Samo 15 općina u BiH uvelo elektronsku razmjenu CIPS-a, ostali građani i dalje čekaju u redovima

Samo 15 općina u BiH uvelo elektronsku razmjenu CIPS-a, ostali građani i dalje čekaju u redovima

Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) omogućila je uvođenje elektronske razmjene CIPS dokumenata, ali do sada je samo 15 općina implementiralo ovaj sistem.

Još nekoliko općina je podnijelo zahtjev, a njihova realizacija je u toku.

Direktor IDDEEA-e, Almir Badnjević, izjavio je da je svrha ove inicijative olakšati i ubrzati procedure te smanjiti vrijeme čekanja na šalterima, čime bi se pomoglo svim stanovnicima zemlje. Međutim, odziv općina i gradova nije na zadovoljavajućem nivou.

Trenutno su elektronsku razmjenu podataka uvele općine Centar Sarajevo, Travnik, Busovača, Vogošća, Ilidža, Mostar, Konjic, Tuzla, Orašje, Bihać, Zenica, Živinice i Bosanska Krupa. Još nekoliko općina, uključujući Stari Grad, Maglaj, Tešanj, Breza, Novo Sarajevo, Novi Grad, Usora, Posušje, Zvornik, Velika Kladuša, Ključ i Bužim, trenutno su u procesu obrade zahtjeva.

Badnjević je naglasio da je usluga potpuno besplatna za općine te da je potrebno samo podnijeti zahtjev. Općine Travnik i Centar su među prvim koje su uvele elektronsku razmjenu, uz podršku IDDEEA-e.

Unatoč naporima IDDEEA-e, veliki broj institucija još uvijek nije prešao na elektronski sistem, što znači da građani i dalje moraju čekati u redovima za printane potvrde o prebivalištu. Među institucijama koje su već implementirale elektronski sistem su Federalna uprava za inspekcijske poslove, Agencija za statistiku BiH, Ministarstvo za boračka pitanja KS, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, te Zavod zdravstvenog osiguranja HNK.

IDDEEA nastavlja raditi na podizanju svijesti među nadležnim organima i građanima kako bi se elektronska razmjena podataka što više koristila, olakšavajući time procedure za sve građane BiH.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica