Roditelji u brigama zbog početka nastave: Zdravlje djece i greške online sistema
Dok nadležni za oblast obrazovanja širom naše države razmatraju najbolja rješenja za početak nove školske godine, najteže breme i dalje je na leđima roditelja koji se brinu kako zaštititi zdravlje svoje djece, ali im i osigurati kvalitetnu nastavu. Jedno je sigurno, povratak sistemu online nastave od prije nekoliko mjeseci nije nikome u interesu.
Proteklih dana predstavnici Ministarstva za obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo razgovaraju o svim mogućim opcijama za početak školske godine u septembru. Podsjetimo da su do sada dogovorili dvije moguće opcije, a koje su kombinacija tradicionalne i online nastave.
U razgovore s nadležnim ministarstvom uključeni su i roditelji koji su iznijeli svoje preporuke, a kako bi zajedničkim snagama došli do najboljeg rješenja. Iako će sve ovisiti o epidemiološkoj situaciji u trenutku početka nastave, predsjednica Vijeća roditelja Kantona Sarajevo Merima Bečarević govori nam da se ne smiju ponoviti greške od prije nekoliko mjeseci.
Mogućnosti svih roditelja i učenika nisu iste
Bečarević nam pojašnjava kako je stav roditelja da online nastava mora biti bolje organizovana i prilagođena svim učenicima. S tim u vezi, mogućnosti svih učenika i roditelja nisu iste, a razlikuju se u odnosu na vrstu uređaja s kojeg se prati nastava, kao i brzine interneta.
“Nemoguće je da dijete prati nastavu preko mobilnog uređaja. Potrebno je izraditi detaljnu analizu koliko djece ne raspolaže adekvatnom opremom za praćenje nastave kako bi im se eventualno omogućila ta oprema. U ovom smislu postoji interes Ministarstva obrazovanja KS da se riješi ovaj problem”, kazala nam je Bačarević.
Roditelji također smatraju da moraju postojati jasne instrukcije i pravilnik o ocjenjivanju u slučaju online nastave, kao i da mora biti uključeno više komunikacije s djecom putem videopoziva i sadržaja koji su prilagođeni datom uzrastu.
Šta ukoliko se učenik zarazi?
Bačarević ističe da su roditelji opravdano zabrinuti i u strahu zbog načina organizacije nastave. Mnogi od njih, kako kaže, ostali su bez poslova i redovnih primanja, što je dodatni stres u brojnim porodicama.
“Ne smijemo zaboraviti da mnogi učenici koriste javni prijevoz i s obzirom na velike gužve, i tu će se sigurno javiti puno problema. Moramo imati jasne protokole kako se ponašati ukoliko se, naprimjer, pojavi dijete koje ima simptome ili je pozitivno na koronavirus. Šta u tom slučaju? Također moramo osigurati da djeca koja nisu na nastavi zbog eventualnog kontakta sa zaraženom osobom imaju mogućnost praćenja nastave i preuzimanja sadržaja s platforme koja bi morala biti aktivna”, pojašnjava nam Bečarević.
Iz Vijeća roditelja KS napominju kako se može desiti da i roditelji iz opravdanih zdravstvenih razloga ne žele da njihovo dijete pohađa redovnu nastavu. Stoga pred nadležno ministarstvo stavljaju pitanje kako se ponijeti i u ovom slučaju.
“Naglašavamo da bilo koji način odvijanja nastave na koji se odluči Ministarstvo obrazovanja mora imati jasne procedure i protokole za primjenu, a sve s ciljem zaštite učenika i unapređenja kvalitete nastave za svako dijete”, zaključila je Bečarević.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE