Trideset druga godišnjica formiranja 3. korpusa ARBiH
Piše: Hadis-ef. Pašalić, bivši vojni muftija
Ove godine, 1. decembra, Treći korpus Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) obilježava trideset drugu godišnjicu svog formiranja. Zona odgovornosti ovog korpusa, sve do formiranja 7. korpusa (7. aprila 1994. godine), obuhvatala je prostor Srednje Bosne.
Iako je tokom cijelog minulog rata zona odgovornosti 3. korpusa bila u okruženju neprijateljskih snaga, i pored toga 3. korpus je predstavljao operativno-strategijsku cjelinu, kako po načinu upotrebe snaga i odbrane prostora, tako i u pogledu skromnog logističkog osiguranja, skoro cjelokupne Armije RBiH.
Srednja Bosna je centralni prostor države Bosne i Hercegovine. Na ovom prostoru su jedinice i komande u sastavu i pod komandom 3. korpusa Armije RBiH uz velike žrtve (6.343 šehida i poginula borca, 8.144 ratna vojna invalida) znatno doprinijeli odbrani države Bosne i Hercegovine.
U zoni odgovornosti 3. korpusa su mobilisane, grupisane i razvijane perspektivne vojne snage, koje su s ovih prostora učestvovale u odbrani Bosne i Hercegovine.
Državna vlast i vrhovna komanda, sve vrijeme rata bili su u opsjednutom Sarajevu a dio organizacijskih jedinica bile su smještene i funkcionisale u zoni odgovornosti 3. korpusa.
Bolnice u Zenici i Travniku raspolagale su solidnim kapacitetima za sanitetsko zbrinjavanje. Na slobodnoj teritoriji koju su branili pripadnici 3. korpusa našlo je utočište oko 200.000 prognanih i rasaljenih lica.
Treći korpus Armije RBiH u borbi za nezavisnost, teritorijalni integritet i suverenitet države Bosne i Hercegovine u proteklom ratu, ne samo da je dao sve od sebe, što se od njega očekivalo i što mu je naređeno, izvršio je i sve pojedinačne i zajedničke ratne zadatke utvrđene direktivama i planovima. Dao je značajan doprinos u odbrani i oslobađanju državne teritorije i pomogao svim ostalim korpusima Armije RBiH.
Da je to tako, potvrdio je i u Zenici, 1. decembra 1996. godine, povodom obilježavanja godišnjice korpusa armijski general Rasim Delić: “Ja sam uvijek, tražeći onu zadnju rezervu koju je trebalo upotrijebiti negdje na ratištu Bosne i Hercegovine, znao da ću je naći u 3. korpusu. Vi ste, istovremeno gradeći borbenu tradiciju, uspjeli odgojiti odgovornost prema kulturi, običajima, tradiciji i vjeri vlastitog naroda.”
U 1995. godini slijede veliki uspjesi jedinica 3. korpusa, nakon učestvovanja u operaciji Vlašić, kod boraca je sazrelo uvjerenje – da Armija više ne može izgubiti rat, nego naprotiv, da rat može dobiti. U septembru iste godine slijedi oslobađenje Vozuće i šireg teritorija u reonu Ozrena, u sadejstvu s jedinicama 2. korpusa.
Predsjednik Alija Izetbegović obratio se oslobodiocima Vozuće 12. septembra 1995. godine u centru Vozuće riječima podrške i zahvalnosti: “Dragi vojnici, čestitam vam na pobjedi, još jedanput. Zahvaljujem vam u ime našeg naroda za sve što ste učinili. Došao sam da vas vidim. Učinili ste vrlo važnu stvar. Ova pobjeda na Vozući je važna epizoda u našoj borbi. Zašto? Ona je s jedne strane spojila dva korpusa Armije RBiH koji su bili dugo razdvojeni, a s druge strane, ona je spojila Zenicu i Tuzlu, dva naša velika buduća centra na koje se oslanja naša zemlja. Izvršili ste veliki zadatak. Neka je rahmet onima koji su pali u ovoj borbi. A vama veliko hvala u ime ovog naroda. Vi ostajete njegov ponos i njegova nada.”
I na kraju, svim još živim pripadnicima 3. korpusa, čestitam 32. godišnjicu formiranja. Ono što je sačuvano i postignuto, sačuvano je zahvaljujući vašoj požrtvovanosti i hrabrosti. Bez vas bi Srednja Bosna bila samo jedna velika Srebrenica.
Molim Dragog Boga da Svojom nagradom obraduje sve pripadnike 3. korpusa koji više nisu među nama.
(Preporod.info)
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE