Rapidni internet stiže u Bosnu i Hercegovinu – Koliko je konkretno brz i koliko košta?
Jučer se u našim medijima pojavila zanimljiva informacija, a riječ je o dolasku Starlinka u našu zemlju tokom 2025. godine.
Naime, ukoliko uđete na zvaničnu stranicu Starlinka, i kliknete na mapu dostupnosti, vidjet ćete da uz Bosnu i Hercegovinu stoji da bi se ova usluga trebala početi koristiti tokom tekuće – 2025. godine.
Prije nešto manje od mjesec dana, američki milijarder Elon Musk, objavio je na društvenim mrežama da je Starlink dostupan na Kosovu.
Premijer te države, Albin Kurti, opisao je dolazak Starlinka kao “važan korak u unapređenju digitalne infrastrukture u zemlji”.
“Starlink se pokazao nevjerovatno važnim u omogućavanju kritične komunikacije tokom prirodnih katastrofa ili drugih vanrednih situacija u državi”, napisao je Kurti.
Starlink je bio od velike važnosti i Ukrajini na početku agresije koju je nad tom državom započela Rusija u februaru 2022. godine.
Naime, nakon što je Rusija prekinula internetske veze, Musk je donio odluku da prekrije Ukrajinu internetom, što je bilo od velike pomoći ukrajinskom narodu i vojsci.
Tehnologija je bila ključna u vođenju ukrajinskih udara dronovima na ruske tenkove i položaje.
Inače, Bosna i Hercegovina, Srbija, te Crna Gora su jedine države u Evropi u kojima Starlink nije još uvijek dostupan.
Mapa dostupnosti – Evropa
ŠTA JE STARLINK
Starlink je globalna satelitska mreža u vlasništvu kompanije SpaceX, čiji je cilj pružanje brzog i pouzdanog internetskog pristupa širom svijeta, naročito u ruralnim i teško dostupnim područjima gdje tradicionalne infrastrukture nisu dostupne. Projekat je inicirao Elon Musk, osnivač i direktor SpaceX-a, kao dio svoje vizije globalne povezanosti.
NA KOJI NAČIN FUNKCIONIŠE
Starlink koristi mrežu malih, niskoorbitnih satelita (LEO – Low Earth Orbit) koji orbitiraju na visini od oko 550 km iznad Zemlje.
Ovi sateliti komuniciraju međusobno i sa zemaljskim terminalima.
Brzina signala je veća u poređenju sa tradicionalnim geostacionarnim satelitima koji se nalaze na visini od 35.000 km..
Korisnici dobijaju antenu koja se automatski povezuje sa satelitima iznad. Antena je povezana sa ruterom koji omogućava Wi-Fi.
Sateliti omogućavaju internet u gotovo svim dijelovima sveta, s fokusom na regije gdje je pristup internetu ograničen.
CIJENA USLUGE
Zbog nedostupnosti usluge u našoj zemlji, nije moguće vidjeti koliko bi iznosila cijena usluge. No, pogledat ćemo cijene za države poput Kosova i Hrvatske. Podsjećamo, Starlink je u Hrvatsku stigao 2023. godine.
Cijena varira u zavisnosti od paketa budući da vam je na raspolaganju Starlink Mini i Starlink Standard paket.
Na zvaničnoj stranici Starlinka pojašnjavaju da se Mini paket preporučuje za osnovne internet aplikacije, da je lako prenosi i kompaktne veličine, te da pokrivca do 112 metara kvadratnih. Kada je riječ o Starlink Standard paketu, piše da se preporučuje njegova upotreba za svakodnevne internet aplikacije koje su visoke potrošne.
Starlink Standard pokriva do 297 metra kvadratna, te može izdržati ekstremne vremenske uslove.
Njegova velika brzina čini ga idealnim za streaming, video pozive i igranje igara.
Kada je riječ o cijenama, one nisu iste u Hrvatskoj i na Kosovu. Ono što je zanimljivo, u Hrvatskoj je skuplji Starlink Mini od Starlink Standarda.
Tačnije, skuplje će vas izaći jednokratni trošak opreme. Za Mini se plaća 399 eura, dok za Standard 349 eura. Dodatnih 24 eura ćete platiti za dostavu, dok će vas mjesečna pretplata koštati 40 eura ukoliko izabere 50 giga interneta ili 72 eura, ukoliko biste radije imali neograničen internet.
Ukoliko naručujete sa Kosova, skuplje će vas izaći dostava – 30 eura.
Kada je riječ o opremi i paketima, 190 eura košta Starlink Mini, dok je cijena Starlink Standarda drastično skuplja – 360 eura.
Mjesečna pretplata je skuplja, 50 GB je 50 eura, a neograničeno 100 eura.
Ukoliko ste iz Hrvatske poručili, čekat ćete duže na dostavu budući da na stranici stoji da se čeka 2-4 sedmice, dok klijenti sa Kosova čekaju 1-2 sedmice.
ISKUSTVA KORISNIKA U HRVATSKOJ
Na Redditu smo pronašli iskustva korisnika koja kažu da je brzina interneta drastično veća od tradicionalnih internet provajdera.
Prosječne brzine downloada kreću se oko 100-150 Mbps, dok brzine uploada dosežu 20-30 Mbps.
Neki korisnici tvrde da im brzina downloada seže i do 350 Mbps, odnosno brzina uploada 50 Mbps.
Kao jedini problem navode uslove kada pada malo jača kiša. Prema njihovim riječima, tada dolazi do usporavanja, te prekida.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE