon ima za cilj jačanje francuskog sekularnog sistema, ali kritičari smatraju da ograničava vjerske slobode i marginalizuje muslimane.

Nacrt je kritikovan zbog marginaliziranja francuske muslimanske zajednice – najveće u Evropi, sa 3,35 miliona pripadnika – i nametanje ograničenja u mnogim aspektima njihovih života. Zakon dozvoljava zvaničnicima da intervenišu u džamijama i udruženjima odgovornim za njihovu administraciju, kao i da kontrolišu finansije muslimanskih udruženja i nevladinih organizacija.

Prema zakonu, pacijentima je zabranjeno da biraju doktora na osnovu spola iz vjerskih ili drugih razloga, a “sekularno obrazovanje” je postalo obavezno za sve državne službenike. Francuska je zbog marginalizacije muslimana kritikovana od međunarodnih i nevladinih organizacija, posebno Ujedinjenih nacija.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica