Tako to radi Fikret Abdić: Povećao iznos Kabinetu načelnika, a smanio Općinskom vijeću…
Načelnik Općine Velika Kladuša Fikret Abdić proglasio je 1. aprila budžet ove općine za 2024. godinu, kojeg nije razmatralo Općinsko vijeće, a s obzirom na to da su prijedlog budžeta vijećnici dobili poštom 27. marta, nije bilo vremena za bilo kakvu reakciju, kazao je Asim Veladžić, predsjedavajući Kluba vijećnika SDA.
– To je malo vremena da bi se Vijeće moglo očitovati, a situacija je takva gdje niko nema većinu, gdje je Dinko Ljubijankić rekao da ne želi sazivati sjednice Vijeća. Načelnik je proglasio budžet. Ljudi su razočarani, tri mjeseca nije bilo ni privremenog finasniranja i nije bilo ni plaća… – dodao je Veladžić.
Indikativno je da sjednicu Općinskog vijeća nije sazvala ni Emina Ćehić iz Abdićeve Laburističke stranke, koju Abdić jedinu priznaje za predsjedavajuću Općinskog vijeća, odnosno ne priznaje to što je prije godinu nova većina u Općinskom vijeću, u kojoj nema Laburista, izabrala novo rukovodstvo Vijeća.
Ovogodišnji budžet Općine Velika Kladuša koji je proglasio Abdić iznosi oko 28,3 miliona KM i veći je nego prošlogodišnji, kojeg je također proglasio Abdić i koji je iznosio oko 22,4 miliona KM.
Zanimljiv je njegov sadržaj.
Vidljivo je da je za Kabinet načelnika budžet povećan sa oko 963.100 KM na oko 2,5 miliona KM.
Povećani su iznosi za plaće i naknade, mobilne telefone, rad komisija, a najviše za Komunalno preduzeće “Komunalije” na čijem je čelu Amir Đogić, inače i vijećnik Laburista u Općinskom vijeću. Ovo preduzeće za ovu godinu treba dobiti oko 1,5 miliona KM na ime sudske nagodbe po pitanju “migrantske krize”. Prošle su godine dobili oko 106.300 KM.
Veladžić je pojasnio da se radi o tome da, kada je bila prva mignatska kriza, “Komunalije” su učestvovale u nekim radovima za smještaj migranata i fakturisali su to Općini, te je bio pripremljen sporazum o priznanju troškova, ali ga Općinsko vijeće nije odobrilo i načelnik ga nije mogao ni potpisati.
Veladžić je dodao da je i Općinsko pravobranilaštvo dalo negativno mišljenje za potpisivanje takvog sporazuma. Nakon toga je pokrenut spor i postignuta nagodba. Pravobranioc nije bio uključen jer je otišao u penziju.
Veladžić je podsjetio da je šest vijećnika iz Abdićeve Laburističke stranke zaposleno upravo u “Komunalijama”.
Za razliku od Kabineta načelnika, smanjen je iznos koji iz budžeta ide Općinskom vijeću. Ono što je vidljivo jeste da ove godine nisu predviđene nikakve plaće i naknade, za razliku od prošle godine, jer sada piše da u Općinskom vijeću ima nula zaposlenih. Predviđeni su samo paušali za vijećnike i novac za vijećničke klubove.
Ovo možda i ne čudi ako se uzme u obzir situacija u Općinskom vijeću gdje Laburisti i načelnik ne priznaju postojanje nove većine, dešavali su se problemi s pečatom, obijanje brava i nedozvoljavanje korištenja vijećnice za održavanje sjednica Vijeća, a zbog zloupotrebe položaja potvrđena je optužnica protiv Abdića.
Ovakva situacija u kojoj Općinsko vijeće Velika Kladuše ne funkcionira će, smatra i Veladžić, nažalost potrajati do lokalnih izbora.
Budžetom za ovu godinu, koji je proglasio Abdić, predviđena su četiri miliona KM grantova pojedincima, skoro 1,8 milion KM neprofitnim organizacijama, troškovi dnevnica u inostranstvu su uduplani u odnosu na prošlu godinu i povećani s 5.000 na 10.000 KM, izdaci za mobitele su sa 7.000 povećani na 12.000 KM, popravke i odražavanje vozila je skočilo sa 24.000 na 40.000 KM, za nabavku namještaja iznos je povećan s 30.000 na 81.700 KM, za komisije ide 105.000 KM umjesto prošlogodišnjih 72.000 KM.
Planirano je 80.000 KM za Općinsku izbornu komisiju, smanjeno je sufinansiranje troškova prevoza učenika sa 243.300 KM na 190.000 KM, dok grant za javnu kuhinju “Jedan obrok više” iznosi 30.000 KM za razliku od prošle godine kada nije bilo ništa.
Za preduzeće “Komunalije” ide i 230.000 KM za privremeno sklonište za životinje, za razliku od prošlogodišnjih 200.000 KM. Djelatnosti ovog preduzeća su zimska služba, gradska čistoća…
Tako po Programu zajedničke komunalne potrošnje iz budžeta Velike Kladuše ove godine za održavanje javnih saobraćajnih površina ide 690.200 KM umjesto prošlogodišnjih 480.000 KM, za zimsko održavanje 221.800 KM umjesto prošlogodišnjih 194.300 KM, za održavanje javne rasvjete 689.800 KM umjesto prošlogodišnjih 275.600 KM.
Rast rashoda praćen je rastom prihoda ove Općine. Između ostalog planirana su 1,4 miliona KM prihoda od troškova naplate po osnovu pokretanja postupka prinudne naplate vezano za Agrokomerc, na čijem je čelu nekada bio Fikret Abdić.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE