Svaki peti čovjek ima optimalno zdravlje srca

Svaki peti čovjek ima optimalno zdravlje srca

Godine 2010. Američko udruženje za srce (AHA) objavilo je novu definiciju “kardiovaskularnog zdravlja” (KVZ) kako bi promoviralo poboljšanje zdravlja pojedinca i stanovništva te izradilo način da se kvalitet KVZ mjeri i prati.

Žive duže

U izvornoj verziji, nazvanoj „Life’s Simple 7 ” (LS7), procjena KVZ se zasnivala na sedam faktora: ishrana, fizička aktivnost, pušenje cigareta, indeks tjelesne mase (BMI), ukupni holesterol, krvni pritisak te glukoza u krvi.

Od 2010. do danas stanje KVZ, uz korištenje opisanog alata za procjenu, proučavalo se u populacijama stanovništva širom svijeta, rezultati su pokazali da osobe s visokim rezultatom KVZ imaju mnoštvo povoljnih zdravstvenih ishoda tokom života, odnosno da žive duže i zdravije od ljudi s niskim skorom.

Istraživanja su značajno unaprijedila naše razumijevanje životnog toka KVZ, zdravog starenja i potencijalnih načina unapređenja KVZ. Istovremeno, nađena su i određena ograničenja originalnog LS7 KVZ mjerenja.

U skladu s tim, AHA je nedavno poboljšala i proširila definiciju i metode za procjenu KVZ kako bi povećala kvalitet bodovanja. Usto, zdravlje spavanja je dodano kao osmi parametar procjene KVZ i objavljen je novi mehanizam procjene koji se sada zove „8 ključnih faktora za život“. Korištenjem novog mehanizma nakon procjene KVZ dobije se rezultat na skali 0-100.

Visoki rizik

Rezultat 80 i više znači da ste u grupi osoba s dobrim KVZ. Ako je vaš rezultat 50-80, zdravlje vašeg srca je „osrednje“, odnosno imate umjeren rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti, a, ukoliko je rezultat niži od 50, vaše zdravlje je loše i imate visok rizik od nastanka KVB.

Rezultati iz SDA pokazuju da mali broj stanovnika, svega 1 od 5, spada u grupu dobrog KVZ; 62 posto ima umjeren, a 18 posto visok rizik od nastanka bolesti srca.

Rizični faktor

Povišeni krvni pritisak (hipertonija) jedan je od rizičnih faktora koji pogoduju razvoju bolesti srca i krvnih žila, posebno kod osoba srednje i starije životne dobi. Na njega nepovoljno utječu pušenje, povišene masnoće u krvi, muški spol, dob iznad 60 godina, povišen pritisak u porodici, debljina i stalna psihička napetost. Važnost redovnog mjerenja i stalnog nadzora te stalnog uzimanja odgovarajuće terapije naglasit ćemo podatkom da je smanjenjem pritiska za 2 mm Hg učestalost koronarne bolesti srca manja za 5 posto.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE