Prof. dr. Senaid Salihović: Ima li litija u BiH, koliko je iskopavanje štetno za okolinu?

Prof. dr. Senaid Salihović: Ima li litija u BiH, koliko je iskopavanje štetno za okolinu?

U Srbiji je posljednjih mjeseci jedna od top tema otvaranje rudnika litija Jadar multinacionalne kompanije Rio Tinto. Uporedo se provlači priča da navodno i u Bosni i Hercegovini ima nalazišta litija.

Prof. dr. Senaid Salihović sa Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli za Faktor govori koliko u svemu tome ima istine, zašto je litij toliko važan, koliko je njegova eksploatacija štetna za zdravlje ljudi i životnu okolinu…

Da li postoje, ako ništa drugo, onda barem grube procjene s koliko zaliha litija raspolaže Bosna i Hercegovina?

– Ne postoji nikakva procjena o zalihama litija na području Bosne i Hercegovine jer to niko nije posebno ni istraživao. Litij ima nekoliko minerala koji se spominju kao pojave bez trenutne ekonomske vrijednosti. Spominje se srednja Bosna oko Busovače Fojnice i Kreševa. Bez obzira na veličinu, nisu ekonomski interesantni.

Mineral Jadarit je novi mineral koji je konstatovan u zapadnoj Srbiji, nalazi se u strukturi koja se proteže na sjeveroistočnu Bosnu i mogla bi biti interesantna. Naravno, treba to i analitički pokazati i dokazati.

Očit primjer je da su vlasti Srbije svoj litij o kome se toliko piše poslali na analizu u Kanadu. U toj laboratoriji su ga konstatirali u neobičnoj kombinaciji. Naime, po sastavu bio je sličan kriptonitu (?), mineralu koji su smislili scenaristi u filmu Supermen. Takav mineral ne postoji u prirodi.

Koliko bi one morale iznosti da bi postojala ekonomska isplativost ulaska u projekat eventualnog otvaranja rudnika?

– Da bi se odredila ekonomska isplativost i ušlo u eventualno otvaranje rudnika, mora se znati lokacija gdje se nalazi, prostorna veličina, kvalitet, kvantitet, dubina zalijeganja, da se definiše istražni i eksploatacioni prostor, adekvatna projektna dokumentacija, koncesije na količinu eksploatisane rude itd. Sve su to preduvjeti da bi bilo koji investitor našao shodno da ulaže bez prevelikog rizika.

Posljednjih godina veoma je interesantan za izradu litijskih baterija za mobitele, računare i električne automobile. Čak i da ga je bilo u većim količinama na ovim prostorima (bivše Jugoslavije pa i Evrope), nije bilo adekvatne ili efikasno baždarene opreme da se to utvrdi. Za odredbu litija treba jako precizna i baždarena oprema.

Koliko je eksploatacija litija zahtjevnija od, recimo, iskopavanja uglja?

– Eksploatacija litija nikada nije vršena na ovim prostorima i potpuna je nepoznanica u ovim uvjetima.

Koliki je rizik od zagađivanja prirode i vodnih slivova?

– Kada otkopate tonu bilo kakvog materijala i od toga dobijete 10 kilograma korisne komponente (litija), jasno je da ste narušili okoliš. Ako otvarate ozbiljan rudnik, onda se radi o totalnom uništenju okoline. Čak da imate koncentraciju litija od oko četiri posto kao u Čileu, opet imate istu stvar.

Kakav je stav naučnika o svemu tome?

– Stav naučnika je nebitan. Svijetom vlada novac i ako je neko naumio da otvara rudnik, većina “naučnika” će napisati hvalospjeve o svemu ovom, bez obzira na posljedice.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE