U BIH VIŠE NE TREBAJU BERAČI: Ova mašina mijenja 60 berača malina, prikači, upali i vozi
Priča o jabuci koja je pala na glavu jednog od najvećih fizičara u historiji, Isaka Njutna dok je sjedio ispod voćke, a na osnovu koje je shvatio gravitacijsku silu, sigurno je jedna od najpoznatijih anegdota u svijetu nauke.
Niko nije siguran je li se ova situacija zaista dogodila, ali nikada niko nije dokazao ni da je izmišljena. No, da situacije iz obične svakodnevnice nekada mogu “upaliti sijalicu” iznad glave dokaz je i priča o busovačkom izumu.
Laštrin BMB tražen van granica
Nedavno je u medijima odjeknula vijest da je Josip Laštro poznatiji Švabo izvezao svoj Berač malina Busovača (BMB) u Sjevernu Makedoniju, a u razgovoru za Agroklub, ispričao je da to nije prvi put da stroj putuje van granica Bosne i Hercegovine.
“Bio je ranije jedan izvoz za Srbiju, čovjek je došao pogledao stroj, platio, natovario i odvezao, ja ne znam kako je prešao granicu. Ovaj iz Makedonije je bio kod njega, vidio kako radi i tako došao do mene“, priča nam Švabo kojeg sada kupci svakodnevno posjećuju.
I za vrijeme našeg razgovora jedan od njih je čekao, ali odbiti nas ovaj put nije mogao jer smo već jednom zbog kupca odgodili priču. Berače malina ovaj Busovljak sam pravi, a prvi je ručno izradio. “Sad imam papir, šemu i po njoj radim. Do sada sam izrađivao od željeza, a sad ću praviti od aluminija, da bude lakši, da može uzbrdo i nizbrdo bez poteškoća”, kaže naš sagovornik.
Prikači, upali i vozi
Berač ima svoj motor koji potiče rad sedam funkcija – izvlačenje i uvlačenje dvije trake, dva puhača, pokretanje ciklona i druge. Na pitanje kako se montira na traktor, Švabo pojašnjava vrlo jednostavno: “Prikači se kao i plug, upali i vozi”.
BMB je inače prvi berač malina proizveden u Bosni i Hercegovini, a funkcionira na osnovu vjetra, odnosno potiskujućeg zraka.
“Berač ima svoju sopstvenu turbinu, kako dodajete gas pokreće se vjetar i on obara zrelu malinu, kreneš polako pa vidiš na kojoj brzini ona otpada. Sa strane su gajbe u koje pada plod”, precizira Laštro.
Neizvjesna sudbina podrinjskih malinara – cijene će biti niske?
Mašina može brati maline na visini do 2,5 metra, i širini do 1,10 m u malinjacima na ravnoj i brdovitoj površini. Kako nam pojašnjava njen izumitelj, traktor kroz malinjak ide brzinom od kilometar do 1,5 KM/h, za to vrijeme berači poberu što je zrelog ploda.
Od beznađa do ideje
Sada razmišlja kako unaprijediti stroj, ali planove još ne otkriva, no nadogradnje će sigurno biti. A, sama ideja da napravi ovu mašinu, priča nam, došla je sasvim neočekivano. Kako je i sam uzgajivač maline, našao se u problemu s kojima se i ostali proizvođači susreću – nije imao ko da bere, a malinjak se pružio na šest dunuma.
“Naslonio sam se na malinjak i tresao ga tam’-vam’, vidim ona spada i tako sam došao na ideju i sam osmislio berač“, kaže Laštro, dodavši kako je to bilo prije pandemije korona virusa, a interes za BMB-om raste u posljednje vrijeme.
Stroj mijenja 60 ljudi, ističe naš sagovornik, pojasnivši da osim vozača traktora, malinjak „oberu“ dva čovjeka, a njihov posao je samo da mijenjaju gajbe, sklanjaju pune i stavljaju prazne.
Binfo
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE