SAUDIJCI BI SE TREBALI OTRIJEZNITI: Saudijci više trebaju američko oružje nego Amerikanci saudijsku naftu

SAUDIJCI BI SE TREBALI OTRIJEZNITI: Saudijci više trebaju američko oružje nego Amerikanci saudijsku naftu

Prošle se sedmice Saudijska Arabija pridružila Rusiji i drugim zemljama proizvođačima nafte u kartelu poznatom kao OPEC+ u glasanju za smanjenje proizvodnje nafte u trenutku povijesno visokih cijena energije i rastuće inflacije. Čini se da je tajming osmišljen ne samo da potakne ratni stroj ruskog predsjednika Vladimira Putina, već i da preokrene agresivan rad koji su američki Kongres i Bidenova administracija poduzeli kako bi se suzbili visokim stopama inflacije i snizili cijene plina. Ali ova neprijateljska akcija navodnih Washingtonovih prijatelja u Rijadu ponudila je jednu dobru podlogu: pokazala je da Sjedinjene Države imaju značajnu moć da isprave ono što je postalo fundamentalno jednostrani odnos. Iznova i iznova, Saudijska Arabija je prekršila svoja obećanja Sjedinjenim Državama, bilo masakriranjem civila u Jemenu američkim oružjem, ubistvom američkog novinara Jamala Khashoggija ili činjenjem drugih oblika kršenja ljudskih prava. Vrijeme je da Sjedinjene Države prestanu omogućavati loše ponašanje Saudijske Arabije i ponište ovaj jednostrani odnos.

U tu svrhu, jedan od nas, senator Richard Blumenthal, demokrat iz Connecticuta, uveo je zakon kojim bi se pauzirala sva prodaja američkog oružja Saudijskoj Arabiji na godinu dana nakon njezine odluke da ugrozi globalno gospodarstvo smanjenjem proizvodnje nafte. Ako Saudijci preokrenu kurs i obnove obećane razine proizvodnje nafte, Washington bi trebao ponovno razmotriti pauzu u nekim manje osjetljivim prodajama oružja i srodnim aktivnostima, kao što je servisiranje aviona i tenkova M1A2 Abrams. Transferi osjetljivih sistema oružja kao što su Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) i raketni sustavi Patriot koji su ponuđeni Saudijskoj Arabiji početkom 2017., međutim, trebali bi ostati na čekanju dok se američko-saudijski odnosi u potpunosti ne izmjene. A ako Rijad udvostruči svoje pogrešno usmjerenje prema Moskvi, Washington bi trebao biti spreman trajno zaustaviti takvu prodaju oružja. Vjerojatno je Saudijskoj Arabiji potrebno američko oružje više nego Sjedinjenim Državama saudijska nafta. Ako Rijad nastavi uzimati više od Washingtona nego što daje zauzvrat, trebao bi se morati nositi s posljedicama.

NIJE SAVEZ

Odnos SAD-a i Saudijske Arabije tehnički nije savez jer dvije zemlje nisu potpisale sporazum ili pakt o međusobnoj odbrani. Ali desetljećima je Washington davao veliku sigurnosnu zaštitu Rijadu, uglavnom u zamjenu za naftu. Saudijska naftna polja ostala su pod kontrolom SAD-a sve do 1970-ih, kada su predana Saudijskoj Arabiji, što ju je odmah pretvorilo u jednu od najbogatijih zemalja na svijetu. Čak su i tada Sjedinjene Države nastavile jamčiti sigurnost Saudijske Arabije u zamjenu za obećanje opskrbe naftom i regionalnog partnerstva.

Ali Rijad nastavlja iskorištavati ovaj povijesni odnos, stječući sigurnosnu darežljivost daleko iznad svojih potreba i nadležnosti. Što je najviše zabrinjavajuće, od 2017. Saudijska Arabija je nabavila neke od najosjetljivijih tehnologija nacionalne obrane Sjedinjenih Država u opsegu koji premašuje kombinirane američke transfere pouzdanijim američkim saveznicima: Australiji, Kanadi, Izraelu, Ujedinjenom Kraljevstvu i zemljama Europske unije. Uz raketne sustave THAAD i Patriot, Saudijci sada imaju napredne jurišne helikoptere i zrakoplove s fiksnim krilima, među ostalim sofisticiranim američkim oružjem. Plan Rijada za proizvodnju značajnih dijelova ovih osjetljivih sistema u zemlji koristeći prenesenu američku tehnologiju trebao bi biti duboko zabrinjavajući.

Odluka Saudijske Arabije da odustane od svojih obveza proizvodnje nafte daje priliku za preispitivanje ovih nepromišljenih i opasnih poslova s ​​oružjem. Sjedinjene Države trebale bi odmah pauzirati prijenose osjetljivih tehnologija i sistema oružja Saudijskoj Arabiji prije nego što bude prekasno za ponovno uspostavljanje kontrole nad njima. Čak i ako Saudijci ponište svoja planirana smanjenja proizvodnje, Washington ne bi trebao povući pauzu s tim transferima dok ne dovrši širu reevaluaciju odbrambenog odnosa SAD-a i Saudijske Arabije. Ako Saudijci ispune svoje planirane rezove, Sjedinjene Države bi trebale biti spremne pauzirati ovu prodaju na neodređeno vrijeme.

Takvo zaustavljanje bi oslabilo saudijsku obranu. Bez pomoći SAD-a u servisiranju njezinih zračnih snaga, cijela flota Saudijske Arabije bila bi prizemljena u roku od nekoliko mjeseci, budući da strani sistemi naoružanja općenito nisu zamjenjivi s američkim sistemima i ne mogu se zamijeniti za njih. Kao što je stručnjak za oružje Bruce Riedel objasnio The Washington Postu, “bila bi potrebna desetljeća prijelaza s američkih i britanskih aviona, na primjer, na ruske ili kineske avione. Isto vrijedi za tenkove, komunikaciju i drugu opremu visoke tehnologije.” Drugim riječima, bilo bi nemoguće da Rijad pronađe nove izvore oružja preko noći.

Pauza u prodaji američkog oružja Saudijskoj Arabiji ne bi ojačala Kinu ili Rusiju. Unatoč povremenom zveckanju oružjem, Rijad očito ovisi o Washingtonu, kupujući 79 posto svog oružja i gotovo 100 posto svog vrhunskog naprednog naoružanja od Sjedinjenih Država. Velik dio preostalih 21 posto ukupne nabave oružja sastoji se uglavnom od niskokvalitetnog, zastarjelog manjeg oružja kao što su bacači granata iz sovjetske ere, puške i streljivo, kao i male narudžbe daleko inferiornijih kineskih dronova i aviona. Jednostavno rečeno, američko oružje ostaje najnaprednije na svijetu, nekoliko generacija ispred antičkog oružja koje Rusija redovito raspoređuje na ratištu u Ukrajini. Razumljivo, Saudijska Arabija želi kupiti najnovije leteće Cadillace i Lincolne, a ne polovne leteće Škode i Lade

Rijad ima druge razloge da preferira američko oružje. I Rusija i Kina održavaju bliske vojne odnose s Iranom, čineći kupnju aviona ili sporazume o servisiranju s obje zemlje potencijalnim sigurnosnim rizikom za Saudijsku Arabiju. Dijelom iz tog razloga, Rijad nikada nije kupio vojne avione s fiksnim krilima od dobavljača koji nije sa Zapada.

Zaustavljanje američke prodaje oružja također ne bi koristilo Iranu. Snažna, odgovorna Saudijska Arabija unaprijedila bi interese SAD-a služeći kao regionalni bedem protiv Irana koji je sve više fokusiran na nuklearni program. Ali Saudijska Arabija se nije ponijela odgovorno. Naprotiv, zloupotreba američkih oružanih sustava, uključujući neselektivno bombardiranje civila u Jemenu, ojačala je iransku poziciju u dugotrajnim posredničkim sukobima u Iraku, Libanu i Siriji pomažući milicijama koje podržava Iran da dobiju podršku javnosti. Držanje čvršće kontrole nad saudijskim partnerima Washingtona i sprječavanje zloupotrebe američkog oružja ne bi povećalo zloćudni utjecaj Irana u regiji, već bi pomoglo u njegovom ograničavanju.

Što se tiče utjecaja na američke obrambene izvođače, prodaja američkog oružja Saudijskoj Arabiji čini mali dio prihoda i domaćih poslova koje stvara američka odbrambena industrija, dio koji će biti još manji zbog velikih zaostataka narudžbi za američke sustave naoružanja iz drugim zemljama u Perzijskom zaljevu i diljem svijeta. Posebno je velika potražnja za raketnim sistemima THAAD i Patriot.

Konačno, zaustavljanje prodaje oružja ne bi potaknulo Saudijce da povuku dodatne ponude nafte s tržišta. Unatoč svojim lažnim tvrdnjama da nema slobodnih kapaciteta, Saudijska Arabija već buši 33 posto manje nafte nego prije samo dvije godine. Daljnje smanjenje proizvodnje značilo bi riskiranje gubitka tržišnog udjela za druge proizvođače, pogotovo jer su skladišni kapaciteti Rijada već prepuni jer je ove godine nevjerovatno odbio osloboditi bilo kakve strateške rezerve.

NARUŠENO POVJERENJE

Pod prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, koji se često naziva MBS, Saudijska Arabija je pokušala promijeniti svoj imidž od autoritarne petrodržave koja krši ljudska prava u oazu stabilnosti, predvidljivosti i modernosti. Ublažio je ograničenja ženskog odijevanja i dao ženama dopuštenje za vožnju. Također je započeo enormni projekt vrijedan 500 milijardi dolara za izgradnju pustinjskog grada nazvanog Neom, napajanog mrežom obnovljive energije i upravljanog novim pravnim sisitemom.

Ali ti napori za rebrandiranjem stalno su potkopavani ponašanjem saudijskog režima, uključujući njegovu oštru represiju protiv neistomišljenika, užasna kršenja ljudskih prava u zemlji i inostranstvu te kontinuiranu upotrebu mučenja i odrubljivanja glava kako bi kaznio svoje protivnike. Freedom House je Saudijsku Arabiju svrstao na najnižu razinu u svom godišnjem izvještaju o ljudskim pravima, a Svjetski ekonomski forum je Saudijsku Arabiju svrstao među pet posto najnižih zemalja kada je u pitanju rodna ravnopravnost, daleko ispod susjednih arapskih zemalja. Čak i nakon što je američki predsjednik Joe Biden izvukao od MBS-a novu rundu obećanja da će poštivati ​​ljudska prava tokom putovanja u Saudijsku Arabiju u julu, saudijski su sudovi odmah osudili nekoliko protivnika režima na dugotrajne zatvorske kazne. Jasno je da Saudijci shvaćaju svoja obećanja da će poboljšati stanje ljudskih prava jednako ozbiljno kao što shvaćaju svoja obećanja da će održati globalnu stabilnost nafte.

Posljednja odluka Rijada da se spoji s Moskvom dodatno je narušila njegov imidž. Čak i prije ove odluke OPEC+, činilo se da je Saudijska Arabija povlađivala Putinu, barem kada je riječ o energetskim pitanjima. Sam OPEC+ proizvod je sve veće saudijsko-ruske saradnje, koju su osobno odobrili MBS i Putin na marginama ekonomskog summita u Šangaju 2016. — što je prvi put da su Rijad i Moskva ušli u suradnju po pitanju nafte. Od tada su dvojica čelnika učvrstila svoje partnerstvo čestim telefonskim pozivima i eksplicitnom koordinacijom, očiglednim i dugo previđanim kršenjem obećanja o “pouzdanom proizvođaču nafte” koje podupire strateško partnerstvo Washingtona s Rijadom.

Sjedinjene Države ne mogu nastaviti tolerirati ove nedostatke, ugrožavajući vlastite interese kako bi pokrile saudijsku nesmotrenost. Saudijski čelnici vjeruju da mogu stjerati Sjedinjene Države u kut, prisiljavajući ih da prihvate njihove uvjete za partnerstvo koje malo doprinosi promicanju američkih interesa. Takva arogancija, drskost i prijevara razbili su povjerenje koje su Sjedinjene Države nekoć imale u saudijskom režimu. Pauza u prodaji oružja poslala bi snažnu poruku Rijadu da mora ponovno zadobiti povjerenje Washingtona.

(TBT, FOREIGN AFFAIRS)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica