Skupo je i umrijeti: Grobno mjesto u BiH i preko 6 hiljada KM, a troškovi dženaze posebna priča

Skupo je i umrijeti: Grobno mjesto u BiH i preko 6 hiljada KM, a troškovi dženaze posebna priča

Iako je zapravo počelo još prije nekoliko godina, u posljednjih nekoliko mjeseci svjedočimo neizdrživom poskupljenju troškova života i to na svakodnevnoj bazi u svim oblastima.

I dok troškovi života nenormalno rastu, interesovalo nas je, kakvi su troškovi smrti, odnosno, da li je došlo do rasta cijena pogrebnih usluga. 

Neko će reći – ne isplati se ni umirati više

Iz Udruženja PD Bakije su nam kazali da oni rade na bazi članarina, koje na godišnjem nivou iznose 60 KM za cijelu porodicu (bračni partneri i djeca do 18 godina života). 

Ističu da je zadnje poskupljenje članarine bilo 2022. godine. 

“Do navršene 40-te godine je besplatno učlanjenje. Svi naši članovi su, oslobođeni plaćanja tehničkog dijela dženaze jer Udruženje za  svoje članove obezbjeđuje:
– mrtvozorstvo
– tabut
– naslone
– bašluke
– kefine
– sitni pribor za opremu umrlog
– posmrtne oglase
– korištenje gasulhane
– transport od kuće , od prosekture, iz bolnice, zavisno gdje je
preselio do gasulhane, transport umrlog i opreme do mezaristana (groblja, na području Kantona Sarajevo)
– upotreba čohe
– administrativne usluge
– troškove ukopa na otvorenom gradskom groblju – grobno mjesto ( trenutno
na groblju Vlakovo ili Faletići samo redovni ukop)”
, navode u odgovoru iz ovog udruženja.

Podcrtavaju da ukoliko porodica zahtjeva ukop na nekom drugom groblju ili parceli, u tom slučaju troškove grobnog mjesta snosi porodica.

“Ukoliko osoba nije član Udruženja, te plaća tehnički dio dženaze, cijena bi bila oko 750 KM – 800 KM. Na tu cijenu se dodaju troškovi ukopnog mjesta (Pokop-Vlakovo) u zavisnosti gdje porodica želi ukop, te troškovi vjerskog dijela dženaze (vrši IZ u BiH)”, naveli su iz Bakija. 

Sa druge strane, prema riječima direktora KJKP “Pokop” Nedžada Holjana, cijene osnovnih pogrebnih usluga u ovom preduzeću nisu se mijenjale od 1996. godine, te da to predstavlja značajan teret u redovnom poslovanju ovog javnog preduzeća. 

“Zaista postoji realna potreba da se iste povećaju, uzimajući u obzir da se radi o velikom vremenskom periodu od 1996. godine do danas i opštem rastu ostalih cijena koje utiču na formiranje cijena pogrebnih usluga”, dodao je Holjan.

Potom nam je dao konkretne cifre pogrebnih usluga. 

“Cijene rezervacije grobnog mjesta iznose: rezervacija samo zemlja 1.178,50 KM;  rezervacija sa nišanima 5.683,00 KM; rezervacija sa spomenikom 6.443,10 KM; rezervacija kolumbarij za urne 3.217,50 KM”, rekao je.

Dalje navodi da je cijena ukopa preminulih osoba odnosno dženaze, iskazana kao zbir niza pojedinačnih radnji koje obavlja Pokop. 

“Ono što bi istakli  jeste da se ovdje radi isključivo o cijeni tehničkog dijela usluga koje se kreću u vrijednosti od cca 350,00 KM do 450,00 KM”, kazao je Holjan.

Naglašava da se cijene dženaza (ukopa) ne razlikuju u odnosu na lokacije groblja.

“Podsjećamo vas da se redovan ukop vrši samo na gradskom groblju Vlakovo, dok je na ostalim grobljima kojim upravlja i gazduje KJKP Pokop d.o.o. Sarajevo,  moguće izvršiti ukop samo na ranije obezbjeđene rezervacije”, zaključuje Holjan.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE