Profesor Hadžib Salkić o najpopularnijim izazovima na TikToku: Od “Ličim na pile” i “Frizure iznenađenja” do “Supermena”

Profesor Hadžib Salkić o najpopularnijim izazovima na TikToku: Od “Ličim na pile” i “Frizure iznenađenja” do “Supermena”

TikTok izazovi, nažalost ne po dobrom, ponovo su u fokusu zbog nezgoda u kojima je povrijeđeno više tinejdžera u BiH.

Prof. dr. Hadžib Salkić, stalni sudski vještak u oblasti kriminalistike i mobilnih tehnologija za “Avaz” govori o trenutno najpopularnijim izazovima na ovoj društvenoj mreži, a rezultati njegovog istraživanja pokazuju da je veći broj njih ipak bezazlen, a u nekim slučajevima čak i koristan.

– Među posljednjih deset TikTok izazova koji su popularni među mladima je izazov “Ličim na pile” u kojem korisnici oponašaju pokrete i zvukove pilića, često uz humoristične interpretacije, što rezultira zabavnim i simpatičnim videozapisima. Popularan je i izazov “Znaš šta?”, gdje učesnici postavljaju neočekivana ili humoristična pitanja prijateljima, bilježeći njihove spontane reakcije, što dovodi do smiješnih i iznenađujućih odgovora – kaže profesor Salkić.

Jedan od izazova je i modni izazov adolescencije, gdje mladi predstavljaju modne dileme s kojima se suočavaju tokom odrastanja, često uz humoristične komentare ili “Odrastanje i moda” gdje dijele svoje modne transformacije kroz godine, prikazujući kako se njihov stil mijenjao tokom odrastanja, često uz nostalgične ili humoristične opaske.

– U izazovu “Zabavne igre” korisnici učestvuju u raznim društvenim igrama i izazovima, dijeleći svoje iskustvo i reakcije, što podstiče interakciju i zabavu među njima. U izazovu “Alfabet test” prolaze kroz abecedu, izgovarajući riječi ili fraze koje im prvo padnu na pamet za svako slovo, što često rezultira smiješnim ili neočekivanim kombinacijama. Inspirisan popularnom serijom “Squid Game keks” podrazumijeva izradu tradicionalnih korejskih keksa (Dalgona) i pokušaja da se iz njih pažljivo izdvoji oblik bez lomljenja, što zahtjeva strpljenje i preciznost. U sljedećem izazovu vlasnici mačaka postavljaju sirovo jaje pred svoje ljubimce kako bi vidjeli hoće li ga mačka zaštititi ili ignorisati, testirajući nježnost i instinkte životinje, dok u “Frizuri iznenađenja” korisnici posjećuju frizere i prepuštaju im potpunu slobodu u odabiru nove frizure, dokumentujući cijeli proces i konačni rezultat, često uz iznenađujuće transformacije – navodi profesor Salkić.

S druge strane izazov “Supermen” uključuje troje učesnika, pri čemu se dvoje drži za ruke formirajući platformu, dok treća osoba skače na njihove ruke u pozi Supermena, simulirajući let.

– Iako naizgled zabavan, izazov nosi značajne rizike od povreda. Neuspješno izvođenje može rezultirati ozbiljnim povredama, uključujući prelome ruku i povrede glave. Najvažnije je podizanje svijesti i edukacija o rizicima ovakvih izazova. Nekoliko je ključnih koraka – razgovarajte otvoreno s mladima o izazovima, objasnite im potencijalne rizike i posljedice.

Učite ih da kritički razmišljaju i procijene sigurnost svakog izazova. Postavite jasna pravila korištenja društvenih mreža, uključujući vremenska ograničenja. Pratite sadržaje koje mladi konzumiraju pomoću alata za roditeljski nadzor, ali i predložite im zabavne i kreativne izazove koji ne uključuju rizike, poput snimanja plesova ili skečeva. Usmjerite mlade ka hobijima poput sporta, umjetnosti i muzike.

Objasnite kako algoritmi na društvenim mrežama funkcionišu i zašto promovišu određeni sadržaj i učite ih da prepoznaju manipulaciju i marketinške strategije iza nekih izazova – kaže Salkić.

Dodaje da je potrebno graditi samopouzdanje mladih, podsticati ih da ne prate trendove samo da bi se uklopili, te ih naučiti kako reći “Ne” i izbjeći situacije koje nisu sigurne.

– Prijavljujte štetan sadržaj TikToku koristeći opcije za prijavu neprikladnih videa i dijelite informacije o opasnim izazovima sa zajednicom. Podržite zakonske inicijative koje obavezuju društvene mreže da uklanjaju opasne izazove. Najvažnije je da mladi shvate da ne moraju učestvovati u svakom viralnom izazovu. Kroz podršku porodice, škole i zajednice, moguće je promovisati sigurnost, zdrav razum i kreativne aktivnosti – ističe prof. dr. Hadžib Salkić. 

avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica