Provjera diploma zaposlenih institucijama: Ne može se za sve tvrditi da su legalne
U Tuzlanskom kantonu definisano je više od 200 mjera u borbi protiv korupcije, ali sve institucije ih ne poštuju. Jedna od njih je i provjera diploma zaposlenih u institucijama, a od njih 385 za devet se još uvijek ne može tvrditi da su vjerodostojne i ispravne.
U 2021. godini Vlada Tuzlanskog kantona intenzivnije je krenula u borbu protiv korupcije, kreirajući strategiju do 2024. U dosadašnjem periodu fokus Tima za borbu protiv korupcije ogledao se upravo u praćenju realizacije strategije koju su dužne implementirati sve institucije u ingerenciji kantona. Međutim, do danas je sve nisu ispoštovale.
“U proces je uključeno 180 institucija koje su zadužene za realizaciju više od 200 sistemskih mjera u prevenciji korupcije. Generalno, sve institucije nisu uključene u sistem borbe protiv korupcije jer je od njih 180 tek 105 dostavilo svoje izvještaje koje je tim objedinio. S tim u vezi, Vlada TK je zauzela stav po kojem će premijer uputiti cirkularno pismo svim institucijama te ih obavezati da u roku od 60 dana dostave svoje izvještaje, kako bi se sistemski moglo pristupiti generalnim cijevima”, kaže Miralem Halilović, predsjednik Kantonalnog tima za borbu protiv korupcije.
Za devet inozemnih diploma se ne zna da li su legalne
Među glavnim mjerama bila je i provjera vjerodostojnosti diploma zaposlenih u javnim institucijama u Tuzlanskom kantonu. Provjere su okončane, ali se za sve diplome ne može sa sigurnošću tvrditi da su legalne.
“Do sada je izvršena provjera vjerodostojnosti ukupno 385 diploma izabranih dužnosnika i državnih službenika u organima Tuzlanskog kantona. Od toga 370 diploma je sa univerziteta u Bosni i Hercegovini i sve su vjerodostojne i ispravne. Provjereno je i 15 diploma sa univerziteta van Bosne i Hercegovine, od čega je šest diploma vjerodostojno i ispravno, dok za devet diploma van Bosne i Hercegovine još uvijek nisu dostavljene informacije”, navedeno je u informaciji Vlade TK.
Prema sistemskim mjerama, kako navodi Halilović, svako novo zapošljavanje u budućnosti neće biti izvršeno bez provjere diplome.
“Na takav način ćemo izbjeći skupo rješenje koje se odnosi na retroaktivnu provjeru diploma i slično”, dodaje Halilović.
Anonimne prijave
Timu za prevenciju korupcije Vlade Tuzlanskog kantona je, pored redovnih aktivnosti, pristiglo i više anonimnih prijava o prisustvu korupcije u institucijama vlasti, preduzećima, ustanovama i slično.
Imajući u vidu da tim nije nadležan za postupanje po dostavljenim prijavama o prisustvu korupcije, kako je kazao Halilović, pristigle prijave su proslijeđene Kantonalnom tužilaštvu u Tuzli i MUP-u Tuzlanskog kantona , odnosno Upravi policije na dalje postupanje.
“Mi imamo više sistema za prijavu korupcije. Pored sandučića u kojima možete prijaviti korupciju, na web stranici MUP-a TK također postoji mogućnost anonimne prijave. Svaki građanin ima tu mogućnost te savjetujem da to i učine, iako se lično zalažem da to bude transparentno. Moramo biti hrabri i suprotstaviti se koruptivnim pojavama. Svjesni smo da se problem korupcije može teško iskorijeniti i tu nema brzih rješenja. Moramo biti istrajni i veoma je bitno da svi budu uključeni u taj proces, posebno kada je riječ o transparentnosti, sukobu interesa, slobodi pristupu informacijama i slično”, naglašava Halilović.
U sistemu brobe protiv korupcije u Tuzlanskom kantonu su navedene preventivne, ali i represivne mjere kroz Zakon o krivičnom postupku. Kada je riječ o represivnim, do danas je nekoliko osoba pravosnažno osuđeno na zatvorske kazne.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE