Stranci koji su duže u Sloveniji moraju zamijeniti vozačku dozvolu uz polaganje vozačkog ispita
Stranci koji planiraju duže boraviti u Sloveniji moraju nakon godinu dana zamijeniti vozačku dozvolu za slovenačku. Pri tome stranci iz trećih zemalja moraju još jednom položiti praktični dio vozačkog ispita i dostaviti ljekarsko uvjerenje.
Državni zbor (Parlament) Slovenije je krajem marta usvojio dva zakonska amandmana koji imaju za cilj pojednostavljenje procedura za zapošljavanje stranih radnika iz takozvanih trećih zemalja, budući da se slovenačka privreda u posljednje vrijeme bori sa velikim nedostatkom radne snage. Prema podacima Privredne komore (OZS), najveći problemi sa nedostatkom radne snage su u ugostiteljstvu, turizmu, saobraćaju i građevinarstvu, kao i u industriji.
Iako Slovenija otklanja prepreke za zapošljavanje stranih radnika koji ne dolaze iz zemalja EU-a, prilično je rigorozna u oblasti vozačkih dozvola. Mnogi strani radnici koji dolaze iz zemalja bivše Jugoslavije i nastanili su se u Sloveniji, zajedno sa članovima svojih porodica, ističu da, za razliku od nekih drugih zemalja EU, Slovenija ne priznaje njihove vozačke dozvole i da moraju položiti praktične opet dio vozačkog ispita ako žele da steknu slovensku vozačku dozvolu.
Strani državljani koji imaju prebivalište mogu koristiti važeću vozačku dozvolu godinu dana od dana prijave prebivališta. Ne postoji vremensko ograničenje za vozačke dozvole izdate u državama članicama EU, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Islandu.
Ostali stranci, po ispunjavanju uslova za upravljanje motornim vozilima, mogu zatražiti zamjenu važeće vozačke dozvole za slovenačku, koja će im biti izdata samo ako polože praktični dio ispita.
Samo nosioci vozačkih dozvola iz San Marina, Ujedinjenog Kraljevstva, tri zemlje Britanskih ostrva (Man, Guernsey i Jersey), Gibraltara i Švicarske za sve kategorije, Japana za kategorije AM, A1, A2, A, B1 i B, ne moraju polagati praktiči dio, a kada su u pitanju Južna Koreja, Ujedinjeni Arapski Emirati ili Australija za kategorije B1 i B.
Neke druge zemlje u EU nemaju tako strog režim zamjene vozačkih dozvola. Susjedna Austrija, na primjer, priznaje vozačke dozvole nekih zemalja Zapadnog Balkana. Mađarske, pa čak i sve vozačke dozvole potpisnika Bečke konvencije o drumskom saobraćaju iz 1968. godine.
U Ministarstvu za infrastrukturu pojašnjavaju da je Slovenija pri zamjeni vozačkih dozvola trećih zemalja do sada slijedila preporuke Evropske komisije, koja je prije nekoliko godina osnovala stručnu radnu grupu i potom pripremila listu kriterija koje preporučuje državama članicama za ocjenjivanje sistem dobijanja vozačke dozvole u zemlji koja nije članica EU.
To uključuje kriterije za teorijski i praktični dio vozačkog ispita, zahtjeve za identifikaciju, tehničke specifikacije kartice vozačke dozvole, standarde obuke, opštu sigurnost sistema vozačkih dozvola, nivo sigurnosti saobraćaja, praksu u vezi s razmjenom trećih zemalja. vozačke dozvole…
“Što se tiče restriktivnosti priznavanja vozačkih dozvola, također treba naglasiti da Slovenija priznaje sve strane dozvole, dok ostale države članice priznaju samo neke. Nosioci stranih vozačkih dozvola koje nisu priznate moraju položiti puni vozački ispit ako žele za dobijanje vozačke dozvole EU-a”, navode u Ministarstvu za infrastrukturu.
Ističu da je 1. marta 2023. objavljen prijedlog nove direktive EU o vozačkim dozvolama, kojom se definiše postupak vrednovanja i priznavanja vozačkih dozvola trećih zemalja.
“Predloženo je da proces vodi Evropska komisija, koja će svake četiri godine provoditi proces evaluacije i objavljivati listu trećih zemalja koje su uspostavile sistem koji osigurava nivo sigurnosti na cestama uporediv sa onim članica. državama Evropske unije. Na taj način bi se uspostavilo jedinstveno priznavanje vozačkih dozvola trećih zemalja na nivou cijele Evropske unije“, pojasnili su.
Godišnje, barem prema podacima Ministarstva za infrastrukturu za posljednjih pet godina, nešto više od 2.000 vozača zamijeni svoju stranu vozačku dozvolu za slovenačku.
“Prilikom zamjene stranih vozačkih dozvola ne govorimo o stranim državljanima, već o vlasnicima stranih vozačkih dozvola, jer stranu dozvolu može zamijeniti i slovenački državljanin. Ne vodimo statistiku koliko je izvršeno zamjena sa praktičnim dijelom vozačkog ispita“, objasnili su u Ministarstvu za infrastrukturu.
Što se tiče postupka zamjene strane vozačke dozvole za slovenačku, Agencija za sigurnost saobraćaja (AVP) navodi da po ispunjenju uslova za zamjenu, upravna jedinica prijavljuje vozača za praktični dio ispita.
“Ne postoji obavezna obuka, ali osoba mora doći na testiranje sa vozilom autoškole i instruktorom vožnje”, navode iz AVP-a.
U Savezu auto-škola Slovenije, koji djeluje u okviru GZS-a, pojašnjavaju da strani državljani koji žele zamijeniti važeću stranu vozačku dozvolu moraju prethodno u upravnoj jedinici podnijeti zahtjev za zamjenu i priložiti važeće ljekarsko uvjerenje o fizičkoj i psihičkoj sposobnosti da upravlja motornim vozilima ili onim kategorijama za koje je potrebna vozačka dozvola.
“Kandidat koji se prijavi za polaganje vozačkog ispita prijavljuje se u jednu od auto-škola, koja mu izdaje knjižicu vozača. Za strance koji žele zamijeniti stranu vozačku dozvolu za slovenačku, nije propisan obim obuke. Oni može ići na probnu vožnju u pratnji instruktora vožnje u pratnji, čak i ako prethodno ne pohađaju nijednu obuku. Obično takva osoba polaže jedan čas vožnje kod instruktora vožnje tokom kojeg utvrđuje da li je osoba spremna za probnu vožnju ili koliko im je dodatne obuke potrebno. Cijena obuke tako zavisi od nivoa prethodne kvalifikacije osobe koja želi zamijeniti stranu vozačku dozvolu, jer se sati dodatne obuke individualno prilagođavaju tome”, proces pripreme za praktični dio ispita opisan je u udruženju auto-škola.
U GZS-u su istakli da sa svojim članovima često razgovaraju o razlozima i veoma različitim slučajevima zbog kojih se kompanije bore sa nedostatkom radne snage.
“Kompanije do sada nisu isticale obavezu ponovnog polaganja vozačkog ispita kao prepreku pri zapošljavanju stranaca”, navode.
U OZS-u pojašnjavaju da mnogi vozači koji dolaze iz trećih zemalja ne ispunjavaju uslov stalnog boravka, pa ne moraju mijenjati stranu vozačku dozvolu za slovenačku.
Profesionalni vozači koji inače ispunjavaju uslov prebivališta, kako je navedeno u OZS-u, mogu promijeniti vozačku dozvolu bez obaveznog prethodnog praktičnog dijela vozačkog ispita, “s obzirom da posjeduju dokaz o stečenoj stručnoj spremi za upravljanje motornim vozilima u skladu sa zakonom zakon koji uređuje saobraćaj u drumskom saobraćaju”.
“Vozači koji obavljaju komercijalni prevoz moraju prije obavljanja posla steći i odgovarajuću stručnu obuku – osnovna kvalifikacija (šifra 95). Ovo se odnosi na sve vozače koji upravljaju vozilima za koje je potrebna vozačka dozvola kategorije C1, C1E, C ili CE ili D1, D1E, D ili DE“, kažu u OZS-u i dodaju da također ne uočavaju probleme koje bi strani vozači imali prilikom zamjene strane vozačke dozvole za slovenačku.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE