Svijetu prijeti nestašica vode, UN upozorio na “vampirsko” korištenje resursa
Izvještaj Ujedinjenih nacija (UN) upozorava na nadolazeću globalnu krizu vode i neposredan rizik od nestašice zbog prekomjerne potrošnje i klimatskih promjena.
“Svijet slijepo putuje opasnim putem vampirske prekomjerne potrošnje i pretjeranog razvoja”, navodi se u izvještaju.
Objavljivanje izvještaja dolazi neposredno prije prvog velikog samita UN-a o vodama od 1977. godine, a na njemu će BiH predstavljati predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Hiljade svjetskih zvaničnika prisustvovat će trodnevnom skupu u New Yorku koji počinje danas.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres kaže da se voda, “životna krv čovječanstva”, iscrpljuje neodrživom upotrebom vode, zagađenjem i nekontroliranim globalnim zagrijavanjem.
U izvještaju, koji su objavili UN Water i UNESCO, upozorava se da “nestašica postaje endemska” zbog prekomjerne potrošnje i zagađenja, dok će globalno zagrijavanje povećati sezonsku nestašicu vode u oba područja s obilnom vodom i onima koji su već opterećeni.
Richard Connor, vodeći autor UN-ovog izvještaja, rekao je da oko 10 poso svjetske populacije trenutno živi u područjima koja imaju visok ili kritičan stres vode.
“U našem izvještaju kažemo da do 3,5 milijardi ljudi živi u uslovima nestašice vode najmanje jedan mjesec godišnje”, rekao je za BBC.
Prema najnovijem klimatskom izvještaju UN-a, koji je u ponedjeljak objavio stručni panel IPCC-a, otprilike polovina svjetske populacije trenutno doživljava ozbiljnu nestašicu vode barem dio godine.
Connor je rekao novinarima da se neizvjesnost povećava kada je u pitanju globalno vodosnabdijevanje.
“Ako se ne pozabavimo time, definitivno će doći do globalne krize”, rekao je on.
Zamjenik generalnog sekretara UN-a Usha Rao Monari, koji je službeni domaćin Konferencije UN-a o vodama, rekao je za BBC da će se resursima morati pažljivije upravljati u budućnosti.
“Na planeti ima dovoljno vode ako njome upravljamo efikasnije nego što smo njome upravljali u posljednjih nekoliko decenija”, rekla je ona.
Smatra da će svijet morati pronaći nove modele upravljanja, nove finansijske modele, nove modele korištenja vode i ponovne upotrebe vode nego ikada prije.
“Mislim da će tehnologija i inovacije igrati vrlo veliku ulogu u sagledavanju načina upravljanja vodnim sektorom i upotreba vode.”
Samit, čiji su zajednički domaćini vlade Tadžikistana i Holandije, okupit će oko 6.500 učesnika, uključujući 100 ministara i desetak šefova država i vlada.
Klix
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE