U Federaciji BiH neradna nedjelja, u Srpskoj radnici padaju od posla

U Federaciji BiH neradna nedjelja, u Srpskoj radnici padaju od posla

U Federaciji BiH trgovine su i juče bile zatvorene. Ni nakon četvrte neradne nedjelje nije se dogodilo ništa epohalno, osim što se subotom promet u prodavnicama povećao. Deblji kraj su izvukli radnici u tržnim centrima u Srpskoj, pogotovo onim koji se nalaze blizu entitetske linije.

Popadali smo od posla, promet je skoro uduplan, ali udarnički rad nam nije dodatno plaćen. I tako je svake nedjelje, otkako je kod komšija u federalnom  Sarajevu nedjelja neradni dan – kaže jedna prodavačica iz Istočnog  Sarajeva.

Kaže da se ne ljuti na kolege iz Federacije BiH.

– Svaka njima čast, oni su se za svoja prava izborili, tako i treba. Ali, šta rade naši sindikati i naša vlast, ko će se zauzeti za radnike u Republici Srpskoj – pita se naša sagovornica.

Godinama su se trgovački radnici u oba entiteta BiH borili za pravo da nedjeljom ne rade. U Federaciji BiH to su i ostvarili, kroz član 18. Zakona o  unutrašnjoj trgovini, koji se primjenjuje od 17. novembra.

I u Federaciji BiH, kao i u RS, protivnici neradne nedjelje tvrde da je to loše rješenje, jer će, navodno, neminovno dovesti do pada prometa i gubitka radnih mjesta, te da je neradna nedjelja, kad su u pitanju prva radnika, “obična prevara”, jer će poslodavci naći druge načine da eksploatišu zaposlene.

Predsjednica Sindikata trgovačkih radnika BiH Mersiha Beširović kaže da ih je praksa u Federaciji BiH demantovala.

Svima koji govore kako su radnici uvođenjem neradne nedjelje prevareni, predlažem da odu u najbliže trgovine i pitaju radnice i radnike jesu li zadovoljni ovakvim rješenjem – rekla je Beširovićeva na debati Radnički forum, održanoj nedavno u Sarajevu, u organizaciji Fondacije Fridrih Ebert u BiH.

Ona je istakla da su trgovački radnici i radnice, nakon intenzivne višegodišnje borbe za neradnu nedjelju, konačno dobili priliku da i oni taj dan provedu sa svojim porodicama.

Naravno da položaj radnika u ovom sektoru još uvijek nije zadovoljavajući, jer su radnice u kioscima primorane da mole da odu u toalet u obližnjim ugostiteljskim objektima, a mnogi zaposleni u trgovinama rade prekovremeno i u teškim uslovima. Ali, neradna nedjelja je prvi korak u rješavanju problema i podsticaj za dalju borbu za radnička prava – istakla je Mersiha Beširović.

Učesnici foruma su zaključili da je prerano govoriti o ekonomskim efektima uvođenja neradne nedjelje u Federaciji BiH. Za sada je primjećeno da je promet u trgovinama u posljednje 3 sedmice bio veći ponedjeljkom, a naročito subotom. Uvidom u fiskalne račune, izdate nedjeljom prije stupanja na snagu novog zakona,  ustanoviće se da li su trgovačke firme zaista na gubitku.

Predstavnici federalne i kantonalnih inspekcija su potvrdili da se neradna nedjelja u prve dvije sedmice poštovala u 98 % slučajeva. Oni koji kršili zakon, platiće prekršajne kazne.

Zadovoljan je i federalni ministar trgovine Amir Hasičević, koji je podsjetio je da je uvođenje neradne nedjelje u ovom entitetu rezultat kompromisa.

– Našli smo rješenje prihvatljivo za radnike, ali i za poslodavce i potrošače, pa su i parlamentarci gotovo jednoglasno podržali zakon – istakao je Hasičević.

U Republici Srpskoj takav je kompromis još na dugom štapu i pitanje je da li će ikad biti postignut. Priča o neradnoj nedjelji u Srpskoj traje već godinama, a naročito je intenzivna tokom predizbornih kampanja.

Situacija se dodatno zakuvala nakon uvođenja neradne nedjelje u Federaciji BiH. Iako se poslodavci na sva usta hvale da je nakon 17. novembra promet u trgovinama u RS povećan, naročito u mjestima uz entitetsku granicu, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ne odustaje od zahtjeva za uvođenje, kako kaže, “porodične nedjelje”, ne samo u najvećem gradu RS, nego i u cijeloj Republici Srpskoj.

Nastavak borbe za neradnu nedjelju u Srpskoj, očekivano, najavljuju i u Sindikatu trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS.

Predsjednik ovog sindikata Goran Savanović je prije tri sedmice najavio da će zatražiti “hitan sastanak” u Ministarstvu trgovine RS.

Danas kaže da se o ovoj temi razgovaralo na sastanku Odbora za trgovinu i turizam Narodne skupštine RS, ali je dogovoreno samo da – dogovora za sada nema.

– Zaključili smo da su potrebne dodatne analize, kako bi se utvrdilo šta su prednosti, a šta nedostaci uvođenja neradne nedjelje u trgovinama. Sindikati, poslovna zajednica i Privredna komora RS imaju različite stavove i svako će uraditi svoju analizu – kaže Savanović za Srpskainfo.

Ponovio je da je zahtjev Sindikata da se iz Zakona o trgovini RS izbaci član 26, koji propisuje da odluku o neradnoj nedjelji donose opštine i gradovi, jer ovaj dan treba da bude neradni na nivou cijele Republike.

– Ministar trgovine i turizma RS, Denis Šulić, je najavio da bi izmjene tog zakona mogle doći na dnevni red polovinom iduće godine. Nadam se da ćemo tada i mi dobiti priliku da se naš zahtjev uvrsti u tu proceduru – kaže Savanović.

Dakle, ako i dočekaju neradnu nedjelju, trgovački radnici u Republici Srpskoj moraće da se strpe – još najmanje 7 mjeseci.

Oni su izuzetak

U Federaciji BiH u neradnoj nedjelji ne uživaju svi trgovački radnici. Izuzetak su zaposleni u dragstorima, cvjećarama, pekarama i suvenirnicama, te pijačari i oni koji prodaju proizvode tradicionalnih i starih zanata. Rad je nedjeljom dozvoljen i prodavnicama koje se nalaze na željezničkim i autobuskim stanicama, aerodromima, benzinskim pumpama, te u bolnicama, hotelima, objektima kulture, muzejima, parkovima prirode i na grobljima. Raditi mogu i prodavci pogrebne opreme. I U Sindikatu trgovine, turizma i uslužnih djelatnosti RS saglasni su da bi, u slučaju da se u Srpskoj uvede neradna nedjelja, ove prodavnice mogle biti izuzete od tog pravila.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica