Reakcija univerziteta u Zenici napređivane izmjene i dopune zakona o visokom obrazovanju ZDK  po hitnom postupku

Reakcija univerziteta u Zenici napređivane izmjene i dopune zakona o visokom obrazovanju  ZDK  po hitnom postupku

U proceduru Skupštine ZDK su upućene izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju ZDK na koje se odnosi naše saopštenje.

Naime, predviđene izmjene i dopune Zakona su potpuno u suprotnosti sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju BiH kao i presudama Ustavnog suda (U – 22/18, U- 10/21 i U- 9/22) koje nedvojbeno insistiraju na poštivanju autonomije Univerziteta i akademskih sloboda. Ne ulazeći u sadržaj koji je donosiocima zakona poznat, konstatujemo da se ovakvim zakonskim odredbama svjesno krše odluke Ustavnog suda BiH i da se kod donošenja istog trebaju imati u vidu i pravne posljedice kao i krivična odgovornost. Predlagač Zakonanaime ne traži sistemska rješenja već individualna kako bi udovoljio zahjevima pojedinaca. Ide se tako daleko da vlast kroz zakonske izmjene sebi daje za pravo da postavlja i smjenjuje rektora i da odlučuje o tome ko treba dobiti akademska zvanja. Tako zakon sadrži odredbe kojim propisuju da Upravni odbor koji se sastoji od 4 člana ispred Vlade i 3 ispred Univerziteta može razriješiti rektora kojeg bira Senat, Upravni odbor odlučuje o izboru u akademska zvanja, dekan medicinskog fakulteta može biti osoba koja je u radnom odnosu 20 % na Univerzitetu, utvrđuje se drugačiji sastav naučno-nastavnog vijeća (NNV) od postojećeg na način da seupravo onima koji su pisali Zakon omogući potpuna kontrola nad NNV, itd.

Ustavni sud BiH je u svojim odlukama između ostalog istakaoda rektora i prorektora javnog univerziteta bira Senat i da čakobaveza davanja saglasnosti javne vlasti na imenovanje rektora ili prorektora predstavlja miješanje u institucionalnu autonomiju univerziteta što je suprotno odredbama člana 18. Okvirnog zakona kao i stavovima Ustavnog suda (U-22/18 i U-10//21). Također je propisana obaveza da se kantonalni zakoni iz oblasti visokog obrazovanja moraju uskladiti sa Okvirnim zakonom i da sve suprotno predstavlja povredu odredaba član 1/2  Ustava BiH kojom se propisuje vladavina prava koja, između ostalog, zahtijeva poštivanje hijerarhije pravnih akata i njihovu međusobnu usklađenost. 

Univerzitet u Zenici kao jedina ustanova na koju se ovaj Zakon odnosi nije konsultovan, a inicijativa Senata da se osobe koje je Senat imenovao uključe u proceduru donošenjaizmjena i dopuna zakona je ignorisana. Prema nezvaničnim informacijama, po privatnim vezama su u izradu zakonskih rješenja bili uključeni nastavnici i saradnici čija djelatnost se može okarakterisati  više kao stranačka nego kao akademska.  

Uvijek je postojala težnja vlasti da ima uticaj na Univerzitet, ali ovaj put je racionalno i prihvatljivo  odbačeno i ide sepravnim nasiljem u pravcu uvođenja političke diktature na Univerzitet. Ukoliko se na ovaj način postupi i ukoliko ovakvo donošenje zakona bude prihvaćeno, onda se zakonodavac svjesno odriče visokog obrazovanja i stvara kadar političko podobnih umjesto stručnih lica koja trebaju donositi odluke koje se tiču svih nas.

Visoko obrazovanje u pravnom sistemu EU, a kojoj težimo, podrazumijeva autonomiju Univerziteta i slobodno djelovanjebez političkog uticaja, a Skupština ZDK je sada na ispitu i pokazati će, da li će poštovati više pravne akte BiH kao iuredbe i smjernice EU ili će formirati neki unitarni sistem u kojem politika kroji sve pa i visoko obrazovanje.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica