Redovi pred narodnim kuhinjama stalno rastu: Sve je više gladnih u BiH
”Duži niz godina pripremamo i distribuiramo hranu za korisnike Gradske narodne kuhinje. U protekle dvije godine broj korisnika se nije mijenjao. Kreće se od 790 do 810 korisnika. Trenutno je 797 korisnika Gradske narodne kuhinje u Zenici, koji pet dana u sedmici, od ponedjeljka do petka, dobijaju po jedan kuhani obrok, a šesti dan, subotu, po dva suha obroka. Distribuciju hrane ne radimo nedjeljom, kaže za Oslobođenje Draženka Subašić, direktorica JU Dom-porodica u sklopu koje se nalazi pomenuta kuhinja.
Džemati pomažu
Ističe da se hrana korisnicima Gradske narodne kuhinje u Zenici distribuira na četiri punkta, koji se nalaze u naseljima Blatuša, Crkvice, Londža i Novo Radakovo. Namirnice obezbjeđuje Gradska uprava. To je uhodan posao, oni nabavljaju namirnice potrebne za mjesec pripreme obroka.
– Dijelom se oslanjamo i na donacije građana. Tu je aktivna i Islamska zajednica. Po džematima znaju često skupiti poljoprivredne proizvode i donirati ih za potrebe Gradske narodne kuhinje. To u nekim segmentima obogaćuje obroke, ističe Subašić.
S obzirom na tešku ekonomsku situaciju, narodne kuhinje KS-a u posljednje vrijeme bilježe sve veći broj zahtjeva za topli obrok. Iako mu nije lako na poziciji upravnika Narodne kuhinje Stari Grad Sarajevo, nakon smrti tetke Zilhe, Amir Radeljaš kaže nam da je sa ostalim uposlenicima nastavio tetkinim putem.
– Život ide dalje, isti dan kad je tetka preselila morali smo pripremiti obroke, jer se mora jesti. Godine 2008. smo došli pod patronat Kantonalne službe za socijalna pitanja i od tada je mnogo lakše. Što se tiče kuhinje, dobro stojimo, imamo pet uposlenih i zahvaljujući Kantonu koji nam pomaže za hljeb, sirovo i konzervirano povrće, meso, zadovoljavamo potrebe za naših 615 korisnika, govori Radeljaš.
Nedavno nas je jedan četrdesetogodišnjak, koji je ostao bez posla, a ima porodicu, dvoje djece, pitao kako može postati korisnik kuhinje, kaže Radeljaš
Osim pomenute kuhinje, kaže da imaju i punkt u Tarčinu za 35 porodica sa 140 članova, kojima se također nose obroci. Vikendom su dežure gdje im često građani donesu kurbane, voće, povrće, a bude i novca.
– Kad prikupimo novčane donacije, od toga kupimo osnovne životne namirnice za nekih 300 porodica, a sve su to donacije građana kojima smo neizmjerno zahvalni. Zbog trenutne krize, poskupljenja, sve više građana se raspituje kako postati naš korisnik, a, nažalost, bit će sve više onih koji će posezati za obrokom, navodi Radeljaš.
Korisnici ove kuhinje svakog dana dobiju po hljeb i topli obrok, a petkom i za dane vikenda suhi obrok.
Puno nam znači
– Nikoga ne odbijamo, jer često imamo onih koji nisu naši korisnici, koji nam se obrate za hranu. Često ostane hrane i to podijelimo, pa makar bila jedna jabuka, navode ljubazni uposlenici.
Sugrađanka Hajrija Paunović više od 20 godina hrani se ovdje.
– Čovjek koji nema nikakva primanja primoran je doći po obrok i hljeb. Prezadovoljna sam hranom i osobljem, a inače živim s dvoje djece, jer sam ostala bez kćerke prije godinu. Kuhinja mi je uvijek pomagala, a evo i danas (jučer, op. a) smo, osim obroka i hljeba, dobili i po glavicu svježeg kupusa. To nam puno znači, priča nam Hajrija.
Ravnatelj humanitarno-karitativne organizacije Kruh svetog Ante fra Petar Karajica, u sklopu koje djeluje i kuhinja za oko 380 korisnika, govori nam da je sve više zahtjeva građana za obrok.
– Osim kuhinje na Grbavici, imamo i kuhinju na Dobrinji pri Crkvi svetog Franje Asiškog, kao i kuhinju sa oko 100 korisnika u Varešu. S obzirom na povećan broj zahtjeva u posljednje vrijeme, izlazimo ususret onoliko koliko možemo, jer se moramo voditi odredbama kantonalnih gradskih vlasti za ostvarivanje prava na obrok. Skoro sam obišao i neke institucije, hotele, firme koji su, nažalost, morali zatvoriti vrata i sve to utječe na ovakvu situaciju u kuhinjama, kaže fra Petar.
Naglašava da se mnogi ustručavaju pitati i zamoliti za obrok, “jer im je to iz poniženja, međutim, svima izađu ususret u skladu s mogućnostima”.
Ljudi nam se obraćaju ne samo zbog hrane nego i režija i lijekova, kaže fra Petar Karajica
– Uz pomoć organizacija, donatora uspijevamo pomoći mnogima, iako smo najviše oslonjeni na državne institucije koje imaju pravo i obavezu pomagati ljudima u nevolji. Imamo i dostavu za 20 obitelji kojima se hrana distribuira u Sarajevu i u Varešu, jer su nepokretne. Što se obroka tiče, uvijek bude kuhano jelo, razne vrste čorbi, bosanski lonac, tjestenina, krompir, meso onoliko koliko ga imamo, a ponekad bude i voće. Čak imamo i tridesetak korisnika koji ne ispunjavaju uvjete da budu naši korisnici, ali i takvima izađemo ususret. Osoba inače mora ispunjavati uvjete kantonalnih službi, mada su ti propisi ponekad nepravedni, iako ih moramo respektirati, govori nam fra Petar.
Sugrađanka Indira već tri godine dolazi u kuhinju sv. Ante, jer živi sa sestrom i obje su nezaposlene.
– Živimo blizu kuhinje i to nam puno znači. Uvijek imaju plan i program šta kuhaju, a često nam bude grah, tjestenina, riža, geršlo. Kad su praznici, često dobijemo nešto lijepo, ističe Indira.
Od marta 2010. Darko dolazi u kuhinju, jer, kako kaže, nije imao drugog izbora.
– Nikakvih sredstava nemam kako bih sebi obezbijedio hranu. Živim sam, nezaposlen, bez primanja i ovo mi je bilo jedino rješenje. Meni može biti dovoljno da se prehranim, priča Darko.
Jesti se mora
U JU Kantonalni centar za socijalni rad rekli su nam da korisnike koji ispunjavaju uvjete za obrok upućuju na šest javnih kuhinja u KS-u (Kruh sv. Ante, Merhamet, Crveni križ, Stari Grad, Dobrotvor i Caritas), gdje prema posljednjim podacima bilježe 2.495 korisnika.
– To je regulisano Uredbom o priznavanju prava na topli obrok u javnim kuhinjama. Osobe koje su socijalno ugrožene, ostaju bez posla, imaju niska primanja, upućujemo u Službe socijalne zaštite pri općini gdje im je prebivalište, a koje dalje odlučuju da li ostvaruju pravo na obrok. Međutim, oni koji ipak ne ispunjavaju uslove ili imaju potrebu za obrokom mogu nam se obratiti zahtjevom, a koji razmatra direktor, jer ne možemo reći da osoba nema pravo jesti, ističu u centru.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE