Šta se dogodi u tijelu ako vozite bicikl sat vremena dnevno?
Vožnja bicikla jedan je on najpopularnijih oblika rekreacije, a bicikl u životima sve više ljudi postaje i glavno prijevozno sredstvo.
Bicikliranje ima cijeli niz prednosti. Između ostalog, poboljšava mentalno zdravlje, gradi mišiće, smanjuje rizik od srčanih bolesti i raka, pozitivno utječe na mozak, osigurava bolji san, jača imunosni sustav…
Naravno, tu je i korist kojoj se mnogi najviše raduju – gubitak kalorija i pomoć pri mršavljenju.
Bicikliranje je izvrsna vježba za mršavljenje jer je relativno lako sagorjeti puno kalorija, a da pritom ne osjećate previše da izazivate tijelo. Kad ste na biciklu, svjesniji ste promjene okoline oko sebe i osjećaja slobode koji imate dok vozite.
U takvoj situaciji manje ste fokusirani na sagorijevanje kalorija, umor i znojenje, a broj potrošenih kalorija raste bez previše fokusiranja na to. Bicikliranje stvara osjećaj blagostanja kakvog nema kod većine oblika vježbanja.
Sat vremena bicikliranja dnevno izvrstan je način za poticanje gubitka kilograma. Osoba od 80 kilograma tokom jednog sata bicikliranja umjerenim intenzitetom sagorjet će oko 650 kalorija. Ako vozite šest dana u sedmici godinu dana, sagorjet ćete 202.800 kalorija. Nije loše, zar ne?
To nisu sve prednosti jednosatnog bicikliranja.
- Bicikliste su analizirali i naučnici, koji su otkrili da vožnja biciklom popravlja raspoloženje.
- Kada je osoba sretnija i smirenija, mnogo je manja vjerovatnost da će osjetiti potrebu za prejedanjem slatkišima i nezdravom hranom. Neće tražiti čokoladicu kada osjeća stres jer će joj prirodni osjećaj blagostanja omogućiti da se nosi sa životnim izazovima bez potrebe za prejedanjem.
- Sat vremena bicikliranja dnevno pomoći će i u izgradnji mišića, a povećanje mišićne mase stvara vitkiji, fit oblik tijela.
- Osim toga, mišići sagorijevaju više kalorija nego masnoće, čak i kad sjedite. To znači da će i nakon tih sat vremena bicikliranja vaše tijelo sagorjeti više kalorija nego bi inače.
- Još jedna prednost bicikliranja sat vremena dnevno je ta što se radi o rutini koji je lako uklopiti u svakodnevnicu. Ne morate odlaziti u teretanu, čekati na opremu… Možete voziti bicikl kad god vam to odgovara, a može vam, kako smo već spomenuli, biti i prijevozno sredstvo.
- Sat vremena dnevno na biciklu bit će dovoljno i da se vaš imunosni sustav poboljša i da se bolje bori s infekcijama.
Pripazite na vrućine
Naravno, iako je sjajno biti na otvorenom, s vjetrom u kosi, topliji mjeseci imaju jednu stvar na koju morate pripaziti. To je sunce koje biciklistima donosi dva izazova – ubrzanu dehidraciju i ultraljubičasto zračenje.
U ljetnim mjesecima ne trebate, naravno, odustati od bicikliranja, ali pripazite na sljedeće:
- Pijte dovoljno tekućine – Pijenje vode prije, tokom i nakon treninga, u kombinaciji s prikladnom odjećom nužno je kako biste pobijedili vrućinu.
- Učinite sve kako biste spriječili opekline od sunca – Za početak, ne sjedajte na bicikl u najtoplijem dijelu dana. Vozite se u rano jutro ili predvečer. I ne zaboravite zaštitni faktor.
- Pazite na svoje mogućnosti – Kad odlučite voziti bicikl, nemojte samo razmišljati o kalorijama koje ćete potrošiti. Uzmite u obzir to kako podnosite vrućinu i uvjete vani. Testirajte svoje granice i aktivnost neka bude u skladu s vašim snagama i slabostima.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE