Rusija: Od danas zabranjen izvoz benzina na šest mjeseci
Svečani prijem u Ambasadi Bosne i Hercegovine u Vašingtonu organiziran je 29. februara 2024., a povodom 32. godišnjice nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Prijemu je prisustvovao veliki broj američkih zvaničnika, uključujući predstavnike Minstarstva vanjskih poslova SAD, Kongresa (Zastupničkog doma i Senata), Bijele kuće, američke savezne države Meriland s kojom Bosna i Hercegovina ove godine obilježava 20. godišnjicu državnog partnerstva, kao i bosanskohercegovačke dijaspore koji žive širom SAD.
Visoke zvanice
Od visokih zvanica posebno vrijedi istaći priustvo Džejmsa Obrajana (James O’Brien), pomoćnika državnog sekretara SAD Entonija Blinkena (Antony Blinken) za evropske i euroazijske poslove, Gabriela Eskobara (Escobar), specijalnog izaslanika SAD za zapadni Balkan i zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD, te Stenlija Brauna (Stanley Brown), glavnog zamjenika državnog sekretara SAD iz Biroa za političko-vojna pitanja.
Nakon intoniranja himni Bosne i Hercegovine i SAD, gostima se obratio NJ.E. Sven Alkalaj, ambasador Bosne i Hercegovine u SAD. Uz srdačne čestitke povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH, svim Bosancima i Hercegovcima u SAD i svima onima koji Bosnu i Hercegovinu smatraju svojom domovinom, ambasador je poželio dobrodošlicu svim prisutnim istakavši značaj tog datuma u našoj historiji.
Govoreći o referendumu o nezavisnosti BiH, ambasador Alkalaj je istakao da je većina Bosanaca i Hercegovaca glasala za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana.
Na referendum je izašlo gotovo dvije trećine, tačnije 64 posto građana s pravom glasa, a za nezavisnost Bosne i Hercegovine glasalo je njih 99,7 posto, time potvrđujući njenu multikulturalnu i multietničku historiju s opredjeljenjem da svi građani treba da imaju jednaka prava.
Zemlje članice Evropske zajednice priznale su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije, 7. aprila, i Sjedinjene Američke Države, BiH kao nezavisnu i suverenu državu. Republika BiH postala je 22. maja 1992. godine članica Ujedinjenih nacija.
Ambasador Alkalaj je posebno istakao ključnu ulogu koju su odigrale SAD u postizanju mira u Bosni i Hercegovini i potpisivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali i u poslijeratnoj obnovi, humanitarnoj pomoći i ekonomskom razvoju ratom razrušene Bosne i Hercegovine. Apostrofirao je da “nijedna zemlja nije više pomogla Bosni i Hercegovini i da to nikada nećemo zaboraviti”.
Govoreći o trenutnoj situaciji u našoj zemlji, ambasador se osvrnuo na složenu političku dinamiku i socio-ekonomske izazove koji ometaju naš napredak ka jedinstvu i prosperitetu. Naglasio je da se Bosna i Hercegovina nalazi u ključnom trenutku i na historijskoj prekretnici te da nam je potrebna trajna podrška Amerike i naših saveznika, kako bismo nastavili s neophodnim reformama i osigurali naš suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter.
Budućnost je u miru
Na kraju svog obraćanja ambasador Alkalaj je zahvalio sponzorima koji su pomogli da se Dan nezavisnosti naše zemlje dostojanstveno obilježi i poručio da je budućnost u miru i integracijama te da budućnost mora biti na strani svih onih koji vole svoju zemlju i žele da njihova djeca žive i napreduju u stabilnoj, slobodnoj i sigurnoj državi. “Jedinstvo u našoj različitosti danas će donijeti prosperitetnije sutra”, zaključio je ambasador u svom izlaganju.
U ime zemlje domaćina, obratio se pomoćnik državnog sekretara SAD Džejms Obrajan, čije prisustvo je prepoznato kao snažan znak podrške i posvećenosti SAD Bosni i Hercegovini.
U svom obraćanju Obrajan je istakao da je Bosna i Hercegovina u vrijeme neposredno nakon proglašenja nezavisnosti bila izuzetan primjer za cijeli svijet kako je organizovala svoju samoodbranu i uspostavljala odnose, kao nova država, s mnogim zemljama te sarađivala s Ujednjenim nacijama.
– Bosna i Hercegovina je stala u odbranu nedužnih civila koji su svakodnevno bili izloženi zločinima, istakao je.
Prisjetio se pregovora u Beču 1994. godine kada je nekoliko predstavnika iz Bosne i Hercegovine moralo da krišom izađe iz Sarajeva kroz tunel da bi došli na pregovore.
Zapanjujući osjećaj otpora i posvećenost branilaca Bosne i Hercegovine predstavljali su inspiraciju za sve strance koji su sarađivali s njima – naveo je Obrajan.
Snažna podrška
Govoreći o trenutnoj situaciji, Obrajan je naglasio snažnu podršku SAD aspiracijama građana Bosne i Hercegovine te da će SAD zajedno s evropskim partnerima učiniti sve da Bosna i Hercegovina ne propusti prilike koje joj se pružaju.
– Stoga, treba da postoji istinska nada ove godine, u vrijeme dok se obilježava ova godišnjica nezavisnosti, iako smo svjesni da je težak posao pred svima, ali će SAD stajati uz Bosnu i Hercegovinu i pomoći u tome, istakao je. Radit ćemo zajedno, kao što smo radili od 1992. godine, a naročito 1995. godine – zaključio je Obrajan.
Nakon zvaničnih obraćanja gosti su imali priliku počastititi se raznim delicijama i pićima iz Bosne i Hercegovine.
avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE