Traži se alternativa ruskom plinu: Njemačka produžuje rad nuklearnih elektrana
Tehnički je moguće nuklearne elektrane duže ostaviti u funkciji, pitanje želimo li to je političke prirode, rekao je bavarski premijer Markus Soder u jutarnjem programu ZDF-a, prenosi Poslovni.hr.
On smatra da bi produžavanje rada nuklearnih elektrana za “tri do pet” godina pomoglo u procesu smanjenja ovisnosti o ruskim energentima, uz istodobno očuvanje klimatskih ciljeva.
Trenutno su još samo tri njemačke nuklearne elektrane u pogonu i to do kraja ove godine. Krajem prošle godine su iz mreže snabdijevanja električnom energijom isključene tri nuklearne elektrane.
Odluka o izlasku Njemačke iz snabdijevanja energijom preko nuklearki donesena je 2011. nakon katastrofe u japanskoj Fukušimi.
Bavarski ministar je kao kratkoročnu mjeru naveo i smanjenje poreza na dodanu vrijednost na naftne derivate.
– Stopa poreza na dodanu vrijednost za gorivo mora u najkraćem mogućem roku s 19 biti smanjena na sedam posto – rekao je bavarski premijer tokom sjednice bavarske vlade u ponedjeljak.
On je rekao kako je nedopustivo da država zarađuje na poskupljenju naftnih derivata i najavio kako će pokrenuti inicijativu da se širom Evrope uvede nulti porez na dodanu vrijednost na goriva.
– I ova mjera je moguća na određeno vrijeme – rekao je Soder.
Nakon najave američkog ministra vanjskih poslova Entonija Blinkena (Antony) o mogućoj zabrani uvoza nafte iz Rusije, cijene naftnih derivata su u Njemačkoj ponovno premašile historijske granice.
Kako javlja Opći njemački automobilski klub (ADAC), srednja cijena litre supera dosegla je razinu od 1,96 eura. Dizel je s 1,98 eura po litri još skuplji. U pravilu je dizel jeftiniji od supera, a ovaj porast cijene ovog derivata ADAC objašnjava pojačanom potražnjom za loživim uljem.
Ko želi nauditi Putinu, taj smanjuje grijanje
– To je netipično za ovaj dio sezone kada potrošnja loživog ulja obično pada, ali postoje naznake da građani koji se griju ovim energentom stvaraju zalihe za sljedeću zimu – saopćeno je iz ADAC-a.
Njemački ministar gospodarstva Robert Habek (Habeck) je prošle sedmice građanima Njemačke preporučio štednju energenata.
– Ko želi nauditi Putinu, taj smanjuje grijanje – rekao je Habek.
Podsjetimo, u Njemačkoj se ubrzavaju pripreme za izgradnju infrastrukture za prijenos ukapljenog plina (LNG) te prije svega LNG terminala koji bi trebao biti izgrađen u blizini Hamburga. Kao moguće lokacije spominju se Stade u pokrajini Donja Saska te Brunsbutel, s druge strane ušća Labe, u saveznoj pokrajini Šlesvajg – Holstein.
– LNG terminali su dodatna premosnica i pomažu ostvarenju cilja postizanja energetske neovisnosti – rekao je u februaru ministar Habek za dnevnik “Handelsblatt”.
On je ukazao i na to da je zbog smanjene isporuke plina iz Rusije protekle zime dolazilo do uskih grla u snabdijevanju te zaključio da to “mora sa sobom povući i neke političke korake”.
Habek je rekao da se LNG terminali mogu koristiti i za transfer vodika, na kojeg se oslanja dio njemačke klimatske strategije.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE