Roditelji i učenici u ZDK nisu zadovoljni kombinovanim modelom nastave

Roditelji i učenici u ZDK nisu zadovoljni kombinovanim modelom nastave

Školska godina u svim kantonima u Federaciji Bosne i Hercegovine počeće početkom septembra – prvog ili u nekim kantonima, sedmog. Nastava će se odvijati u skladu sa preporukama epidemiologa i aktuelnom situacijom, i uglavnom po kombinovanom modelu – klasične i online nastave.

Konačno je jasno – odgode početka školske godine u Federaciji BiH neće biti. U Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom i Kantonu Sarajevo nastava počinje 1. septembra, a u svim ostalim kantonima, 7. No, neće svi učenici morati u đačke klupe.

“Svi učenici koji imaju neko hronično oboljenje ili žive u domaćinstvu sa osobama koje imaju hronično oboljenje, neće morati ići na nastavu. Međutim, odgojno obrazovne ustanove su dužne da im obezbijede alternativne vidove nastave”, ističe Nadija Bandić, pomoćnik ministra obrazovanja i nauke FBiH.

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu školska godina trebala bi početi 7. septembra, ukoliko to dozvoli epidemiološka situacija. Ipak, neće svi roditelji djecu morati poslati na nastavu u školu.

“Dat će se roditelji izjavom moći da se odluče da dijete njihovo ne ide u školu, odnosno da će se za njih nastava organizovati na daljinu”, kaže Rašid Hadžović, ministar obrazovanja HNK .

U Tuzlanskom kantonu učenici će se vratiti na nastavu u grupama, ne većim od 16 učenika. I uz prilagođeno trajanje časova.

“Naš je cilj da djecu od I do IV razreda vratimo u školske klupe, u smanjenom obimu, dakle u grupama i sa trajanjem časa od 30 minuta. Kada su u pitanju stariji razredi i srednja škola ići ćemo intenzivnom nastavom, sa časovima od 45 minuta”, dodaje Fahrija Brašnjić, ministrica obrazovanja TK .

“Mislim da mi nećemo mijenjati model rada, ostajemo pri odabranom kombinovanom modelu. Smatramo da je najsigurniji, najkvalitetniji u ovom trenutku i najsigurniji za zdravlje djece”, tvrdi Anis Krivić, ministar obrazovanja KS.

I kombinovani model podrazumijeva da će određeni broj djece nastavu morati pohađati na daljinu, odnosno online.

“Ono što se može izvući kao zaključak jeste da najveći broj učenika baš i nije zadovoljan, a posebno nisu zadovoljni roditelji”, otkriva Spahija Kozlić, ministar obrazovanja ZDK .

Idealnog modela ni rješenja u ovom trenutku nema, ali zdravlje i interes djece na prvom je mjestu.

“Da taj model bude najmanji rizik, i za djecu i za roditelje i za nastavnike. Mislim da smo zajednički dobre odluke donijeli i, epidemiološke mjere će se iste svuda primjenjivati”, poručuje Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH .

U međuvremenu, iz Kriznog štaba napominju da će se ove odluke revidirati i u skladu sa situacijom i brojkama, eventualno se mogu i mijenjati. 

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica