Recesija neće zaobići BiH, složena situacija za privredu, posebno za sektor izvoza

Recesija neće zaobići BiH, složena situacija za privredu, posebno za sektor izvoza

Kakav će biti novi svjetski poredak i da li svijet očekuje još jedan veliki potres odlukom Trumpove administracije da uvede carine, te odgovorom drugih svjetskih država da recipročno odgovore na to, moglo bi biti poznato u narednih mjesec dana.

Doduše, američki predsjednik Donald Trump večeras je objavio 90-dnevnu pauzu i znatno nižu recipročnu carinu od 10 posto tokom ovog razdoblja za sve osim Kine.

Ekonomski stručnjaci su mišljenja da Bosna i Hercegovina neće moći ostati imuna na jake turbulencije u svijetu, jer nije izlolovano ostrvo, te je mala privreda, ovisna od drugih.

00:00/01:01
Truvid
auto skip

Dodatni problem je i činjenica da je Bosna i Hercegovina previše i jedino okrenuta tržištu EU i da je zanemarila zemlje afričkog kontinenta, te da će, po svemu sudećim biti prinuđena da se vrati tim tržištima, ako bude mogla.

Recesija, kažu stručnjaci neće zaobići ni BiH, jer sve što se dešava u svijetu lančano je i  pogodiće prvo izvoz.

Usporavanje rasta plaća

Admir Čavalić, ekonomski analitičar, za Faktor ističe da već refleksije postoje obzirom na usporavanje njemačke ekonomije u zadnjih godinu dana.

– Tako da ovo dodatno usložnjava situaciju za domaće privrednike, prije svega naše izvoznike, a kada se bilo kakav glubalni poremećaj desi ove prirode, to prvo osjeti izvoz, a onda se preko izvoza, a onda se preko izvoza to manifestira na ostatak privrde. Šta to konkretno znači za grđane, radnike, privrednike? To znači usporavanje rasta plaća, manji potencijal zaposlenosti, vjerovatno više otkaza i u najgorem slučaju zatvaranje određenih proizvodnih pogona – ističe Čavalić.

Naglašava da će globalni lanac snabdijevanja biti ranjiv, a mi smo dio tog lanca  snabdijevanja i naravno “ti šokovi djeluju na nas, jer nismo izolovano ostrvo”. 

– Ne znam hoće li se desiti recesija, to su predviđanja, ali svašta se može promijeniti u narednim danima, sedmicama. Trgovinski rat je definitivan, u narednih mjesec dana bit će konačno, otvoriti pregovore o slobodnoj trgovini i riješiti pitanje uvođenja carina, ili ko zna – kaže Čavalić.

Protekcionizam ili slobodna trgovina

Ističe da bi uvođenje dodatnih carina EU, Americi stvorilo dodatni pritisak, jer već u admnistraciji postoje negodovanja.

– Ove carine, ne prave samo štetu privredi, nego i potrošačima u Americi, jer cijene rastu. Mislim da je pred nama mjesec dana pregovaranja, vidjećemo da li je svijet mjesto protekcionizma ili mjesto gdje su se dodatno spustile carine, odnosno mjesto slobodne trgovine – zaključuje Čavalić.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar za Faktor tvrdi da to što u Americi zovu carinama i nametima, nemaju nikakvu vezu sa carinama koje zemlje primjenjuju na uvoz robe iz Amerike.

 – To nažalost ne zna ni Ministarstvo vanjske trgovine BiH, jer su oni izjavili da će tražiti ukidanje svih carina prema američkoj robi.  Nije to koncept koji je američka administracija definisala kao osnov za  tarifno carinsko opterećenje robe. Oni su poredili, koliko robe BiH uvozi u Ameriku, a koliko uvozi iz Amerike. Prema nekim informacijama u pitanju je 800 miliona dolara izvoza, a 600 miliona uvoza, i kad se te dvije stvari podijele, ispostavi se da je 75 posto robe iz Amerike došlo, a 100 posto otišlo u Ameriku, i onda su oni rekli da tih 75 posto podijeliti na pola, pa će biti 35 posto carina kako bi se isbalansirala vanjska trgovina BiH i Amerike. To znači da bi BiH trebala da kupuje više iz Amerike u odnosu na ono što prodaje – rekao je Pavlović.

Kazna za one koji ne kupuju više iz Amerike

On ističe da  je problematično pitanje ima li Amerika toliko robe koliko bi oni htjeli da izvoze i razmjenjuju s drugim zemljama u svijetu.

– Ovo je ludilo i ekonomski nije definisano za ljude koji nisu u Americi, Filozofija koju oni imaju u glavi, a koju sam razumio dovela do toga da je uvođenje carina kazna, a ne znaju zašto, a kazna je zato što te zemlje ne kupuju više robe iz Amerike – zaključuje Pavlović.

Tvrdi da je BiH više okrenuta tržištu EU i da je zanemarila zemlje sjeverne Afrike i Bliskog istoka.

– Sve će se to odraziti na BiH, jer ako Evropa smanjuje isporuke, a desilo se da je od neki dan obustavljena isporuka audia i jaguara za Ameriku do daljnjeg, dok se ne vidi kako će se stvari razriješiti, jer ta roba će biti dodatno opterećena sa 20 posto carine i ta roba više neće biti konkurentna. Hoću da kažem da će se to odraziti na BiH, jer onoliko, koliko mi isporučujemo rezervnih dijelova, komponenti iz metalskog sektora i sve ono što su proizvodi koji se šalju za robe koje se upućuju za Ameriku, tu će biti “povućena ručna” i smanjit će se porudžbine, to je definitivno. Naši proizvođači će ostati bez porudžbina, bez tržišta i to odmah znači manje radnih mjesta – kazao je Pavlović.

Faktor

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE