Tužilaštvo BiH: Ovaj krivični postupak će dokazati anomalije ili sposobnost u borbi protiv korupcije

Tužilaštvo BiH: Ovaj krivični postupak će dokazati anomalije ili sposobnost u borbi protiv korupcije

Skoro dvije godine od početka suđenja u aferi “Respiratori” tužitelji Tužilaštva BiH Džermin Pašić i Mirza Hukeljić iznijeli su danas završne riječi u predmetu zvaničnog naziva “Fadil Novalić i drugi” u kojem se postupak vodi protiv optuženih koji su učestvovali u nabavci 100 respiratora ACM812 A kupljenih u aprilu 2020. godine za 10,5 miliona KM iz budžeta.

Piše: S. DEGIRMENDŽIĆ/ Fokus.ba

Podsjećamo, za zloupotrebu položaja prilikom nabavke respiratora sudi se federalnom premijeru Fadilu Novaliću, suspendovanom direktoru FUCZ-a Fahrudinu Solaku, direktoru firme “F.H. Srebrena malina” Fikretu Hodžiću, kao i samoj firmi, te federalnoj ministrici finansija Jelki Milićević, kojoj je na teret stavljen nesavjestan rad u službi.

Tužitelj Pašić kazao je da se Tužilaštvo odlučilo na atipičan način iznošenja završne riječi, jer je , kako je kazao, ovaj krivični postupak bio specifičan od početka do kraja.

-Razlog za odabrani koncept je i taj što su prva saznanja o ovom slučaju došla od istraživačkog novinarstva i iz medija. I ovaj predmet je bio predmetom velike pažnje javnosti. Proces su pratile brojne opstrukcije. Izostalo je omogućavanje neometane istrage. Tužilaštvo BiH je većinu dokaza obezbijedilo samostalno ili uz malu podršku policijskih agencija. Nismo imali pravo tokom glavnog pretresa na uvezivanje dokaza. Svjedočili smo tome da jedan član Sudskog vijeća ocjenjuje relevantnost dokaza. Došlo je i do izmjene Sudskog vijeća – kazao je Pašić.

Pašić je ukazao i na to da je ovaj predmet komentarisan u javnosti i to od predsjedavajućeg Vijeća Branka Perića čak i tri dana “prije ove završne riječi”, kada je sudija Perić za jedan medij izjavio da “neki od slučajeva dođu pred Sud da bi se stvorio privid da se nešto radi u predmetima visoke korupcije”. Pašić je izrazio nadu da Perić nije mislio na ovaj predmet”.

Ukazao je i na to da je glavni pretres završen neočekivano i naprasno. Pašić je podsjetio da je svima “jasno da je ova zemlja okovana u raljama korupcije”.

– Ako žele ostvarenje bilo kakvog prava građani to pravo moraju kupiti. Pravo na zdravlje, pravo na zdravstvenu zaštitu. Da li su građani platili u slučaju nabavke respiratora? Jesu. Nije samo stvar u cijeni, nego građani nisu dobili zauzvrat medicinsko sredstvo koje će im pomoći u liječenju – rekao je Pašić.

Naglasio je da se u BiH budžet tretira kao vreća u kojoj je novac i da je dovoljan jedan poziv, jedna SMS poruka kako bi se novac predao onome ko je interesno odabran.

-Telefonom ili štelom sve se može završiti, rekli bi oni građani koji su taj budžet napunili. Građani ne preispituju gdje završava njihov novac, a kada i upitaju i postave to pitanje oni koji raspolažu novcem daju lažne odgovore – rekao je Pašić.

TUŽITELJ PAŠIĆ: GRAĐANI OČEKUJU DA ISTINA I PRAVDA IZAĐU NA VIDJELO

Potom je podsjetio na čuvenu izjavu Fadila Novalića od 25. aprila 2020. kada je Novalić rekao da je to “100 respiratora koji predstavljaju sami vrh ponude u ovoj branši. Naime, ovo je respirator koji snabdijeva dva pacijenta odjednom, što bi se reklo dupli”, podsjetio je tužitelj Pašić na Novalićevu izjavu.

Novac je dat firmi “FH Srebrena malina” iako se ta firma nije bavila nabavkom medicinskih sredstava i opreme, ta firma nije bila registrirana, a građanima je to predstavljeno normalnim. U ovoj zemlji se sve predstavlja normalnim, pa izgleda i to. Novac je dat bez ikakve garancije da će biti vraćen ukoliko sredstva ne budu nabavljena i to je izgleda normalno.

Dok je tužitelj Pašić govorio o o tome da je BiH poznata po korupciji , da je ovaj predmet pokazao koncept jedinstva izvršne i zakonodavne vlasti i da bi u svemu bio važan i status sudske vlasti, predsjedavajući Sudskog vijeća Branko Perić rekao mu je da se “vrati na slučaj”. Tužitelj Pašić je pojasnio da je važno ukazati na ono o čemu govori.

Reagirala je i advokatica Senka Nožica koja brani optuženu Jelku Milićević, ministricu finansija.

– Kad će preći na predmet. Ova parada je namijenjena novinarima. Neka se vrati na predmet ili ću napustiti sudnicu – kazala je Nožica.

Sudija Perić je kazao tužitelju Pašiću “da ne pravi predstavu”.

Tužitelj Pašić je kazao da se u ovom predmetu često čulo da se “pravi predstava”. Rekao je da je razumljivo očekivanje građana da istina i pravda izađu na vidjelo.

To pravo građana, podsjetio je Pašić, zagarantirano je Ustavom, zakonima i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava. Međutim, istakao je da se na tu konvenciju voli pozivati najčešće zbog prava pojedinaca, i to onih koji su optuženi.

Podsjetio je Pašić da su odbrane optuženih u javnosti pokušale predstaviti da Tužilaštvo BiH ima neki “media plan”, što je kategorički negirao.

Pašić je pozvao i aktere procesa da ukoliko postoje neke povrede u načinu iznošenja završnih riječi Tužilaštva da u tom slučaju podnesu disciplinsku tužbu.

Sudija Perić je ponovo imao primjedbu pa je kazao tužitelju Pašiću: “Nemojte filozofirati. Kakav koncept i Vaša prava? Okanite se predstave. Pređite na predmet.”

Pašić je nastavio s iznošenjem činjenica da je BiH treća po zastupljenosti korupcije u EU, te da je korupcija bila lako uočljiva i u ovom predmetu.

-Ovaj krivični postupak će dokazati anomalije ili sposobnost u borbi protiv korupcije. Tužilaštvo je 90 posto dokaza prikupilo samostalno. Bilo je opstrukcija. Tužilaštvu su dolazili i “frizirani” dokumenti. Pravdanje očitog kriminala sezalo je i do ugrožavanja ljudskih života. S osnovom se može sumnjati da se željelo dokazati da ovi respiratori spašavaju živote. Istraga je ostala neobezbijeđena. Odbijene su mjere koje je predlagalo Tužilaštvo. Nepojmljivo je da je optuženi ostao na poziciji premijera, a da su iz njegovog ureda i iz službenih prostorija Vlade FBiH pozivani svjedoci koji su se nakon saslušanja vraćali u urede i primali naredbe od optuženog. Veliki broj njih mijenjao je iskaz. Sud BiH sam je sebe doveo u situaciju da ne može pokloniti vjeru svjedocima koji su mijenjali iskaze. Tokom glavnog pretresa tužiocima nije dozvoljeno da kažu sve što smatraju bitnim. Nije nam dozvoljeno da iznesemo poveznice dokaza, odbijen je prijedlog da se sasluša analitičar SIPA-e i analiza kao rad stručne osobe. U završnoj riječi dat ćemo poveznicu svih dokaza i dokazati političku korupciju – naveo je Pašić.

Potom je kazao da svi dokazi ukazuju da su optuženi krivi.

– Percepcija javnosti je stvorena na osnovu izvedenih dokaza i onog što je javnost mogla čuti. Odbrana je imala koncept pravdanja pandemijom. Kako pravdati javnu nabavku koja počinje SMS porukom premijeru? Kako pobiti činjenicu da je nabavka vršena unutar kabineta premijera? Kako opravdati skrivanje predmeta nabavke? Kako pobiti cijenu koja je dogovorena kad ugovor nije bio ni potpisan. Kako pobiti činjenicu da je sofisticirana medicinska sredstva nabavljala firma koja se bavi proizvodnjom i preradom voća? Kako pobiti naknadne izmjene predmeta ugovora? Kako pobiti činjenicu da je “FH Srebrena malina” isplaćeno oko 10, 5 miliona KM bez ikakve garancije? Kako pobiti činjenicu da je novac transferiran pravnom licu “FH Srebrena malina” otišao u Kinu bez sredstava osiguranja? Neumoljivi dokazi se ne mogu pobijati pandemijom niti italijanskim scenarijem u Bergamu – kazao je Pašić, aludirajući na to što je odbrana optuženih tokom glavnog pretresa stalno ponavljala da je situacija tokom pandemije diktirala način i potrebu ovakve nabavke.

Tužitelj Mirza Hukeljić je također kazao da je Tužilaštvo BiH u ovom predmetu dokazalo navode iz optužnice. Hukeljić je skrenuo pažnju Sudskom vijeću da vodi računa o hronologiji prezentiranja dokaza.

Hukeljić je podsjetio da se kompletan ovaj predmet tiče trošenja budžetskih sredstava najvećim dijelom iz naknade za zaštitu od prirodne nesreće, a s kojima je raspolagala FUCZ, te je kazao da je iznos od te naknade 16. marta 2020. godine, kada je proglašeno stanje prirodne nesreće, iznosio oko 23 miliona KM.

Tada su, kazao je Hukeljić, stvoreni uvjeti da se akumulirana sredstva mogu trošiti za zaštitu i spašavanje stanovništva.

U tom slučaju Federalni štab Civilne zaštite donosi odluku, a Vlada FBiH daje saglasnost za utrošak sredstava. Hukeljić je pojasnio šta se tada dešava.

– Udružili su se kako bi utrošili novac u tu svrhu, unaprijed znajući da će taj novac biti dat nekom ko je prethodno odabran, a ne izabran. Postojao je dogovor premijera FBiH da će novac za javnu nabavku biti dat prethodno odabranom, a ne izabranom licu u kojem će se prividno pojaviti FUCZ. O tome kako je trebalo nabavljati medicinska sredstva govorila je kao svjedok u ovoj sudnici generalna direktorica KCUS-a Sebija izetbegović. Svi znamo da je prvo trebalo iskazati potrebu za određenim medicinskim sredstvom, bila je neophodna specifikacija, a prije svega znanje ljudi koji će nabaviti ta sredstva.

FUCZ nema nikakav organ u smislu zdravstvene zaštite koji ima stručno znanje koje će pomoći pri odabiru sredstava. Čuli smo da je nabavljanje medicinskih sredstava komplikovan proces. Ali kad imate unaprijed odabranu osobu koja će nabavljati ta sredstva onda vam ne trebaju komisije koje će vršiti ocjene u tom slučaju. Imamo situaciju u kojoj je sistem izigran da bi se nekom dao novac. Zloupotrijebljeno je i saopćenje Agencije za javne nabavke.

Prvi kontakti Fikreta Hodžića s ostalim akterima nabavke počeli su 25. marta, a ugovor je potpisan 3. aprila 2020. godine. Svrha je bila pribaviti korist odabranom ponuđaču. Hodžić nije imao stručno znanje o tome šta su medicinska sredstva i medicinska oprema. Određeni iskazi optuženog Hodžića u kojima govori o medicinskim sredstvima su dovedeni do apsurda. Ponuđaču koji u tom trenutku nema respiratore, 3. aprila 2020. godine FUCZ dodjeljuje oko 10,5 miliona KM. U tom trenutku “FH Srebrena malina” ima jedan nepotpisan ugovor s firmom Exotrade iz Rijeke za nabavku 100 respiratora tipa HCVE 003 , te je na osnovu tog ugovora zaključen ugovor s “Malinom” na osnovu kojeg je FBiH kupila 100 respiratora ACM812 A. Unaprijed odabranom ponuđaču po svaku cijenu trebalo je isplatiti taj novac.

NOVALIĆ O SOLAKU: ON JADAN NE ZNA DA NE ODLUČUJE NI O ČEMU

Da bi se nabavka respiratora lakše realizirala, stav je Tužilaštva BiH, organizatori nabavke su smatrali da je bilo neophodno izmijeniti sastav Federalnog štaba Civilne zaštite i smanjiti broj članova s 21 na devet.

U prilog ovoj tvrdnji tužitelj Hukeljić je podsjetio na ranije kao dokaz izvedene poruke u Viber grupi GENSEK, čiji su članovi bili Novalić, Edita Kalajdžić, generalna sekretarka Vlade FBiH i Hasan Ganibegović, nekadašnji šef Novalićevog kabineta. Ponovo je pročitana poruka u kojoj piše da “Solaku treba dati krila”, gdje, kako je rečeno, Fadil Novalić piše potom da bi on da raspolaže s 20 miliona “to podijelio i umirio javnost”, te je pročitana jedna od Novalićevih poruka u kojoj kaže: “Ako Solak ne promijeni Poslovnik, možemo se slikati”.

Tužitelj Hukeljić podsjetio je da Novalić u jednoj prepisci sa svojim bliskima saradnicima za Solaka kaže i sljedeće: “On jadan i ne zna da ne odlučuje ni o čemu”. Na ovaj način Novalić je pokazao, smatra Hukeljić, da u stvari premijer sa saradnicima provodi nabavku, a ne FUCZ na čelu sa Solakom.

Smanjenjem broja članova FŠCZ, ocijenio je Hukeljić, želio se postići cilj da se previše ne propituje o nabavkama koje su se provodile.

Sljedeći korak, naveo je Hukeljić, bio je da se stvore uvjeti da “FH Srebrena malina” može uvesti respiratore, jer u to vrijeme ta firma nije bila registrirana u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva kao prometnik medicinskim sredstvima i opremom.

Upravo na dan kad je broj članova FŠCZ smanjen sa 21 na devet, kazao je Pašić, pojavljuje se Fikret Hodžić.

– Tog dana, 25. marta 2020. godine oko pola deset navečer, Fikret Hodžić telefonski poziva Fahrudina Solaka i prema listingu koji imamo razgovarali su sedam minuta. Ovaj dokaz pobija njihove ranije navode da nisu imali kontakt prije potpisivanja ugovora. Ovim dokazujemo da su punih devet dana prije potpisivanja ugovora ostvarili kontakt – kazao je tužitelj Hukeljić.

Nakon tog večernjeg razgovora između Hodžića i Solaka, ujutro 26. marta, uposlenica “FH Srebrena malina” Emina Mehmedović dostavila je na e-mail FUCZ-a, a pozivajući se na telefonski razgovor Hodžića i Solaka, ponudu za nabavku zaštitnih maski. Hukeljić je kazao da je u toj ponudi bilo naznačeno da je cijena maski 1 KM po komadu, te da je ispod ponude stajala i definicija o tome šta su maske. Hukeljić tvrdi da je izvršio provjeru i ustanovio da je ta definicija faktički prepisana s jednog hrvatskog portala koji se bavi zdravstvenim temama.

– Nije mi namjera da vrijeđam, ali odgovorna osoba jedne firme koja nabavlja za FBiH 100 respiratora, definiciju maski prepisuje s nekog portala – kazao je Hukeljić.

Inače, za nabavku maski i druge zaštitne opreme bilo je predviđeno da se firmi “FH Srebrena malina” isplati dodatnih 2,9 miliona KM, do čega nije došlo, ali i ova nabavka je obuhvaćena optužnicom. Kako se moglo danas čuti, prije svega zbog toga jer je zahtjev “FH Srebrenoj malini” da dostavi ponudu za nabavku maski i druge zaštitne opreme otišao iz kabineta premijera.

Nakon što je “Malina” poslala FUCZ ponudu za nabavku zaštitnih maski, tačnije 29. marta 2020. godine, Fikret Hodžić šalje SMS premijeru Novaliću s tekstom: “Selam, gospodine Novaliću, Fikret Hodžić je. Asim mi je rekao da Vam se javim u vezi respiratora, pa kad budete imali minutu, javite se” – napisao je Hodžić premijeru Novaliću.

Nakon toga, kako je rečeno danas, ostvaren je telefonski poziv između Novalića i Hodžića u trajanju od 30 minuta.

– Tog dana Fadil Novalić šalje svoj privatni e-mail Fikretu Hodžiću, a sat nakon toga Hodžić šalje Novaliću poruku “Poslao sam e-mail”. U tom e-mailu bile su ponude za respiratore, maske, zaštitna odijela, naočale… U tim dokumentima nije bilo uslova isporuke, samo su bile cijene. Nakon toga premijer Novalić prosljeđuje sa svog privatnog e-maila na službeni e-mail ponudu koju mu je poslao Hodžić.

Prvog aprila, naveo je Hukeljić, sekretarica Fadila Novalića, Bahra Džaka, koja je inače svjedočila u ovom predmetu, de facto provodi postupak javne nabavke.

– To je dokaz da je tačan navod Tužilaštva BiH da je stvoren samo privid da je nabavku vršila FUCZ-e. Bahra Džaka je to provela po uputama premijera Fadila Novalića – kazao je tužitelj Hukeljić.

On je rekao da na to upućuje i iskaz Hasana Ganibegovića koji je na direktno pitanje: “Ko je donio odluku o nabavci”, rekao “Fadil Novalić”, ali je Ganibegović kasnije promijenio iskaz, jer se prema Hukeljićevoj tvrdnji “osjetio nezaštićenim”.
Hukeljić je rekao da je Ganibegović tokom istrage bio kooperativan, te da nije sakrio i uništio telefone nego ih je dobrovoljno dostavio Tužilaštvu BiH.

– Ali nakon podignute optužnice u ovom predmetu trebalo je nastaviti raditi i to je bilo nemoguće očekivati od bilo koga – pojasnio je Hukeljić uzroke promjene iskaza kod Ganibegovića koji je u međuvremenu smijenjen s pozicije šefa kabineta premijera Novalića.

Podsjetio je Hukeljić i da su sporni respiratori u BiH stigli 25. aprila 2020. godine, a da je tek 27. aprila “FH Srebrena malina” dobila dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva. U završnoj riječi je istaknuto da su 28. aprila 2020. Novalićevi savjetnici, a prema iskazu Hasana Ganibegovića, izrazili zabrinutost što su isporučeni respiratori koji se ne mogu koristiti.

-Tada Hasan Ganibegović govori Editi Kalajdžić: “Bahra i šef nabavljali”. Eto ko je nabavljao – podsjetio je Hukeljić.

Hukeljić je istakao da je i važno to što što je u vrijeme nabavke respiratora premijer Novalić bio upozoren na opasnost od respiratora ACM812 A.

Tada je prema pročitanoj poruci upućenoj Hasanu Ganibegoviću izvjesni Edvin Kučuk napisao: “Molim Vas da ovo proslijedite do premijera. Hoću da mi je savjest čista. Čuvajte se ovih kineskih respiratora. Pacijenti umiru na ovim respiratorima jer im dođe do rapture pluća usljed nekontrolisanog pritiska. Takvih Vam mogu nabaviti 1.000 komada za sedam dana i cijena je 9.786 dolara”.

Hukeljić je pojasnio da su Bahra Džaka i Fikret Hodžić  1. i 2. aprila 2020. godine razmijenili više poziva, poruka i mailova koje su se odnosile na nabavku respiratora. Među ponuđenim modelima ovih sredstava bio je i respirator HCVE 003, za koji je ugovor zaključen 3. aprila. Bahra Džaka se privatno konsultovala sa prijateljicom i anesteziologinjom Aidom Čorbeg koja joj je, prema dokazima, dala pozitivnu ocjenu o respiratorima HCVE 003.

Potom je 2. aprila u Vladi FBiH napisano pismo namjere za nabavku respiratora, a što je tražio Fikret Hodžić i koji je dostavio i urnek tog pisma od Vlade Srbije, kako bi se u Federalnoj vladi lakše snašli s pisanjem tog pisma.

– U tom trenutku Fikret Hodžić nije ponuđač i nema ulogu u postupku, ali traži i dobija pismo namjere -kazao je Hukeljić.

Paralelno sa svim komunikacijama koje je imao s Novalićem, Džakom i Solakom, Fikret Hodžić je komunicirao i s Kristianom Marićem, koji je u ovom predmetu bio zaštićeni svjedok.

– Kristian Marić je dostavio Fikretu Hodžiću nepotpisan ugovor s Exotrade-om iz Rijeke za nabavku 100 respiratora HCVE 003. Ono što je nama bitno jeste to da je Hodžić imao nepotpun ugovor koji mu je služio za formiranje cijene po komadu za respiratore koja je iznosila 39.000 eura, bez prijevoza. Ta ponuda za nabavku tih respiratora FUCZ -e je dostavljena 2. aprila 2020. godine, a Hodžić posljednji put komunicira s Bahrom Džakom u 15 sati i 32 minute. U 16 sati i 11 minuta Hodžić poziva Fahrudina Solaka, što je još jedan dokaz da nisu tačne tvrdnje odbrane da nije bilo komunikacije prije potpisivanja ugovora. Ponuda o nabavci 100 respiratora HCVE 003 stiže na e-mail FUCZ-a u 16 sati i 33 minute – naveo je Hukeljić.

HODŽIĆ U PORUCI MARIĆU: BIT ĆEŠ NAGRAĐEN

Tužitelj Hukeljić je pojasnio da je u okviru nabavke respiratora važna i ponuda Fikreta Hodžića od 2. aprila za nabavku maski i druge zaštitne opreme, vrijedne oko 2,9 miliona KM.

Naime, samo je Hodžić od svih tada poznatih dobavljača, iz kabineta premijera Novalića dobio zahtjev da dostavi ponudu za ta sredstva, a uz to je i dobio plan i tabelu nabavki koje je ranije sačinio Zavod za javno zdravstvo FBiH.

Nakon toga je Hasan Ganibegović poslao poruku Fadilu Novaliću s pitanjem: “Hoćemo li prebaciti Fikretu pare za opremu?”, nakon čega ga je Novalić u poruci pitao: “Zar to nije prebačeno?”.

Hukeljić je govoreći o ugovoru za respiratore koji je potpisan 3. aprila između Hodžića, odnosno “FH Srebrene maline” i FUCZ-e, kazao i da su Hodžić i Solak imali telefonsku komunikaciju i u jutarnjim satima 3. aprila 2020. godine.

Nakon potpisivanja ugovora, taj ugovor je protokolisan, a zatim skeniran i dostavljen u Privrednu banku u Sarajevu, i ugovor za HCVE003 iz banke je bio jedini originalan ugovor dostupan Tužilaštvu BiH. U to vrijeme “FH Srebrena malina” nije bila registrovana za promet medicinskom opremom.

Tužilaštvo je stava, prema dokazima dostavljenim Sudu BiH, da je plaćanje za respiratore u iznosu od ukupno oko 10,5 miliona KM započeto 2. aprila, dan prije zaključenja ugovora, a da je završeno 3. aprila.

-U tom trenutku “Srebrena malina” imala je novac, a ne i respiratore. I šta radi “Srebrena malina” tada? Logično, pokušava naći respiratore. Već 5. aprila Kristian Marić obavijestio je Hodžića da na stanju nema više respiratora HCVE003. Hodžić saznaje da respiratora koje je faktički već prodao sada nema i on o tome obavještava Fahrudina Solaka. Treba naći druge respiratore, a to su ACM812 A. Međutim, ono što je bitno jeste to da osnov cijene ostaje ugovor za HCVE003, iako se traži drugi model respiratora. Jedino što nije dolazilo u obzir jeste mijenjanje cijene. Do 15. aprila Fikret Hodžić traga za respiratorima. Tada se pored Kristiana Marića pojavljuje Sanja Lekić, vlasnica firme BTL Medical iz Crne Gore – naveo je Hukeljić.

On je dalje podsjetio da je Sanja Lekić svjedočila u korist odbrane optuženih, ali da ni na jedno pitanje tužitelja nije konkretno odgovorila. Hukeljić je ponovio ranije poznate činjenice da je Sanja Lekić u martu 2020. godine imala ugovor sa firmom Sinofarm iz Srbije da nabavi za tu zemlju 200 respiratora ACM812 A.

Tih 200 respiratora bili su za Srbiju duplo jeftiniji od onih koje je nabavila FBiH. Međutim, Lekić nije ispoštovala ugovor sa Srbijom i Republički zavod za javno zdravstvo je tražio raskid ugovora sa Sinofarmom. Za Tužilaštvo BiH je bilo bitno naglasiti da je Sinofarm sa svog računa vratio srbijanskom Zavodu novac, a da svoje milione još potražuje od Sanje Lekić. Na ovaj način Tužilaštvo BiH je željelo dokazati na koji način se Srbija osigurala da ne bude oštećen budžet za razliku od FBiH.

Lekić je, rečeno je danas, prvo potpisala tripartitni ugovor s “Malinom” za nabavku respiratora, međutim ubrzo je taj ugovor raskinut, a Lekić je s Hodžićem potpisala novi ugovor, ovaj put o posredovanju, vrijedan 150.000 eura.

Stupanje u poslovni odnos s Fikretom Hodžićem Sanji Lekić je predložio Kristian Marić, a Hodžić mu je na njegove prijedloge u porukama odgovarao da “mora vidjeti sa svojim ljudima”.

Hukeljić je ocijenio da je kod Hodžića bilo prisutno nepovjerenje i da je on bio svjestan da se radi o sumnjivom trgovanju, ali da je pristao na kupovinu respiratora po duplo skupljoj cijeni, a kako bi bili počašćeni svi oni koji su bili u tom poslu.

– Pročitajte sve poruke Fikreta Hodžića Kristijanu Mariću. Na tri mjesta Hodžić piše Mariću “bit ćeš počašćen više nego što si se ikada nadao”.

Govoreći o ranije spominjanim akterima o nabavci u koju se uključila Sanja Lekić, tužitelj Hukeljić je rekao da Edmond, Daniel, Sanja, te Samir Cerić nisu imali nikakvu ulogu u kineskoj firmi od koje su nabavljeni respiratori.

– To je obrazac koji je korišten. To je pranje novca. Kad imate ugovor pa ga raskinete, pa sklopite ugovor o posredovanju, upustite se u jedan nekontrolisani svijet trgovanja. Svi pripadnici udruženja znaju da se ovo dešava – kazao je Hukeljić.

Također, Hukeljić tvrdi da je profaktura za plaćanje respiratora došla preko Samira Cerića. Za tu profakturu je ranije sudski vještak utvrdio da je složena od više elemenata, odnosno da je pečat umetnut naknadno, što Hukeljić smatra falsifikatom. Iste elemente za profakturu imali su na svojim računarima i Kristian Marić i Fikret Hodžić.

Tek kad je izvršeno plaćanje kineskoj firmi za respiratore ACM812 A, u FUCZ je mijenjan ugovor, ali je cijena ostala ista. Podsjetio je da se izmjena pravdala navodnom tehničkom greškom, ali da je s takvim opravdanjem u stvari pokušano da se izbjegne odgovornost. Promjena ugovora je izvršena tek 22. aprila, pred sami dolazak respiratora, što je utvrđeno forenzičkim vještačenjem, a Sanita Alagić je tvrdila da je to rađeno poslije par dana nakon 3. aprila.

Hukeljić je više puta naglasio sve i da su nabavljeni najbolji respiratori, ova nabavka ima sva obilježja krivičnog djela, te je podsjetio da je u prepisci u Viber GENSEK grupi Edita Kalajdžić predlagala raskid ugovora, ali da je premijer Novalić bio protiv toga, uz obrazloženje da će samo pogoršati stvari s time.

NOVALIĆ PISAO HODŽIĆU: ŠTA IMA S ONIM, VITEŽE

Tužilaštvo smatra da su dva vještaka, odnosno njihovi nalazi, dokazali da respiratori ACM812 A nisu pogodni za ono za što su nabavljeni, te je Hukeljić istakao da odbrane optuženih nisu mogle dovesti nijednog vještaka koji bi te nalaze pobio ili dokazao suprotno.

Rečeno je i da Sudsko vijeće nije dozvolilo Tužilaštvu BiH da pozove svjedoke anesteziologe koji su se u praksi susreli s respiratorima ACM812 A, a da je s druge strane dozvolilo odbrani da serviser demonstrira rad jednog respiratora u sudnici.

Hukeljić je ukazao i na poruke “Zove Sebija, loši respiratori”, te onu u kojoj Novalić, nakon što mu je Hodžić 14. aprila pisao da treba napraviti aneks ugovora, pita vlasnika “Maline” “šta ima sa onim, viteže”.

Istaknuto je i da, zbog svjesnog prikrivanja učesnika nabavke dokaza i tragova, Sudsko vijeće treba biti senzibilno i da je Tužilaštvo određene navode moralo dokazivati putem zatvorenog kruga indicija, a ne direktnim dokazima.

Tužitelj Hukeljić je kazao da je još u augustu ili septembru 2020. Tužilaštvo BiH tražilo određene odgovore iz Kine, ali da ih nije dobilo.

– Radi se o zatvorenoj državi koja putem mehanizma međunarodne pravne pomoći ne dostavlja informacije o prometu roba i taj problem nema samo BiH. Radi se o problemu koji s Kinom imaju sve države svijeta kada je u pitanju pribavljanje dokaza u takvim slučajevima – istakao je Hukeljić.

U prilog tvrdnji da se od nabavke respiratora trebalo mnogo više profitirati, Hukeljić je naveo podatak da je Fikret Hodžić u komunikaciji s Kristianom Marićem govorio kako ima 20 miliona KM budžeta za nabavku respiratora i kako će se i dalje raditi.

– Po planu Zavoda za javno zdravstvo FBiH bila je iskazana potreba za 300 respiratora i preostalih 200 je trebalo nabaviti za 20 miliona – kazao je Hukeljić.

Govoreći o petooptuženoj Jelki Milićević, Hukeljić je iznio tvrdnje da je ona znala da se novac izdvaja za nabavku respiratora, da joj je bilo poznato da se radi o licu koje nije registrovano za promet medicinskom opremom, da je bila upoznata s tim da nema obezbjeđenja novca iz budžeta transferiranog u Kinu te da ništa nije poduzela da taj transfer spriječi.

Naredne srijede će završne riječi iznositi advokatica Vasvija Vidović, braniteljica optuženog premijera FBiH Fadila Novalića.

Semira DEGIRMENDŽIĆ/Fokus.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica