RAZGOVOR ZA 072info

Sumedin ef. Kobilica za 072info: Ramazan nije samo mjesec posta, već mjesec istinskog pokajanja, da nam Uzvišeni Allah primi naše ibadete, očisti nas od grijeha i obaspe Svojom Milošću

Sumedin ef. Kobilica za 072info: Ramazan nije samo mjesec posta, već mjesec istinskog pokajanja, da nam Uzvišeni Allah primi naše ibadete, očisti nas od grijeha i obaspe Svojom Milošću

Mjesec ramazan predstavlja posebno vrijeme u životu svakog vjernika – vrijeme posta, ibadeta, samoproučavanja i duhovnog uzdizanja, piše 072info.

O značaju ovog mubarek mjeseca, njegovoj ulozi u jačanju vjere, važnosti porodice i zajedništva, kao i o izazovima modernog društva, razgovarali smo sa Sumedinom ef. Kobilicom. 

U ovom inspirativnom razgovoru za 072info glavni imam Medžlisa Islamske zajednice BiH u Zenici Sumedin ef. Kobilica dijeli mudre savjete kako najbolje iskoristiti ramazan i kako njegovu poruku primijeniti i nakon što mjesec posta prođe.

072info: Ramazan je poseban mjesec za muslimane širom svijeta. Kako biste ga Vi opisali i koja je njegova najvažnija poruka vjernicima?

Sumedin ef. Kobilica: Dobro ste kazali da je ramazan poseban mjesec. Njegova posebnost se temelji na mnogim dokazima, a jedan od osnovnih, pa ako hoćete i temeljnih dokaza posebnosti mjeseca ramazana, jesu riječi Uzvišenog Allaha: “U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima, jasan dokaz Pravog puta i razlikovanja dobra od zla…”(El-Bekara, 185) Historijski važan događaj vezan za početak Objave desio se, dakle, u mjesecu ramazanu. Ramazan je ozvaničio početak potpuno nove ere, preodgoja i preobrazbe, u početku prvo tadašnjih Arapa, a poslije i cijelog čovječanstva. Temeljna moralna načela i univerzalne upute ponudio je Časni Kur’an. Upravo zbog činjenice da je u ovom mjesecu započeo taj proces slanja posljednje Božije Riječi čovječanstvu koja će biti univerzalna Uputa do Sudnjeg dana, vjernici ga doživljavaju kao poseban mjesec i poseban dar o Allaha.

Drugi razlog zbog kojeg Kur’an ukazuje na posebnu važnost ovom mjesecu jeste treći osnovni islamski princip posta koji je propisan tokom mjeseca ramazana. Uzvišeni Allah za sve propise ističe i nagradu koja može biti za određeno djelo umnožavana u rasponu od deset do sedam stotina puta, a za post Gospodar kaže: “…post je Moj i Ja ću za njega posebno nagraditi.

Ako bih unosio individualni stav o ramazanu ja bih kazao da je to mjesec ozbiljne duhovne nadogradnje i ostvarenja moralnih načela. Niti u jednom mjesecu se ne osjeti ta smirenost, ustrajnost i pobožnost kao što je to u ramazanu. Poslije ramazana je teško nastaviti tim intenzitetom činjenja dobra, ali uvjeren sam da je jedna od osnovnih intencija ramazana upravo to – kontinuitet u činjenu dobra. Do nas je da otkrijemo kako?

072info: Kako vjernici mogu najbolje iskoristiti ramazan za duhovni napredak i jačanje svog imana?

Sumedin ef. Kobilica: U ramazanu se propisuju ibadeti koji su obavezni samo tokom ovog mjeseca. Prethodno spomenuti post je jedan od tih ibadeta. Svaki punoljetni, umno sposoban, zdrav i čist musliman i muslimanka obavezan je sve dane ramazana provesti u postu. Ramazan obavezuje i da se kroz izdvajanje sadekatul-fitra solidarišemo sa onima koji su u potrebi. U ramazanu je propisan i poseban noćni namaz, teravih-namaz, koji se ne klanja mimo ramazana. U danima ramazana poslanik Muhammed, s.a.v.s., je učio cijeli Kur’an pred Džibrilom čija uzorita praksa se kod nas nastavlja kroz mukabele. Ramazan sa sobom nosi i poseban trenutak, dio noći, odnosno noć koja je vrijednija od hiljadu mjeseci, kako kazuje Kur’an. Sve navedeno je duhovni kondicioni trening jačanja imana i prilika za vjernike da osnaže svoju vjeru i priskrbe sebi dobra djela koja će im biti najvjerniji pratioci.

072info Post, kao jedan od osnovnih stubova islama, nosi mnoge koristi – duhovne, moralne i zdravstvene. Kako gledate na njegovu važnost i kako on može uticati na karakter pojedinca?

Sumedin ef. Kobilica: Volim boldirati da je post najiskreniji ibadet. Njegova svrha propisivanja je, kako Kur’an navodi, postizanje takvaluka. A šta je takvaluk? U posljednje vrijeme sve češće se služim prijevodom čuvenog Asada, koji kaže da je to samokontrola. Navedenu tvrdnju argumentuje predajom koja se vezuje za Ebu Hurejru, r.a. Naime, neki čovjek je pitao Ebu Hurejru: “Šta je takvaluk?”, a on je odgovorio: “Jesi li ikada išao trnovitim putem?”“Da, jesam!” odgovorio je. “I kako si hodao?”, pitao je ponovo Ebu Hurejre. “Kada bih naišao na trn, izbjegao bih ga, preskočio ga ili zaobišao.”, odgovorio je ovaj čovjek. “Eh, to ti je takvaluk.”, zaključio je Ebu Hurejre, r.a. Takvaluk je, dakle, u praksi samokontrola u životnim navikama, izbjegavanje negativnosti i grijeha, a prihvatanje pozitivnih osobina i Božijih naredbi. Mislim da je to suštinski smisao posta i tako ga treba razumijevati. Jer, naš cilj treba da bude težnja ka ihsanu, svjesnosti u Božijoj sveprisutnosti, a najbliži ishod posta jeste upravo taj. Čovjek dok posti svjestan je da Allah gleda sve njegove postupke, pa se trudi da ničim ne ugrozi ovaj ibadet.

072info: Osim posta, ramazan je i mjesec ibadeta, sadake i zajedništva. Kako preporučujete vjernicima da što bolje usmjerite svoje vrijeme i trud u ovom mjesecu?

Sumedin ef. Kobilica: O ovome smo već nešto kazali u odgovoru na drugo pitanje, ali bih se zadržao ovdje na drugom dijelu pitanja. Sugerisao bih da u ramazanu obratimo pažnju na naše postupke. Uvjeren sam da jednostavnije izvršavamo propise, te da se trudimo maksimalno biti dobri, solidarni, otvoreni i susretljivi. Koristimo priliku da pokušamo makar u jednom djelu ostvariti kontinutet i poslije ramazana. Neka je to djelo sitnica, ali neka ima svoj kontinuitet. To i jeste svrha posta i svrha ramazana. Nije dovoljno samo u ramazanu se ibadetima pozabaviti, sadake se nadijeliti, namaza se naklanjati, a onda sve to dolaskom bajrama zapostaviti. Ostvarenje kontinuiteta u određenim postupcima je uspjeh ramazana i posta.

072info: Koliko je važno da se u ramazanu posebno posvetimo porodici, zajednici i međusobnom pomaganju?

Sumedin ef. Kobilica: Posvetiti se porodici nije važno samo u ramazanu, nego tokom cijele godine. Porodica je naša odgovornost i za nju ćemo biti pitani. Svi smo mi predvodnici, rekao je Poslanik, s.a.v.s., i svi ćemo odgovarati za one koje vodimo. Otac i majka su predvodnici porodice i njihova odgovornost je velika. Uzvišeni Allah se kune članovima porodice „Kunem se roditeljem i onim koga je rodio (djetetom)“(El-Beled, 3) Neupitno je da ovom zakletvom Allah, dž.š., ističe važnost roditelja i djeteta, odnosno važnost porodice koju zajedno čine. Podjednako je, dakle, važno da djeca pokažu dobročinstvo roditeljima, ali i roditelji djeci. U vertikali podizanja djece i njihovoga odgoja roditelji imaju veću odgovornost prema njima, nego li djeca prema roditeljima, ali odrastanjem djeca postaju obavezna uzvratiti roditeljima poslušnost i činiti im dobro. Abdullah b. Omer, r.a, je često govorio: „Odgoji svog sina, jer ćeš biti pitan kako si ga odgojio i šta si ga naučio, a i on će biti pitan je li ti dobročinstvo činio i pokoran bio!“ Osim porodice, kao mikro zajednice, čovjek ima obavezu i prema makro zajednici. Osnovni moto Islamske zajednice za nastupajući ramazan je poruka solidarnosti. Ta poruka u osnovi upućuje na potrebu razumijevanja šire društvene zajednice. Islamska zajednica već dugi niz godina u mjesecu ramazanu prikuplja organizovano sakupljanje zekata i sadekatul-fitra u Fond Bejtul-mal, a iz tog Fonda sredstva se raspoređuju na osam kur’anskih kategorija. Sama ta akcija Islamske zajednice se pokazala toliko efikasnom da se za kratko vrijeme institucionalizirao takav sistem u kome su brojne akcije, pomoći, institucije, osobe, i dr. pomognuti iz navedenog Fonda i nesmetano djeluju. I možda najbolji pristup međuosbne solidarnosti jeste, upravo, Bejtul-mal. Osoba koja daje, sebe je zaštitila tako što ne zna kome daje, a osoba kojoj se udjeljuje svoje dostojanstvo čuva tako što se ne zna od koga uzima i to bih istakao kao jednu od osnovnih odrednica solidarnosti koja se ostvaruje putem Bejtul-mala.

072info: Nažalost, mnogi ljudi se suočavaju sa teškim ekonomskim izazovima. Koja je Vaša poruka u vezi sa solidarnošću i brigom za one kojima je pomoć najpotrebnija?

Sumedin ef. Kobilica: Solidarnost je osobina koja je imanentna islamu i koja prožima vjerničko biće posebno u danima ramazana kada se vjernici ustežu od tjelesnih uživanja, s ciljem približavanja Allahu Uzvišenom i solidarnosti sa onima koji su u potrebi. O njoj smo već nešto rekli, ali dozvolite mi da se osvrnem na njene efekte u širem socio-kulturnom aspektu. Koristiti ove odabrane dane u kojima se naša dobra djela umnogostručavaju kako bismo od svojih dobara, od svoje nafake, dali potrebitijem i izmamili osmjeh na njegovo lice – bila bi univerzalna poruka solidarnosti. A u isto vrijeme, apelujemo na sve vjernike da se sustežu od pretjerivanja u iftarskim menijima i da uvijek imaju na umu da svrha iftara nije nadoknada hrane i pića koju smo zbog bogobojaznosti ostavljali, nego da mu je svrha da osjetimo ljepotu Allahove blagodati i osjetimo poziciju onih kojima je tuđa ruka jedini izvor hrane. Podsjećajmo se i stalno u mislima, tokom posta i iftarskih trenutaka, imajmo svijest o tome da postimo u svrhu približavanja Allahu Uzvišenom a da se naša veličina ogleda u količini dobrih djela kojima ćemo pomoći islam i muslimane.   

072info: Kako ocjenjujete stanje vjerskog života u našoj zajednici? Da li primjećujete veći povratak vjeri, posebno kod mladih?

Sumedin ef. Kobilica: Ovdje bismo prvo trebali ustanoviti koji bi to bili objektivni parametri kojima bismo ocjenili stanje vjerskog života? I da li oni uopšte postoje? Ako bismo računali kroz to koliko klanjača ima na namazima u džamijama, onda možemo kazati da stanje može biti bolje i treba biti bolje. Ako bismo mjerili po tome koliko ima članova Islamske zajednice i koliko nam je stalo do vjerskih aktivnosti i to može dosta bolje. Raduje nas činjenica da je veliki broj mladih ljudi prisutan u našim džematima i oni su nada da će imanska svijest o kojoj govorimo biti snažnija. Ono što je u smislu vjerskog života značajno reći jeste da se ibadeti koje činimo prema Allahu i kojima nas je On u formi naredbe obavezao, treba da pozitivno utiču na naše ponašanje. Tek tada ibadeti postižu svoju prvobitnu intenciju koja im je cilj. Takvi pomaci u praktikovanju vjerskog života će značiti da razumijemo vjeru i da kao narod postajemo zreliji vjernici. Ali rekao bih da je najvažniji segment jednog društva moralnost i da je to ono čime se može mjeriri ljudskost. Jednom sam pisao da se dužina mjeri metrima, težina kilogramima, a ljudskost ahlakom. Vjera islam baš to hoće od vjernika, da svojim djelila živi islamske principe, a nema moralnijih principa od islamksih.   

072info: Koliko je važno da muslimani u Bosni i Hercegovini očuvaju svoje vjerske vrijednosti u vremenu izazova modernog društva?

Muslimani koji žive islam u svakodnevnom životu, kojima je Kur’an vjerozakon a praksa sunnet Muhameda, a.s., imaju manje problema s izazovima koje savremeno društvo potencira. Jednostavno, čvrsta vjera koja se dodatno osnažuje ramazanskim ibadetima je stameni zid naspram svega onoga što Allah zahranjuje a što možemo pripisati izazovima savremenosti.

Sumedin ef. Kobilica: Ovakvi pogledi i čvrstina vjere su jako značajni za vjernika a posebno za nas muslimane u Bosni i Hercegovini jer živimo na prostoru gdje su izazovi svakodnevni i na dostup omladini. Samo sa izgrađenim vjerskim vrijednostima koje njeguje islam, koje osnažuju ibadeti a vjerovanje potvrđuje njihova primjena u praksi, muslimani ispunjavaju svoju misiju s kojom su došli na dunjaluk, i na takav način su društveno korisna i uzorna zajednica. Cijeneći navedeno, Islamska zajednica kroz svoj odgojno-obrazovni sistem i kroz misijski rad imama i muallima u džematima, nastoji ostvariti ovaj cilj i sačuvati čvrstinu vjere i privrežnost islamskim vrijednostima jer su one suštinski važne za opstanak i napredak društva u cjelini. U tom smislu su i ramazanski dani godišnja prilika za propitivanje vrijednosti koje su nam bitne i njihovo usklađivanje sa islamskim postulatima.

072info: Kakvu ulogu Islamska zajednica može igrati u jačanju morala, etike i međusobnog poštovanja u društvu?

Sumedin ef. Kobilica: Islamska zajednica u svome radu promoviše moralne vrijednosti i zasniva se na temeljnom principu promoviranja dobra, a odvraćanja od zla. Zajednica je presudna u jačanju morala i etike i međusobnog uvažavanja. Naravno, moramo ukazati na to da sve predhodne objave objavljene prijašnjim Božijim poslanicima promoviraju zajedničke vrijednosti kao i objava Kur’ana. Ponosni smo na činjenicu da naša ulema i imami bdiju nad moralom i međusobnim uvažavanjem i što ih nisu ugrozili ni u najtežim trenucima za našu domovinu. I tada su ostali čvrsti i stameniti na promoviranju univerzalnih principa.

S druge strane vjernici imaju povjerenja u Zajednicu i svoje imame znajući da je Islamska zajednica, u bremenitom vremenu u kojem živimo, svijetla tačka koja sjaji poput blještave zvijede. Sjaji u smislu da širi i propagira dobro, a ukazuje na zlo i odvraća od zla ma prema kome ono bilo usmjereno. To je vrijednost koju ljubomorno njegujemo i s posebnom senzibilnošću ukazujemo da je veoma važno da se takve vrijednosti temelje na zdravim odnosima u porodici. Stoga, i u smislu ramazanske atmosfere ukazujemo na njegovanje toplog porodičnog ambijenta kroz zajedničke sehure, iftare i ibadete, a u kojem izrastaju moralni, čestiti, pošteni i senzibilni muslimani i muslimanke. 

072info: Koja bi bila Vaša poruka svim vjernicima povodom ramazana i kako biste ih ohrabrili da ga provedete na najbolji mogući način?

Sumedin ef. Kobilica: Posvetite se ramazanu istinski bez prezentacije svoga individualnog ibadeta društvu. U posljednje vrijeme, nažalost, česta je praksa da se ljudi na društvenim mrežama hvale svojim dobrim djelima, ibadetima i ličnim postignućima, pa kako smo u jednom dijelu spomenuli, i svojim iftarskim soframa. Neka bude ramazan prilika da tu praksu dokinemo i posvetimo se ibadetu samo i isključivo zarad Božijeg zadovoljstva.

072info: Za kraj, ramazanska poruka?

Sumedin ef. Kobilica: Ramazan mubarek svim muslimanima i muslimankama uz dovu Uzvišenom Allahu da ga provedete u zdravlju, dobrom raspoloženju i ibadetima. Da nam Uzvišeni Allah primi naše ibadete, očisti nas od grijeha i obaspe Svojom Milošću. Amin!

Neka nam ramazanski dani budu prilika da osnažimo međusobnu solidarnost, da suosjećamo jedni s drugima i da mislimo jedni na druge. Tako ćemo jačati naše odnose u Zajednici ali ćemo postati svjesniji sebe i svjesniji naše ovisnosti o Stvoritelju svjetova.

Obzirom da je ove godine prvi dan posta za važan dan u Bosni i Hercegovini, koristim priliku svim građanima Bosne i Hercegovine čestitam Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

072info

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica